Szczególny tryb wykonywania orzeczeń sądowych o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 grudnia 1976 r.
w sprawie szczególnego trybu wykonywania orzeczeń sądowych o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Na podstawie art.10951 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296, z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231 oraz z 1975 r. Nr 45, poz. 234) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jeżeli, stosownie do art. 10951 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd opiekuńczy uzna, że zachodzi potrzeba niezwłocznej zmiany środowiska wychowawczego małoletniego, co do którego orzeczono umieszczenie w placówce opiekuńczo-wychowawczej, wydaje postanowienie o wykonaniu orzeczenia z pominięciem trybu przewidzianego w art. 1089-1095 tego kodeksu.
2.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, sąd opiekuńczy może wydać na posiedzeniu niejawnym. Na postanowienie to nie przysługuje zażalenie.
§  2.
Wykonanie orzeczenia następuje przez niezwłoczne umieszczenie małoletniego w pogotowiu opiekuńczym albo w domu małego dziecka, jeżeli małoletni nie ukończył 3 lat, a gdy nie jest to możliwe - w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
§  3.
1.
Przed przystąpieniem do wykonania orzeczenia sąd opiekuńczy zawiadamia pogotowie opiekuńcze lub dom małego dziecka o terminie umieszczenia tam małoletniego.
2.
Jeżeli okaże się, że małoletni nie może być przyjęty w pogotowiu opiekuńczym albo w domu małego dziecka w oznaczonym terminie, sąd opiekuńczy występuje do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego o wskazanie - w terminie nie dłuższym niż 7 dni od doręczenia wystąpienia - innej placówki opiekuńczo-wychowawczej zobowiązanej do przyjęcia małoletniego. Sąd opiekuńczy zawiadamia tę placówkę o terminie umieszczenia małoletniego.
§  4.
1.
Sąd opiekuńczy wzywa zobowiązanego do oddania małoletniego oznaczonej placówce opiekuńczo-wychowawczej w określonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni od doręczenia wezwania.Wezwanie powinno zawierać pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania.
2.
Jeżeli dobro małoletniego za tym przemawia, sąd opiekuńczy może nakazać umieszczenie małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej bez uprzedniego dokonania wezwania, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
W razie bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego zobowiązanemu do oddania małoletniego, a także w wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 2, sąd opiekuńczy poleca kuratorowi dla nieletnich przymusowe odebranie małoletniego i oddanie go oznaczonej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
§  6.
1.
Kurator dla nieletnich uprawniony jest do odebrania małoletniego od każdej osoby, u której on się znajduje.
2.
Jeżeli kurator dla nieletnich ma trudności w ustaleniu miejsca pobytu małoletniego, sąd opiekuńczy podejmie czynności określone w art. 1093 i 1095 Kodeksu postępowania cywilnego, a także może zażądać ustalenia miejsca pobytu małoletniego przez organy Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Przy wykonywaniu orzeczenia kurator dla nieletnich powinien zachować szczególną ostrożność i uczynić wszystko, aby dobro małoletniego nie zostało naruszone, a zwłaszcza aby nie doznał on krzywdy fizycznej i moralnej. W razie potrzeby kurator powinien zwrócić się o pomoc do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego lub zażądać pomocy innej instytucji lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
§  8.
1.
O dacie i miejscu odebrania małoletniego sąd opiekuńczy zawiadamia w razie potrzeby placówkę opiekuńczo-wychowawczą, w której małoletni ma być umieszczony, i prokuratora.
2.
W razie potrzeby sąd opiekuńczy zawiadamia prokuratora również o terminach posiedzeń w sprawie wykonania orzeczenia.
§  9.
W razie natrafienia na opór przy wykonywaniu orzeczenia lub gdy z całokształtu sprawy wynika, że opór taki nastąpi, kurator dla nieletnich może wezwać pomocy organów Milicji Obywatelskiej.
§  10.
Przewidziane w rozporządzeniu wezwania, zawiadomienia i wystąpienia mogą być dokonane w sposób, jaki okaże się najbardziej celowy dla przyśpieszenia postępowania, nie wyłączając drogi telefonicznej; określone w rozporządzeniu terminy związane z doręczeniem rozpoczynają swój bieg od dnia, w którym wezwanie lub wystąpienie doszło do wiadomości adresata.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024