Wykonanie przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

Na podstwie art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 2 i art. 36 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Cenzura przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontrola rozmów telefoniczych.

§  1.
Wprowadza się cenzurę przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontrolę rozmów telefonicznych.
§  2.
1.
Cenzurą, o której mowa w § 1, obejmuje się krajowe i zagraniczne przesyłki pocztowe oraz korespondencję telekomunikacyjną.
2.
Kontrolą, o której mowa w § 1, obejmuje się rozmowy telefoniczne w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.
§  3.
Cenzurę i kontrolę, o których mowa w § 1, prowadzą organy cenzury powołane w trybie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154).
§  4.
Organy cenzury są uprawnione do:
1)
cenzurowania, zatrzymywania i konfiskowania w całości lub w części przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej;
2)
zacierania w przesyłkach pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej informacji, których treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności Państwa;
3)
przerywania rozmów telefonicznych oraz połączeń teleksowych i telegraficznych, jeżeli ich treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności Państwa;
4)
występowania z wnioskiem o wyłączenie ze względu na zapewnienie ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa określonych relacji i abonentów telefonicznych, teleksowych i telegraficznych do właściwych organów resortu łączności.

Rozdział  II

Ograniczenie wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.

§  5.
Wprowadza się ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.
§  6.
1.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w odniesieniu do usług łączności pocztowej zawiesza się przyjmowanie:
1)
paczek w relacjach:
a)
obywatel - obywatel,
b)
obywatel - instytucja państwowa, przedsiębiorstwo państwowe, przedstawicielstwo, organizacja polityczna, społeczna i spółdzielcza;
2)
przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków w relacjach obywatel - obywatel.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczą paczek z zawartością leków, środków i przedmiotów niezbędnych do ratowania życia lub zdrowia oraz paczek z odzieżą i żywnością.
3.
Zachowuje się przyjmowanie paczek od instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych, przedstawicielstw, organizacji politycznych, społecznych i spółdzielczych.
4.
Przyjęcie przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczki, o której mowa w ust. 3, uzależnia się od przedstawienia pisemnego zaświadczenia stwierdzającego konieczność jej nadania, z wyszczególnieniem jej zawartości. Zaświadczenie powinno posiadać pieczęć nagłówkową oraz własnoręczny czytelny podpis kierownika instytucji (przedsiębiorstwa, organizacji, przedstawicielstwa).
5.
Dopuszcza się przyjmowanie paczek o wadze do 5 kg.
§  7.
Zawiesza się przyjmowanie paczek oraz przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków przeznaczonych do wysłania przez obywateli za granicę.
§  8.
1.
Przyjmowanie paczek odbywa się w wyznaczonych urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych, w określonych godzinach.
2.
Adresy urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych, o których mowa w ust. 1, oraz godziny ich urzędowania podaje się do publicznej wiadomości we wszystkich urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.
3.
Przyjęcie paczki oraz przesyłki wartościowej może nastąpić tylko w stanie otwartym, umożliwiającym wgląd w jej zawartość.
4.
Przyjętą przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczkę osoba nadająca osobiście zabezpiecza (pakuje) w obecności pracownika tego urzędu.
§  9.
W wypadku reklamacji o niedoręczenie przesyłki pocztowej właściwy urząd pocztowo-telekomunikacyjny zawiadamia nadawcę posiadającego dowód jej nadania o przyczynie niedoręczenia.
§  10.
Na czas wprowadzenia ograniczeń, o których mowa w § 5, zawiesza się obowiązujące w resorcie łączności postanowienia i wytyczne dotyczące terminowości doręczania paczek, przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych.
§  11.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego), może na podstawie odrębnej decyzji uchylić lub rozszerzyć wprowadzone rozporządzeniem ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej.
§  12.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w części dotyczącej usług łączności telekomunikacyjnej:
1)
telefoniczne połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telefonistek centrali międzynarodowej Państwowego Przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanego dalej w skrócie "PPTiT", w Warszawie,
2)
teleksowe połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telegrafistek teleksowej centrali międzynarodowej PPTiT w Warszawie,
3)
telegramy zagraniczne przesyła się za pośrednictwem centrali telegraficznej PPTiT w Warszawie,
4)
wyłącza się aparaty telefoniczne samoinkasujące wielostrefowe,
5)
przy zamawianiu rozmów telefonicznych i połączeń teleksowych w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych jest wymagane okazanie dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Rozdział  III

Wstrzymanie i ograniczenie pracy urządzeń łączności.

§  13.
1.
Wstrzymuje się pracę urządzeń łączności w zakresie:
1)
stałej radiokomunikacji międzynarodowej,
2)
wszystkich łączy i traktów przewodowych i radioliniowych relacji międzynarodowych, w tym łączności przygranicznej, w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa realizowanych z pominięciem centrali międzynarodowej PPTiT w Warszawie.
2.
Wstrzymuje się pracę radiowęzłów publicznych resortu łączności.
§  14.
1.
Przepisy § 13 ust. 1 nie dotyczą urządzeń łączności sił zbrojnych oraz resortów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych.
2.
Minister Łączności na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych może zezwolić na utrzymanie lub wznowienie pracy urządzeń łączności, o których mowa w § 13 ust. 1, a urządzeń, o których mowa w § 13 ust. 2 - dyrektor wojewódzkiego urzędu telekomunikacji na wniosek wojewody (równorzędnego).
§  15.
1.
Urządzenia radiokomunikacyjne i radiotelefoniczne pracujące w sieciach ogólnokrajowych, wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich i wewnątrzzakładowych mogą być używane przez jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej wyłącznie do celów służbowych.
2.
Jeżeli wymagać tego będą względy zapewnienia ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa na podstawie odrębnej decyzji Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może wstrzymać lub ograniczyć pracę urządzeń łączności w zakresie:
1)
radiokomunikacji morskiej,
2)
lądowej stałej i ruchomej radiokomunikacji o zasięgu ogólnokrajowym oraz pracującej w sieciach wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich i wewnątrzzakładowych.
§  16.
1.
Ze względu na zapewnienie ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa mogą być wprowadzane ograniczenia w zakresie:
1)
rozmów telefonicznych,
2)
połączeń teleksowych,
3)
przyjmowania telegramów,
4)
wykorzystywania łączy dzierżawionych.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, mogą w szczególności polegać na wyłączeniu określonych relacji, grup abonentów lub abonentów indywidualnych.
3.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, wprowadzają organy resortu łączności na wniosek organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  17.
1.
Wprowadza się zakaz zakładania i używania amatorskich i doświadczalnych urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych.
2.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą ważność zezwolenia na założenie i używanie radiostacji indywidualnych i klubowych oraz doświadczalnych, wydane przed tym dniem na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 23 grudnia 1968 r. w sprawie wydawania zezwoleń na zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych i warunków ich używania (Dz. U. z 1969 r. Nr 2, poz. 14).
3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczą odpowiednio radiotelefonów będących w posiadaniu osób fizycznych.
§  18.
1.
Posiadacze indywidualnych i klubowych amatorskich urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych oraz osoby fizyczne posiadające radiotelefony są obowiązani do zwrócenia posiadanych zezwoleń na założenie i używanie urządzeń radiowych organowi, który je wydał, równocześnie ze złożeniem tych urządzeń do depozytu, o którym mowa w rozdziale 4.
2.
Posiadacze doświadczalnych urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych są obowiązani w terminie 48 godzin od dnia wejścia w życie rozporządzenia do:
1)
zwrócenia posiadanych zezwoleń na używanie urządzeń radiowych organowi, który je wydał,
2)
rozebranie posiadanych urządzeń radiowych na części składowe,
3)
zabezpieczenia posiadanych urządzeń radiowych przed ich uruchomieniem i używaniem przez inne osoby.
§  19.
Minister Łączności sprawuje nadzór i kontrolę nad wykonaniem przepisów § 18.
§  20.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może wydać w uzasadnionych wypadkach zezwolenie na założenie lub używanie urządzenia, o którym mowa w § 17 ust. 1 i 3, oznaczonej osobie lub instytucji.
§  21.
1.
Założenie lub używanie urządzeń radiowych, o których mowa w § 17 ust. 1 i 3, bez zezwolenia wydanego na podstawie § 20 stanowi wykroczenie określone w art. 63 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114) albo przestępstwo określone w art. 287 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 13, poz. 94 z późniejszymi zmianami) i może spowodować orzeczenie przepadku urządzenia radiowego.
2.
Naruszenie przepisów § 18 może spowodować następstwa określone w § 24 i § 28.
§  22.
Za czas wstrzymania pracy urządzeń łączności, o których mowa w rozdziale III, nie pobiera się opłat taryfowych.

Rozdział  IV

Składanie do depozytu urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych.

§  23.
1.
Zobowiązuje się:
1)
osoby fizyczne posiadające indywidualne amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
2)
kluby radioamatorskie posiadające klubowe amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
3)
osoby fizyczne posiadające wszelkiego rodzaju radiotelefony

- do złożenia tych urządzeń do depozytu, chociażby nie były one ich własnością.

2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje również zmagazynowane urządzenia radiowe nadawcze i nadawczo-odbiorcze oraz ich części składowe nie będące w bieżącym używaniu.
§  24.
1.
W razie stwierdzenia założenia lub używania doświadczalnego urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego zezwolenia, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać instytuty naukowo-badawcze, uspołecznione zakłady produkujące urządzenia i sprzęt radiowy oraz szkoły wyższe i średnie, których program nauczania obejmuje radiotechnikę, do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
2.
W razie stwierdzenia używania urządzeń radiokomunikacyjnych i radiotelefonicznych pracujących w sieciach ogólnokrajowych, wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich lub wewnątrzzakładowych, w sposób wykraczający poza potrzeby służbowe, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, właściwe organy mogą również w inny sposób zabezpieczyć urządzenia radiowe przed ich używaniem.
§  25.
1.
Postępowanie w sprawie o złożenie do depozytu urządzeń radiowych prowadzi:
1)
właściwy miejscowo okręgowy Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z właściwym komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z Komendantem Głównym Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2
-
bez udziału strony, której dotyczy postępowanie.
2.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych wydaje:
1)
okręgowy inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2.
3.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych doręcza się stronie na piśmie w trybie przepisów art. 39 - 48 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26). Decyzja może być doręczona również przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub pracownika inspektoratu Państwowej Inspekcji Radiowej.
4.
Decyzja w sprawie złożenia depozytu urządzeń radiowych, wydana przez organy, o których mowa w ust. 2, jest ostateczna. Odwołanie od decyzji nie przysługuje.
5.
Decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
§  26.
1.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w uzasadnionych wypadkach, może wydać oznaczonej osobie lub instytucji zezwolenie na podjęcie złożonych do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 23.
2.
Decyzja w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 24, może być w każdym czasie uchylona przez organ, który ją wydał, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające utrzymywanie jej w mocy.
§  27.
1.
Osoby fizyczne i kluby radioamatorskie, o których mowa w § 23 ust. 1, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 48 godzin od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 24, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 24 godzin od daty doręczenia decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych.
3.
Urządzenia radiowe składa się do depozytu w siedzibie właściwego miejscowo wojewódzkiego urzędu telekomunikacji lub w miejscu wskazanym przez dyrektora tego urzędu.
§  28.
W razie niezłożenia urządzenia radiowego do depozytu w oznaczonym czasie i miejscu, odebrania tego urządzenia i złożenie do depozytu dokonują organy Milicji Obywatelskiej na wniosek właściwego okręgowego inspektora (Głównego Inspektora) Państwowej Inspekcji Radiowej, w trybie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151 z późniejszymi zmianami).
§  29.
1.
Do urządzeń radiowych składanych do depozytu stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lipca 1950 r. w sprawie postępowania z depozytami rzeczowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
2.
Zasady wykorzystywania złożonych do depozytu urządzeń radiowych na potrzeby obronne Państwa określają odrębne przepisy.
3.
Za szkodę wyrządzoną w urządzeniach radiowych złożonych do depozytu ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa.
§  30.
Monitor Łączności sprawuje nadzór i kontrolę nad przyjmowaniem do depozytu i składowaniem zdeponowanych urządzeń radiowych.
§  31.
Przepisy rozdziału IV nie naruszają przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń na rzecz obrony kraju (Dz. U. Nr 20, poz. 103).

Rozdział  V

Przepisy końcowe.

§  32.
Minister Łączności oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podadzą do publicznej wiadomości obowiązki i ograniczenia wynikające z rozporządzenia.
§  33.
Prezesi Zarządów Głównych Polskiego Związku Krótkofalowców i Ligi Obrony Kraju oraz Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego podadzą do wiadomości członkom tych stowarzyszeń posiadającym urządzenia, o których mowa w § 23 ust. 1, przepisy rozdziału III i IV.
§  34.
1.
Przepisy rozdziału I i II oraz § 16 stosuje się do przesyłek pocztowych nadanych na obszarze, na którym został wprowadzony stan wojenny, albo adresowanych do osób przebywających na tym obszarze, a także do abonamentów telefonicznych, telegraficznych i teleksowych znajdujących się na tym obszarze.
2.
Przepisy § 17 - 22 oraz rozdziału IV stosuje się do urządzeń radiowych założonych na obszarze, na którym został wprowadzony stan wojenny.
3.
Przepisy § 13 - 15 stosuje się tylko w wypadku wprowadzenia stanu wojennego na całym terytorium państwa.
§  35.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024