Rady nadzorcze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1987 r.
w sprawie rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kandydatów na członków Naczelnej Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", zgłaszają Prezesowi Rady Ministrów organizacje i organy, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137), zwanej dalej "ustawą", co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem kadencji Naczelnej Rady Nadzorczej.
2.
Kandydatów na członków rad nadzorczych oddziałów Zakładu zgłaszają właściwym terenowym organom administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego organizacje i organy, o których mowa w art. 19 ust. 2 ustawy, co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem kadencji rad nadzorczych.
3.
Organizacje i organy właściwe do zgłaszania kandydatów do Naczelnej Rady Nadzorczej i rad nadzorczych oddziałów Zakładu mogą przedstawiać wspólnych kandydatów.
4.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o radach nadzorczych, rozumie się przez to Naczelną Radę Nadzorczą i rady nadzorcze oddziałów.
§  2.
1.
Mandat członka rady nadzorczej wygasa:
1)
z upływem kadencji,
2)
w razie zrzeczenia się funkcji,
3)
w razie odwołania na wniosek organizacji lub organu, które zgłosiły kandydaturę,
4)
w razie śmierci członka rady nadzorczej.
2.
Uzupełnienie składu rady nadzorczej w czasie trwania kadencji następuje w trybie przewidzianym dla powołania.
§  3.
1.
Rady nadzorcze mogą wybrać spośród swoich członków zastępców przewodniczącego rady.
2.
Kandydatów na zastępców przewodniczącego rady nadzorczej zgłasza jej przewodniczący.
§  4.
1.
Rady nadzorcze podejmują uchwały na zebraniach plenarnych.
2.
Zebrania plenarne rady nadzorczej zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków rady.
3.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków rady nadzorczej.
4.
Rady nadzorcze mogą spośród swoich członków powoływać prezydia rad, stałe komisje problemowe oraz komisje doraźne do spraw określonego rodzaju.
5.
Do badania zasadności odwołań od decyzji oddziałów Zakładu rady nadzorcze oddziałów mogą powoływać zespoły opiniujące w składzie: przewodniczący i dwaj członkowie.
6.
Prezydium rady jest jej organem wykonawczym działającym między posiedzeniami plenarnymi.
7.
Zakres działania i skład organów rady nadzorczej, wymienionych w ust. 4, oraz szczegółowy tryb pracy rady określa uchwalony przez nią regulamin.
§  5.
1.
Naczelna Rada Nadzorcza i rady nadzorcze oddziałów współdziałają w realizacji zadań określonych w ustawie.
2.
Naczelna Rada Nadzorcza:
1)
udziela radom nadzorczym oddziałów wytycznych w zakresie realizowania zadań określonych w ustawie,
2)
koordynuje działalność rad nadzorczych,
3)
ustala szczegółowe zasady współdziałania między radami nadzorczymi,
4)
analizuje otrzymane od rad nadzorczych oddziałów wnioski, postulaty i inne wystąpienia i w zależności od uznania ich zasadności nadaje im dalszy bieg,
5)
może uchwalać regulamin wzorcowy rad oddziałów.
3.
Przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może powoływać stałe lub doraźne zespoły doradcze spośród przewodniczących rad nadzorczych oddziałów.
4.
W sprawach wymagających wiedzy specjalistycznej przewodniczący Naczelnej Rady Nadzorczej może zasięgać opinii specjalistów i ekspertów oraz zlecać im opracowywanie niezbędnych ekspertyz, opinii i projektów.
§  6.
1.
Członkom rad nadzorczych w okresie pełnienia funkcji przysługują:
1)
diety i inne należności z tytułu podróży służbowych związanych z wykonywaniem zadań członka rady nadzorczej - na zasadach i w wysokości określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju,
2)
wynagrodzenie za udział w posiedzeniach - na zasadach i w wysokości określonych w ust. 2-5.
2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, członkowi rady za udział w posiedzeniach plenarnych rady oraz w posiedzeniach jej prezydium, komisji i zespołów.
3.
Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach nie przysługuje osobie pełniącej funkcję przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego rady w ramach stosunku pracy.
4.
Członek rady otrzymuje wynagrodzenie za każdy dzień, w którym brał udział w posiedzeniach wymienionych w ust. 2. W razie zbiegu posiedzeń w tym samym dniu, członek rady otrzymuje wynagrodzenie za udział tylko w jednym posiedzeniu, bez względu na to, w ilu posiedzeniach uczestniczył.
5.
Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach przysługuje w kwocie odpowiadającej:
1)
200% pełnej diety, określonej w przepisach wymienionych w ust. 1 pkt 1 - dla przewodniczącego posiedzenia,
2)
150% takiej diety - dla innych członków rady.
§  7.
1.
Rady nadzorcze, kierując się względami sprawnej realizacji zadań określonych w ustawie, w drodze uchwały, ustalają, czy przewodniczący lub jego zastępcy mają pełnić funkcje w radzie w ramach stosunku pracy, oraz określają wymiar ich czasu pracy.
2.
W razie ustalenia, że funkcja ma być pełniona w ramach stosunku pracy, powołanie na przewodniczącego rady nadzorczej lub wybór na zastępcę przewodniczącego są równoznaczne z zawarciem umowy o pracę.
3.
W okresie pełnienia funkcji, o których mowa w ust. 1, w ramach stosunku pracy przysługuje wynagrodzenie oraz odpowiednio inne uprawnienia:
1)
przewodniczącemu Naczelnej Rady Nadzorczej - przewidziane dla Prezesa Zakładu,
2)
zastępcy przewodniczącego Naczelnej Rady Nadzorczej - przewidziane dla wiceprezesa Zakładu,
3)
przewodniczącemu rady nadzorczej oddziału - przewidziane dla dyrektora oddziału Zakładu,
4)
zastępcy przewodniczącego rady nadzorczej oddziału - przewidziane dla zastępcy dyrektora oddziału Zakładu.
4.
Liczba osób pełniących funkcję w ramach stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy - łącznie z przewodniczącym - nie może przekraczać:
1)
w Naczelnej Radzie Nadzorczej - 3 osób,
2)
w radzie nadzorczej - 2 osób.
5.
Członkom rad nadzorczych pełniącym funkcję w radzie nie w ramach stosunku pracy, którzy wyróżniają się szczególną aktywnością, mogą być przyznawane nagrody pieniężne w ramach środków określonych dla poszczególnych rad przez Naczelną Radę Nadzorczą.
§  8.
Zakład zapewnia radom nadzorczym odpowiednie pomieszczenia, obsługę biurową i inne niezbędne środki do pracy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024