Opodatkowanie zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 maja 1977 r.
w sprawie opodatkowania zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 338 i z 1976 r. Nr 40, poz. 232), art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1972 r. Nr 53, poz. 339 i z 1976 r. Nr 40, poz. 231), art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami), art. 3, art. 5 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 101 ust. 5 i art. 102 ust. 5 dekretu z dnia 6 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3 ust. 1, art. 10, art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje zasady opodatkowania podatkami obrotowym, dochodowym i od wynagrodzeń osób fizycznych i osób prawnych, mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, wykonujących działalność zarobkową lub osiągających dochody na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo osiągających wynagrodzenia za pracę wykonywaną na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Za działalność zarobkową w zakresie handlu zagranicznego wykonywaną na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uważa się sprzedaż towarów przez osoby, o których mowa w ust. 1, bez względu na miejsce zawarcia kontraktu, jeżeli osoby te mają na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przedstawicielstwo, oddział lub biuro, działające na podstawie udzielonego zezwolenia.
3. 1
(skreślony).
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego działalność budowlaną lub montażową prowadzoną na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, jeżeli świadczenia są wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej. Osoby te zwalnia się również od podatku dochodowego, jeżeli budowa lub montaż nie trwa dłużej niż sześć miesięcy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób, które prowadzą działalność budowlaną lub montażową na podstawie zezwoleń na wykonywanie rzemiosła, wydanych przez właściwe terenowe organy administracji państwowej.
§  3.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego działalność zarobkową w zakresie handlu zagranicznego prowadzoną na własny rachunek przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, jeżeli kontrahentami tych osób na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej są wyłącznie jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, wykonujące działalność zarobkową w zakresie handlu zagranicznego w imieniu i na rachunek innych osób fizycznych i osób prawnych nie mających na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej miejsca zamieszkania lub siedziby i otrzymujące z tego tytułu prowizję są obowiązane opłacać podatek obrotowy w wysokości 10% otrzymanej prowizji.
3.
Zwalnia się od podatku dochodowego osoby, o których mowa w ust. 1, od dochodów z działalności zarobkowej w zakresie handlu zagranicznego, prowadzonej na własny rachunek, jeżeli osoby te przeprowadzają wszystkie transakcje za pośrednictwem polskiego przedsiębiorstwa przedstawicielskiego.
§  4.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego działalność zarobkową prowadzoną na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez ośrodki kulturalne państw obcych, jeżeli prowadzenie takiej działalności przez polskie ośrodki kulturalne na obszarze tych państw jest zwolnione od opodatkowania.
§  5.
Zwalnia się od podatku dochodowego osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą od dochodów z tytułu odsetek od kredytów udzielonych polskim jednostkom gospodarki uspołecznionej pod warunkiem, że państwo, na którego obszarze osoba ta ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, nie pobiera podatku dochodowego od takich samych dochodów osiąganych przez polskie jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  6. 2
(skreślony).
§  7.
1.
Jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym lub ustalenie dochodu na podstawie ksiąg handlowych nie jest możliwe, dochód ustala się w drodze oszacowania przy zastosowaniu norm zysku w stosunku do obrotu w wysokości:
1)
10% - z działalności budowlanej lub montażowej,
2)
5% - z działalności w zakresie handlu zagranicznego,
3)
60% - od obrotów z prowizji,
4)
20% - z pozostałej działalności.

Jeżeli jednak dana osoba udowodni, że wynikający z bilansu udział zysku w obrocie z jej działalności zarobkowej za granicą i na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jest niższy, dochód ustala się przy przyjęciu tego niższego udziału, nie niższego jednak niż 3%.

2.
Za obrót z działalności w zakresie handlu zagranicznego uważa się wartość towarów sprzedanych polskim odbiorcom bez względu na miejsce zawarcia kontraktu. Wartość tę ustala się według cen określonych w kontrakcie. Jeżeli cena obejmuje również koszty dostawy towaru do odbiorcy, wartość zmniejsza się o udowodnione koszty transportu i ubezpieczenia.
3. 3
(skreślony).
§  8. 4
 
1. 5
Osoby, o których mowa w § 1 ust. 1, z wyjątkiem osiągających przychody lub dochody wymienione w § 9 ust. 1 i § 10, są obowiązane:
1)
prowadzić księgi handlowe; księgi dla działalności handlowej prowadzonej na własny rachunek powinny obejmować wszystkie obroty ze sprzedaży towarów polskim odbiorcom, bez względu na miejsce zawarcia kontraktu,
2)
w terminie do dnia 15 każdego miesiąca składać Urzędowi Dzielnicowemu Warszawa-Śródmieście deklaracje o osiągniętym obrocie i dochodzie za miesiąc ubiegły oraz wpłacać zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy albo tylko na podatek dochodowy, jeżeli dana działalność zarobkowa jest zwolniona od podatku obrotowego,
3)
w terminie do końca lutego każdego roku składać Urzędowi Dzielnicowemu Warszawa-Śródmieście zeznanie o osiągniętym obrocie i dochodzie za rok ubiegły oraz dopłacać różnicę pomiędzy kwotą podatku przypadającą od zeznanego obrotu i dochodu albo tylko dochodu a sumą wpłaconych zaliczek; jeżeli z zeznania wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet bieżących należności, a w razie ich braku - zwraca się podatnikowi.
2. 6
(skreślony).
§  9.
1.
Podatki obrotowy i dochodowy pobiera się od osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą w formie ryczałtu:
1)
od przychodów z tytułu należności za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych - w wysokości 10% tych przychodów,
2)
od przychodów uzyskanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej - w wysokości 10% tych przychodów,
3)
od przychodów uzyskanych z działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej wykonywanej przez przedsiębiorstwa zagraniczne, a organizowanej przez polskie przedsiębiorstwo imprez artystycznych lub rozrywkowych - w wysokości 12% należności za świadczone usługi.
2.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i powietrznej tych państw, w których polskie przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i powietrznej są zwolnione od takich podatków.
§  10.
1.
Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą z praw majątkowych i kapitałów, a w szczególności z opłat za udostępnienie prawa do eksploatacji wynalazków, metod produkcji, znaków towarowych i praw autorskich,, z opłat za wynajem filmów i udostępnienie ich do wyświetlania w kinach i telewizji, z odsetek od udzielanych kredytów oraz dywidend i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 30% przychodu.
2.
Podatek dochodowy w formie ryczałtu od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych może być obniżony udziałowcom poszczególnych osób prawnych na wniosek Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
§  11.
Podatek od wynagrodzeń od przychodów z tytułu twórczości lub działalności naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej i publicystycznej, przekazywanych za granicę w walucie zagranicznej, pobiera się w wysokości 30% wypłacanego wynagrodzenia bez odliczenia kosztów uzyskania.
§  12.
1.
Do poboru podatków obrotowego i dochodowego w formie ryczałtu od przychodów określonych w § 9 ust. 1, podatku dochodowego w formie ryczałtu od dochodów określonych w § 10 oraz podatku od wynagrodzeń od przychodów określonych w § 11 obowiązane są jako płatnicy jednostki gospodarki uspołecznionej wypłacające należności z tytułów wymienionych w tych przepisach, przy każdej wypłacie należności.
2.
Płatnicy przekazują pobrany podatek na rachunek budżetu dzielnicy Warszawa-Śródmieście w terminie do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, składając równocześnie wykazy zawierające dane dotyczące osoby podatnika, tytułu i kwoty wypłaconej należności oraz rodzaju i kwoty pobranego podatku.
3.
Płatnicy pobierający podatek od dochodów określonych w § 10 oraz od przychodów określonych w § 11 obowiązani są wydawać podatnikom zaświadczenia o wysokości pobranego podatku, sporządzone według ustalonego wzoru.
§  13.
Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, przebywające na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i otrzymujące wynagrodzenie za pracę wykonywaną na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - bez względu na miejsce wypłaty tych wynagrodzeń - obowiązane są w terminie siedmiu dni po upływie miesiąca, w którym otrzymały wynagrodzenie, obliczyć należny podatek od wynagrodzeń i wpłacić go na rachunek budżetu rady narodowej stopnia podstawowego, właściwej według miejsca pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, składając równocześnie deklarację, w której wymieniają kwotę wynagrodzenia i kwotę podatku oraz sposób obliczenia kwoty podatku. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane przez płatnika w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, do obliczenia i poboru podatku od wynagrodzeń jest obowiązana osoba wypłacająca wynagrodzenie.
§  14.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy o podatkach obrotowym, dochodowym i od wynagrodzeń oraz o postępowaniu podatkowym i zobowiązaniach podatkowych, dotyczące osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  15.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się, jeżeli umowa międzynarodowa stanowi inaczej.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 listopada 1973 r. w sprawie opodatkowania osób zamieszkałych lub mających siedzibę za granicą, osiągających przychody na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 46, poz. 274).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1977 r.
1 § 1 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1981 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej(Dz.U.81.28.148) z dniem 1 grudnia 1981 r.
2 § 6 skreślony przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1981 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej(Dz.U.81.28.148) z dniem 1 grudnia 1981 r.
3 § 7 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1981 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej(Dz.U.81.28.148) z dniem 1 grudnia 1981 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 1979 r. (Dz.U.79.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 kwietnia 1979 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 3 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 listopada 1981 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej(Dz.U.81.28.148) z dniem 1 grudnia 1981 r.
6 § 8 ust. 2 skreślony przez § 3 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 listopada 1981 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia dotyczące opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej(Dz.U.81.28.148) z dniem 1 grudnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024