KWE-Polska. Umowa w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Bruksela.1990.06.21.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej,
podpisana w Brukseli dnia 21 czerwca 1990 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 czerwca 1990 r. została podpisana w Brukseli Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej w następującym brzmieniu:

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rządem Polskim") i Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją")

pragnąc dalszego umocnienia i rozwoju przyjaznych stosunków i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi

życząc sobie ustalenia warunków, dotyczących ustanowienia Przedstawicielstwa Komisji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także dotyczących przywilejów i immunitetów tego Przedstawicielstwa, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Rząd Polski wyraża niniejszym zgodę na ustanowienie Przedstawicielstwa Komisji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  2
1.
Każda ze Wspólnot Europejskich - Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej - posiadać będzie osobowość prawną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wspólnoty będą zatem miały zdolność do zawierania umów, do nabywania i zbywania nieruchomości i ruchomości w zakresie niezbędnym dla skutecznego spełniania swoich obowiązków, do wykonywania czynności prawnych i będą reprezentowane w tych celach przez Komisję.
Artykuł  3
1.
Przedstawicielstwo Komisji, jego szef i jego członkowie, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, będą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej korzystać z takich samych praw, przywilejów i immunitetów oraz podlegać takim samym obowiązkom, jakie odpowiadają tym, które zostały ustalone w Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 r. oraz przyznane i przyjęte przez misje dyplomatyczne akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej, szefów i członków tych misji, jak również członków ich rodzin, pozostających z nimi we wspólnocie domowej.
2.
Inne postanowienia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 r. stosuje się mutatis mutandis.
3.
Prawa te oraz przywileje i immunitety dyplomatyczne będą przyznane pod warunkiem, że zgodnie z postanowieniami artykułu 17 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich załączonego do traktatu ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich, sporządzonego w Brukseli dnia 8 kwietnia 1965 r., Państwa Członkowskie Wspólnot Europejskich przyznają takie same prawa oraz przywileje i immunitety Przedstawicielstwu Rzeczypospolitej Polskiej, jego szefowi, jego członkom, jak również członkom ich rodzin pozostającym z nimi we wspólnocie domowej.
Artykuł  4

Rząd Polski uznaje niniejszym laissez-passer, wydawane przez Wspólnoty Europejskie ich urzędnikom i innym pracownikom ich instytucji, za ważne dokumenty podróży.

Artykuł  5

Wszelkie spory dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji między obu Stronami w celu doprowadzenia do postępowania pojednawczego.

Artykuł  6

Każda Umawiająca się Strona zawiadomi drugą Stronę o wypełnieniu odnośnych wymogów proceduralnych niezbędnych dla przyjęcia niniejszej umowy, która wejdzie w życie w dniu otrzymania drugiej notyfikacji.

Na dowód czego niżej wymienieni, wyposażeni w należyte pełnomocnictwa, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 czerwca 1990 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 12 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.75.444

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: KWE-Polska. Umowa w sprawie ustanowienia oraz przywilejów i immunitetów Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Bruksela.1990.06.21.
Data aktu: 21/06/1990
Data ogłoszenia: 07/11/1990
Data wejścia w życie: 28/08/1990