Zarząd mieniem gminnym oraz warunki i tryb jego zbywania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 grudnia 1986 r.
w sprawie zarządu mieniem gminnym oraz warunków i trybu jego zbywania.

Na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139, z 1977 r. Nr 11, poz. 44, z 1978 r. Nr 14, poz. 61 i Nr 31, poz. 130, z 1980 r. Nr 4, poz. 8, z 1982 r. Nr 45, poz. 289 i z 1983 r. Nr 41, poz. 185) oraz art. 93 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą mienia gminnego położonego na obszarach wsi i miast.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
radach narodowych lub terenowych organach administracji państwowej - rozumie się przez to rady narodowe stopnia podstawowego lub terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwe w sprawach geodezji i gospodarki gruntami,
2)
mieniu gminnym - rozumie się przez to:
a)
mienie stanowiące do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191 oraz z 1957 r. Nr 17, poz. 87 i Nr 55, poz. 270) majątek dawnych gromad, jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe,
b)
byłe mienie gromadzkie, które w związku ze zmianami w podziale administracyjnym Państwa, przeprowadzonymi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) znalazło się na obszarach miast

- które zostało uznane za mienie gromadzkie na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 i z 1982 r. Nr 11, poz. 80).

§  3.
1.
Sprawy zarządu mieniem gminnym należą do rad narodowych i ich organów wykonawczych i zarządzających.
2.
Właściwość rad narodowych i ich organów ustala się według miejsca położenia mienia gminnego.
§  4.
1.
Sprzedaż i zamiana mienia gminnego nieruchomego przeznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego na cele gospodarki rolnej lub leśnej może nastąpić, jeżeli uzasadniają to gospodarcze, społeczne i kulturalne potrzeby mieszkańców.
2.
Sprzedaż i zamiana oraz oddawanie w dzierżawę lub najem mienia gminnego nieruchomego następuje na podstawie uchwały zebrania wiejskiego, a na obszarach miast – zebrania mieszkańców osiedla lub konferencji delegatów.
3.
Uchwała, o której mowa w ust. 2, powinna uzasadniać potrzebę sprzedaży, zamiany lub oddania mienia gminnego w dzierżawę albo najem oraz określać cel, na jaki zostaną przeznaczone środki uzyskane z tego tytułu. W uchwale powinna być też określona cena sprzedaży lub wysokość czynszu dzierżawnego albo czynszu najmu.
4.
Uchwała, o której mowa w ust. 2, w sprawie sprzedaży lub zamiany mienia gminnego wymaga zatwierdzenia uchwałą rady narodowej.
5.
Zebranie wiejskie, zebranie mieszkańców osiedla lub konferencja delegatów może zdecydować o nieodpłatnym przekazaniu mienia gminnego nieruchomego w zarząd państwowej jednostce organizacyjnej na cele gospodarcze, społeczne i kulturalne.
6.
Uchwała zebrania lub konferencji, zatwierdzona uchwałą rady narodowej, stanowi podstawę do dokonania wpisu w księgach wieczystych.
§  5.
Pierwszeństwo do nabycia lub zamiany mienia gminnego ustala się stosując odpowiednio przepisy o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, pierwszeństwo zaś do dzierżawy lub najmu ustala się według zasad stosowanych przy wydzierżawianiu lub najmie nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej zawiera w formie aktu notarialnego umowę o przeniesienie na nabywcę prawa własności nieruchomości stanowiącej mienie gminne. Organ ten zawiera z dzierżawcą lub najemcą umowę dzierżawy albo najmu takiej nieruchomości.
§  7.
1.
Dochody uzyskane z tytułu zarządu mieniem gminnym oraz wydatki związane ze sprawowaniem tego zarządu są objęte budżetem właściwej rady narodowej.
2.
Dochody uzyskane z tytułu zarządu mieniem gminnym mogą być przeznaczone na konserwację mienia i na pokrycie wydatków związanych z zarządem oraz na inne gospodarcze, społeczne i kulturalne potrzeby ludności zamieszkałej w miejscowości, w której mienie jest położone.
§  8.
1.
Rozporządzanie mieniem gminnym, położonym na terenach zabudowanych lub przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele zabudowy w rozumieniu ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99), odbywa się według zasad określonych ustawą na podstawie uchwały samorządu mieszkańców, o którym mowa w § 4 ust. 2.
2.
Do mienia gminnego określonego w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy § 7.
§  9.
Prawa mieszkańców wsi i miast do korzystania z mienia gminnego mogą być odjęte na zasadach i w trybie określonych ustawą, o której mowa w § 8 ust. 1.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962 r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 64, poz. 303 i z 1970 r. Nr 7, poz. 57).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024