Wynagradzanie pracowników placówek upowszechniania kultury, archiwów państwowych i Filmoteki Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1974 r.
w sprawie wynagradzania pracowników placówek upowszechniania kultury, archiwów państwowych i Filmoteki Polskiej. *

Na podstawie art. 5, 7 i 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63) oraz art. 36 ust. 2 pkt 2 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników zatrudnionych w:
1)
bibliotekach publicznych, bibliotekach szkół wyższych i Bibliotece Śląskiej oraz innych bibliotekach podległych Ministrowi Kultury i Sztuki,
2)
muzeach państwowych,
3)
domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach, podporządkowanych radom narodowym,
4)
parkach kultury, podporządkowanych Radzie Narodowej m.st. Warszawy,
5)
Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie,
6)
Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie,
7)
biurach wystaw artystycznych podporządkowanych radom narodowym,
8)
Filmotece Polskiej,
9)
archiwach państwowych,

zwanych dalej państwowymi jednostkami organizacyjnymi.

2.
Z zastrzeżeniem ust. 3 przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pracowników wynagradzanych według odrębnych zasad, a w szczególności do:
1)
profesorów zwyczajnych, profesorów nadzwyczajnych, docentów zatrudnionych w muzeach oraz pracowników naukowo-badawczych i dydaktycznych, z wyjątkiem bibliotekarzy dyplomowanych, zatrudnionych w niektórych bibliotekach publicznych uznanych za naukowe,
2)
pracowników Ośrodka Przetwarzania Danych przy Bibliotece Narodowej w Warszawie,
3)
pracowników zakładów wydawniczych, wynagradzanych według zasad określonych w Układzie zbiorowym pracy pracowników instytucji wydawniczych,
4)
pracowników transportu samochodowego,
5)
pracowników straży przemysłowej,
6)
pracowników straży pożarnej,
7)
maszynistek zatrudnionych w halach maszyn,
8)
pracowników gospodarstw pomocniczych, tworzonych przy jednostkach budżetowych.
3.
Do pracowników wymienionych:
1)
w ust. 2 pkt 2, 3, 5-7 - mają zastosowanie przepisy § 18, 20 i 21,
2)
w ust. 2 pkt 4 - mają zastosowanie przepisy § 17, 20 i 21.
4.
Upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do zastosowania zasad wynagradzania ustalonych w rozporządzeniu do pracowników tych samych grup zawodowych zatrudnionych w innych jednostkach niż wymienione w ust. 1, na podstawie wytycznych wydanych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Ministra Kultury i Sztuki w uzgodnieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, w ramach posiadanych środków funduszu płac.
5.
Minister Kultury i Sztuki ustali w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zasady wynagradzania instruktorów amatorskich zespołów artystycznych (zespołów zainteresowań).
§  2.
1.
Ustala się:
1)
tabelę stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych rozporządzeniem, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania bibliotekarzy dyplomowanych oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej zatrudnionych w bibliotekach, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników służby bibliotecznej, służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz pracowników konserwacji zbiorów bibliotecznych, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników służby muzealnej, stanowiącą załącznik nr 4 do rozporządzenia,
5)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie, Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury oraz w terenowych biurach wystaw artystycznych, stanowiącą załącznik nr 5 do rozporządzenia,
6)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach, stanowiącą załącznik nr 6 do rozporządzenia,
7)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w parkach kultury podporządkowanych Radzie Narodowej m.st. Warszawy, stanowiącą załącznik nr 7 do rozporządzenia,
8)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników służby archiwalnej, służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz pracowników służby konserwatorskiej archiwalnej, stanowiącą załącznik nr 8 do rozporządzenia,
9)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników działalności podstawowej, zatrudnionych w Filmotece Polskiej, stanowiącą załącznik nr 9 do rozporządzenia,
10)
tabelę (wspólną) stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników technicznych, ekonomicznych, administracyjnych, usługowych i obsługi oraz innych wspólnych zawodów w państwowych jednostkach organizacyjnych objętych rozporządzeniem, stanowiącą załącznik nr 10 do rozporządzenia.
2.
Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych mogą uzupełniać tabele stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania nowymi stanowiskami pracy oraz określać dla tych stanowisk uposażenie i wymagania kwalifikacyjne.
§  3.
1.
Pracownikom zajmującym kierownicze stanowiska pracy przysługują dodatki funkcyjne w wysokości od 200 do 3.500 zł miesięcznie.
2.
Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki ustalą w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych tabelę dodatków funkcyjnych oraz zasady ich przyznawania.
3.
W razie zbiegu uprawnień do dwóch dodatków funkcyjnych przysługuje tylko jeden dodatek, wyższy.
§  4.
1.
Do pracowników zatrudnionych w biurach dokumentacji zabytków podporządkowanych radom narodowym oraz w Ośrodku Dokumentacji Zabytków podległemu Ministrowi Kultury i Sztuki stosuje się zasady wynagradzania obowiązujące w muzeach państwowych.
2.
Pracownicy kin prowadzonych przez państwowe jednostki organizacyjne wymienione w § 1 ust. 1 są wynagradzani według zasad obowiązujących pracowników przedsiębiorstw rozpowszechniania filmów.
3.
Pracownicy zaplecza technicznego teatrów lub instytucji muzycznych prowadzonych przez państwowe jednostki organizacyjne wymienione w § 1 ust. 1 są wynagradzani według zasad obowiązujących pracowników instytucji artystycznych i rozrywkowych.
4.
Do pracowników obsługi kotłowni centralnego ogrzewania (palaczy i ich pomocników) mogą być stosowane zasady wynagradzania obowiązujące w jednostkach organizacyjnych administracji budynków mieszkalnych resortu gospodarki terenowej i ochrony środowiska.
§  5.
1.
Z zastrzeżeniem przepisu ust. 2 pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia powinni być zakwalifikowani na stanowiska wymienione w załącznikach nr 2-10 stosownie do posiadanych kwalifikacji; nie mogą oni otrzymać wynagrodzenia niższego od dotychczas pobieranego netto wraz z dodatkami.
2.
Do dnia 1 stycznia 1976 r. pracownik może być zaszeregowany niżej o jedną grupę uposażenia zasadniczego i stawki dodatku funkcyjnego niż najniższa grupa przewidziana dla danego stanowiska w tabelach, o których mowa w § 2 ust. 1 i w § 3 ust. 2; pracownik nie może jednak otrzymać wynagrodzenia niższego od dotychczas pobieranego netto wraz z dodatkami.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują wynagrodzenie ustalone proporcjonalnie do czasu ich pracy.
4.
Wynagrodzenie zasadnicze ustalone w sposób określony w ust. 3 może być podwyższone w granicach do 10% w zależności od posiadanych kwalifikacji zawodowych.
§  6.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, nie mający wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia wymaganego na zajmowanych stanowiskach, mogą być nadal zatrudnieni na tych stanowiskach warunkowo przez okres 5 lat, z obowiązkiem uzupełnienia wykształcenia w tym czasie.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, nie mogą być awansowani na stanowiska hierarchicznie wyższe.
3.
Od obowiązku uzupełnienia wykształcenia, o którym mowa w ust. 1, mogą być zwolnieni pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie spełniali wymagań kwalifikacyjnych lub byli z nich w obowiązującym trybie zwolnieni, a w wyniku wieloletniej pracy zawodowej nabyli umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu pracy na zajmowanych stanowiskach oraz ukończyli 45 lat życia. Decyzje w tym zakresie podejmuje kierownik państwowej jednostki organizacyjnej zatrudniającej danego pracownika.
4.
Pracownicy zwolnieni od wymagań kwalifikacyjnych w trybie przewidzianym w ust. 3 mogą być awansowani do wyższych stawek płac przewidzianych dla stanowiska przyznanego im w dniu wejścia w życie rozporządzenia, bez prawa awansowania na stanowiska hierarchicznie wyższe.
5.
W uzasadnionych wypadkach kierownik państwowej jednostki organizacyjnej przyjmującej pracownika do pracy może skrócić wymagany na danym stanowisku staż pracy, nie więcej jednak niż o 1/3 okresu, pod warunkiem, że pracownik w zakresie wykształcenia ma kwalifikacje wyższe od określonych w taryfikatorze.
§  7.
Zaszeregowania pracowników do odpowiednich grup uposażenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz awansowania do wyższych grup uposażenia i dodatku funkcyjnego dokonuje organ właściwy do zatrudnienia pracownika z zachowaniem przepisów § 8.
§  8.
Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki określą rodzaje państwowych jednostek organizacyjnych, w których może występować stanowisko wicedyrektora (zastępcy dyrektora), głównego konserwatora, głównego inwentaryzatora, głównego specjalisty, kuratora muzealnego oraz stanowiska bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej.
§  9.
Pracownikom przysługują dodatki:
1)
za znajomość języków obcych, według zasad ustalonych przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,
2)
za posiadanie stopnia naukowego doktora w wysokości 300 zł miesięcznie oraz doktora habilitowanego w wysokości 600 zł miesięcznie.
§  10.
1.
Pracownikom muzeów, skierowanym do badań terenowych poza miejscem stałego zamieszkania i poza miejscem stałego zatrudnienia, może być przyznany dodatek terenowy w wysokości od 200 do 400 zł miesięcznie według zasad ustalonych przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Pracownikom zatrudnionym w muzeach martyrologicznych: Oświęcim, Majdanek, Sztutowo, Łambinowice oraz oddziałach więziennych Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego przysługują dodatki za specjalne warunki pracy, ustalone w odrębnym trybie.
3.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może wprowadzić dodatki, o których mowa w ust. 2, w innych muzeach martyrologicznych niż wymienione w ust. 2.
§  11.
1.
Rzemieślnikom i pracownikom usługowym, kierującym pracą brygady złożonej co najmniej z 5 osób, a w wyjątkowych wypadkach z 3 lub 4 łącznie z brygadzistą i pracującym wspólnie z brygadą, przysługuje dodatek w wysokości 5 lub 10% płacy zasadniczej wynikającej z osobistego zaszeregowania.
2.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, powinna być zróżnicowana w zależności od wielkości brygady, charakteru wykonywanej pracy i kwalifikacji pracownika.
3.
Zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, ustala kierownik państwowej jednostki organizacyjnej.
§  12.
1.
Dla pracowników wymienionych w części II załącznika nr 10 tworzy się w ramach osobowego funduszu płac fundusz premiowy w wysokości do 10% ich płac zasadniczych. Indywidualna premia dla pracowników nie może przekraczać 15% miesięcznego uposażenia zasadniczego danego pracownika.
2.
Premie z funduszu, o którym mowa w ust. 1, przyznaje kierownik państwowej jednostki organizacyjnej według zasad określonych w regulaminie premiowania. Premie wypłaca się z dołu w okresach miesięcznych.
§  13.
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska pracy, nie częściej niż raz na dwa lata i o jedną grupę uposażenia zasadniczego lub o jedną stawkę dodatku funkcyjnego, w terminach awansowych, tj. 1 stycznia i 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
W wypadkach uzasadnionych znacznym rozszerzeniem zakresu powierzonych pracownikowi czynności lub podwyższeniem kwalifikacji zawodowych albo uzyskaniem szczególnych osiągnięć zawodowych okres oczekiwania na awans może być skrócony, jednak nie więcej niż o jeden rok. Decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor (kierownik) jednostki zatrudniającej pracownika.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wypadków powołania pracownika na stanowisko kierownicze lub hierarchicznie wyższe od zajmowanego oraz ustalenia uposażenia po okresie próbnym bądź po ukończeniu wstępnego stażu pracy albo podwyższenia kwalifikacji przez uzyskanie wyższego stopnia wykształcenia.
§  14.
1.
Za dyżury ustanowione ze względu na przedłużenie czasu otwarcia muzeów, a trwające nieprzerwanie co najmniej 2 godziny dziennie poza normalnym czasem pracy - pracownicy służby muzealnej otrzymują wynagrodzenie dodatkowe w wysokości 1/175 części otrzymywanego uposażenia zasadniczego za każdą godzinę dyżuru.
2.
Pracownicy usługowi i obsługi, z wyjątkiem pracowników, o których mowa w § 15, otrzymują wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych według zasad ogólnych.
3.
Pracownikom, o których mowa w ust. 2, za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 15% stawki godzinowej.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się do dnia wejścia w życie Kodeksu pracy.
§  15.
1.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu na stanowiskach strażnika, dozorcy i portiera przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1)
za każdą godzinę ponad 8 godzin na dobę lub ponad 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej,
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę oraz za godziny nadliczbowe przypadające w niedziele i święta - 200% zasadniczej stawki godzinowej.
2.
Pracownikom wymienionym w ust. 1 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień wolny dzień od pracy powinien przypadać w niedzielę.
3.
Za pracę w porze nocnej pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu przysługuje niezależnie od dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, dodatek w wysokości 15% stawki godzinowej.
§  16.
Godzinową stawkę uposażenia zasadniczego pracowników usługowych i obsługi oraz pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu oblicza się dzieląc miesięczne uposażenie zasadnicze przez 200.
§  17.
Tworzy się fundusz nagród w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac pracowników objętych rozporządzeniem - z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników wyróżniających się w pracy zawodowej.
§  18.
1.
Pracownicy służby bibliotecznej, konserwacji zbiorów bibliotecznych, bibliotekarze dyplomowani i dyplomowani pracownicy dokumentacji naukowej zatrudnieni w bibliotekach oraz pracownicy kulturalno-oświatowi zatrudnieni w domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach zachowują prawo do dodatku za wysługę lat w dotychczasowym wymiarze.
2.
Pracownikom nie wymienionym w ust. 1 przysługuje dodatek za wysługę lat według zasad określonych w ust. 3.
3.
Z zastrzeżeniem przepisów ust. 4 pracownicy otrzymują za wieloletnią pracę dodatek za wysługę lat w następującej wysokości:
1)
5% wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy,
2)
10% wynagrodzenia zasadniczego po 10 latach pracy,
3)
15% wynagrodzenia zasadniczego po 15 latach pracy.
4.
Począwszy od dnia 1 września 1974 r. dodatek za wysługę lat jest wypłacany wyłącznie za pracę powyżej 15 lat i tylko w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek za wysługę lat po 5 i po 10 latach pracy oraz po 15 latach pracy w pełnej wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego może być wprowadzony w miarę wygospodarowania na ten cel środków w ramach planowanego funduszu płac, następującymi etapami:
1)
I etap - wypłacanie dodatku po 15 latach pracy w pełnej wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego,
2)
II etap - wprowadzenie dodatku w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego po 10 latach pracy,
3)
III etap - wprowadzenie dodatku w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy.
5.
Szczegółowe zasady ustalania i wypłaty dodatków za wysługę lat określą Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz w uzgodnieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  19.
1.
Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego wprowadzą dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych w wysokości:
1)
0,50 zł - dla I grupy szkodliwości lub uciążliwości,
2)
0,75 zł - dla II grupy szkodliwości lub uciążliwości,
3)
1,00 zł - dla III grupy szkodliwości lub uciążliwości

- za każdą godzinę pracy w tych warunkach.

2.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków, o których mowa w ust. 1, ustalą zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  20.
1.
Za długoletnią pracę pracownikom przysługują, począwszy od dnia 1 stycznia 1975 r., gratyfikacje jubileuszowe w wysokości:
1)
za 25 lat pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,
2)
za 35 lat pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,
3)
za 40 lat pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia.
2.
Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz zarządem głównym właściwego związku zawodowego określą zasady wypłaty gratyfikacji jubileuszowych oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych gratyfikacji.
§  21.
1.
Pracownikom objętym rozporządzeniem, którzy przechodzą na emeryturę, przysługuje odprawa po przepracowaniu w państwowej jednostce organizacyjnej:
1)
od 10 do 15 lat - w wysokości 3.000 zł,
2)
od 15 do 20 lat - w wysokości 4.000 zł,
3)
ponad 20 lat - w wysokości 5.000 zł.
2.
Wypłaty, o których mowa w ust. 1, obciążają osobowy fundusz płac.
3.
Zasady zaliczania lat pracy obowiązują jak przy obliczaniu dodatków za wysługę lat.
§  22.
Uposażenie oraz dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane z osobowego funduszu płac dla pracowników objętych rozporządzeniem wolne są od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  23.
1.
Pracownikom objętym niniejszym rozporządzeniem:
1)
nie przysługuje wyrównanie, o którym mowa w § 1 ust. 2 uchwały nr 162 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1974 r. w sprawie podwyżki najniższych wynagrodzeń (Monitor Polski Nr 26, poz. 154),
2)
nie przysługują dodatki, o których mowa w § 2 uchwały wymienionej w pkt 1.
2.
Kwota wyrównania i dodatków, o których mowa w ust. 1, zwiększa planowany osobowy fundusz płac. Za podstawę obliczeń zwiększających planowany osobowy fundusz płac przyjmuje się wypłaty tych dodatków w miesiącu poprzedzającym wprowadzenie zasad wynagradzania określonych niniejszym rozporządzeniem, przeliczonych w skali rocznej.
§  24.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym zastosowanie w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki oraz w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zasad wynagradzania określonych w rozporządzeniu do pracowników placówek upowszechniania kultury podporządkowanych tym organizacjom - w ramach posiadanych środków finansowych, na podstawie wytycznych, o których mowa w § 1 ust. 4.
§  25.
1.
Do pracowników objętych rozporządzeniem w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów:
1)
rozdziału III rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych (Dz. U. z 1961 r. Nr 43, poz. 225, z 1965 r. Nr 30, poz. 198, z 1967 r. Nr 28, poz. 132 i z 1972 r. Nr 16, poz. 115 i Nr 55, poz. 371),
2)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1965 r. w sprawie ustalenia stanowisk i uposażeń bibliotekarzy dyplomowanych w niektórych bibliotekach (Dz. U. z 1965 r. Nr 30, poz. 198 i z 1966 r. Nr 26, poz. 156),
3)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia pracowników służby bibliotecznej (Dz. U. Nr 37, poz. 225),
4)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w muzeach państwowych (Dz. U. Nr 37, poz. 226),
5)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. Nr 16, poz. 115),
6)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1973 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych nie będących nauczycielami akademickimi (Dz. U. Nr 36, poz. 213).
2.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1959 r. w sprawie uposażenia pracowników parków kultury i ośrodków wczasowych podporządkowanych Wydziałowi Kultury Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie (Dz. U. Nr 47, poz. 289),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia pracowników kulturalno-oświatowych zatrudnionych w domach kultury, ośrodkach kultury, klubach i świetlicach podległych prezydiom rad narodowych (Dz. U. Nr 41, poz. 248),
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1966 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 37, poz. 227),
4)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w Centralnym Archiwum Filmowym (Dz. U. Nr 30, poz. 143),
5)
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1968 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników biur wystaw artystycznych (Dz. U. z 1968 r. Nr 30, poz. 199 i z 1971 r. Nr 35, poz. 309).
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1974 r., z wyjątkiem § 20, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W PAŃSTWOWYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH OBJĘTYCH ROZPORZĄDZENIEM

Grupa uposażenia Miesięczna kwota uposażenia zasadniczego w zł
1 1.200
2 1.300
3 1.500
4 1.700
5 1.900
6 2.100
7 2.300
8 2.500
9 2.800
10 3.100
11 3.400
12 3.700
13 4.000
14 4.300
15 4.600
16 5.000
17 5.500
18 6.000
19 6.500

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA BIBLIOTEKARZY DYPLOMOWANYCH ORAZ DYPLOMOWANYCH PRACOWNIKÓW DOKUMENTACJI NAUKOWEJ, ZATRUDNIONYCH W BIBLIOTEKACH

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
1 Starszy kustosz dyplomowany Starszy dokumentalista dyplomowany Jak w instytutach naukowo-badawczych 13-19
2 Kustosz dyplomowany Dokumentalista dyplomowany 12-18
3 Dyplomowany adiunkt biblioteczny

Dyplomowany adiunkt dokumentacji naukowej

11-17
4 Dyplomowany asystent biblioteczny

Dyplomowany asystent dokumentacji naukowej

10-15

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY BIBLIOTECZNEJ, SŁUŻBY INFORMACJI NAUKOWEJ, TECHNICZNEJ I EKONOMICZNEJ ORAZ PRACOWNIKÓW KONSERWACJI ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
1 Kustosz wyższe 8 11-18
2 Starszy bibliotekarz wyższe bibliotekarskie wyższe 6 10-17
studium bibliotekarskie 7 9-16
3 Starszy dokumentalista Starszy konserwator wyższe

wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności

6 10-17
4 Bibliotekarz wyższe bibliotekarskie 2 9-14
wyższe 3
studium bibliotekarskie 4 8-14
średnie bibliotekarskie 6
średnie 8 8-13
5 Dokumentalista

Konserwator

wyższe

wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności

3 9-14
6 Młodszy bibliotekarz wyższe bibliotekarskie - 7-12
wyższe po wstępnym stażu pracy
studium bibliotekarskie - 5-9
średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
7 Młodszy dokumentalista wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
8 Młodszy konserwator wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie po wstępnym stażu pracy 4-8

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY MUZEALNEJ

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
Pracownicy naukowi, oświatowi, konserwatorzy muzealni i dokumentaliści
1 Starszy kustosz wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w muzeum, stopień naukowy doktora lub ukończone studium podyplomowe i dorobek samodzielnej pracy naukowej 10 12-19
Starszy konserwator wyższe specjalistyczne, stopień naukowy doktora lub ukończone studium podyplomowe i samodzielny dorobek pracy konserwatorskiej 10 12-19
2 Kustosz wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w muzeum 10 11-18
Konserwator wyższe specjalistyczne w dziedzinie przydatnej w konserwatorstwie
Starszy renowator średnie specjalistyczne 12 lat w danej specjalności 10-17
3 Adiunkt muzealny wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w muzeum 6 10-17
Adiunkt konserwatorski wyższe specjalistyczne w dziedzinie przydatnej w konserwatorstwie
Renowator średnie specjalistyczne 8 9-16
4 Starszy asystent muzealny i konserwatorski wyższe 3 9-15
Młodszy renowator średnie specjalistyczne 4 6-13
zasadnicza szkoła zawodowa 8
podstawowe i umiejętność wykonywania samodzielnych prac 10 5-12
5 Asystent muzealny i konserwatorski wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
6 Starszy przewodnik muzealny średnie 4 7-12
Dokumentalista prac archiwalnych i bibliotecznych średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
7 Przewodnik muzealny średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
8 Asystent stażysta muzealny i konserwatorski wyższe - 5-8

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW DZIAŁALNOŚCI PODSTAWOWEJ ZATRUDNIONYCH W CENTRALNYM BIURZE WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W WARSZAWIE (CBWA), CENTRALNYM OŚRODKU METODYKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY W WARSZAWIE (COMUK) ORAZ W TERENOWYCH BIURACH WYSTAW ARTYSTYCZNYCH (BWA)

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego Uwagi
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej w CBWA i COMUK w BWA
1 2 3 4 5 6 7
1 Dyrektor*) wyższe 8 15-19 12-18 *) w terenowych biurach wystaw artystycznych stanowiska te tworzy się za zgodą Ministra Kultury i Sztuki

**) stanowisko naczelnika wydziału nie przewidziane w terenowych biurach wystaw artystycznyc h

2 Wicedyrektor*) wyższe 8 13-18 10-17
3 Główny specjalista do spraw programowych wyższe 8 12-17
4 Kierownik biura wystaw wyższe 6 10-15
5 Kierownik wydziału (oddziału, działu) Naczelnik wydziału**) wyższe 4 10-16 10-15
średnie 8 9-14
6 Specjalista do spraw programowych wyższe 4 10-16 10-15
7 Starszy inspektor do spraw programowych wyższe 2 8-15 8-13
średnie 6 7-14 7-12
8 Inspektor do spraw programowych wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12 7-12
średnie 4 7-11 7-11
9 Młodszy inspektor do spraw programowych średnie po wstępnym stażu pracy 4-8

ZAŁĄCZNIK Nr  6

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW DZIAŁALNOŚCI PODSTAWOWEJ ZATRUDNIONYCH W DOMACH KULTURY, OŚRODKACH KULTURY, KLUBACH I ŚWIETLICACH

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego Uwagi
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5 6
1 Główny instruktor kulturalno-wychowawczy wyższe specjalistyczne*) uzupełnione studium podyplomowym 6 11-18 Główny instruktor pełniący w wojewódzkich placówkach kulturalno-oświatowych funkcje dyrektora lub jego zastępcy
wyższe specjalistyczne*) 8
2 Starszy instruktor kulturalno-wychowawczy wyższe specjalistyczne*) 6 10-17
wyższe 6
na poziomie studium pomaturalnego 7 9-16
3 Instruktor kulturalno-wychowawczy wyższe specjalistyczne*) 2 9-14
wyższe 3
na poziomie studium pomaturalnego 4 8-14
średnie specjalistyczne*) 6
4 Młodszy instruktor kulturalno-wychowawczy wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
na poziomie studium pomaturalnego - 5-9
średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
*) wykształcenie w specjalnościach występujących w działalności podstawowej placówek kulturalno-oświatowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW DZIAŁALNOŚCI PODSTAWOWEJ ZATRUDNIONYCH W PARKACH KULTURY PODPORZĄDKOWANYCH RADZIE NARODOWEJ m.st. WARSZAWY

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
1 Kierownik parku kultury wyższe 6 10-17
2 Zastępca kierownika parku wyższe 4 9-15
3 Kierownik referatu (sekcji) wyższe 2 8-13
Starszy inspektor programowy średnie 6 7-12
4 Inspektor programowy wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie 4 7-11
5 Młodszy inspektor programowy średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
6 Ratownik wodny podstawowe z uprawnieniami ratownika wodnego 4-8

ZAŁĄCZNIK Nr  8

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ARCHIWALNEJ, SŁUŻBY INFORMACJI NAUKOWEJ, TECHNICZNEJ I EKONOMICZNEJ ORAZ PRACOWNIKÓW SŁUŻBY KONSERWATORSKIEJ ARCHIWALNEJ

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
1 Kustosz wyższe 8 11-18
2 Adiunkt archiwalny

Starszy konserwator archiwalny Starszy dokumentalista

wyższe 6 10-17
3 Starszy archiwista wyższe 2 9-14
średnie 8 8-13
4 Dokumentalista wyższe 2 9-14
Konserwator archiwalny wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 2
średnie 8 8-13
5 Archiwista wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie 4 7-11
6 Młodszy dokumentalista wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
7 Młodszy konserwator archiwalny

Młodszy archiwista

wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie po wstępnym stażu pracy 4-8

ZAŁĄCZNIK Nr  9

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW DZIAŁALNOŚCI PODSTAWOWEJ ZATRUDNIONYCH W FILMOTECE POLSKIEJ

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej
1 2 3 4 5
1 Dyrektor wyższe 8 15-18
2 Naczelny filmograf wyższe 7 12-17
3 Filmograf wyższe 4 10-16
4 Starszy inspektor programowy wyższe 2 8-14
średnie 6 7-13
5 Inspektor programowy wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie 4 7-11
6 Lektor średnie po wstępnym stażu pracy 4-8

ZAŁĄCZNIK Nr  10

TABELA (WSPÓLNA) STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW TECHNICZNYCH, EKONOMICZNYCH ADMINISTRACYJNYCH, USŁUGOWYCH I OBSŁUGI ORAZ INNYCH WSPÓLNYCH ZAWODÓW W PAŃSTWOWYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH OBJĘTYCH ROZPORZĄDZENIEM

I.

Pracownicy techniczni, ekonomiczni i administracyjni

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie: Zaszeregowanie do grupy uposażenia zasadniczego w jednostkach zaliczonych do grupy
wykształcenia liczby lat pracy zawodowej A B C
1 2 3 4 5 6 7
1 Wicedyrektor administracyjny wyższe 8 11-18 10-16 9-15
Główny księgowy wyższe 8 11-18 10-16 9-15
średnie 12 10-16 9-15 8-14
2 Główny specjalista wyższe 8 11-17 10-15 -
3 Radca prawny wyższe 5 10-17 9-15 8-14
4 Kierownik administracyjny w jednostkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora administracyjnego wyższe 6 10-16 9-15 8-14
średnie 8 - 7-14 7-13
5 Kierownik działu (oddziału) Kierownik pracowni reprograficznej wyższe 4 9-16 9-15 8-14
średnie 8 - 7-14 7-13
6 Specjalista wyższe 4 9-16 9-15 8-14
7 Kierownik sekcji (referatu) Zastępca kierownika działu (oddziału) wyższe 2 8-15 8-14 8-13
średnie 6 7-13 7-13 7-12
8 Starszy referent do spraw… Starszy księgowy

Starszy rysownik

Starszy plastyk

Starszy fotograf

Starszy laborant

Starszy operator do obsługi i naprawy urządzeń technicznych (audiowizualnych itp.)

wyższe po wstępnym stażu pracy we wszystkich państwowych jednostkach organizacyjnych

7-12

średnie 4 7-11
9 Kierownik kancelarii

Kierownik archiwum

Kierownik powielarni

Kierownik magazynu

Intendent

Starszy magazynier

średnie 4 7-11
10 Starszy laborant (tylko w muzeach) wyższe po wstępnym stażu pracy 7-12
średnie 4 7-11
zasadnicza szkoła zawodowa 6 6-10
podstawowe i umiejętność wykonywania prac konserwatorskich 8
11 Plastyk

Rysownik

Fotograf

Operator do obsługi i naprawy

średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
urządzeń technicznych (audiowizualnych itp.) zasadnicza szkoła zawodowa 3
12 Referent do spraw…

Telefonistka

Korektor

Magazynier

Kasjer

Księgowy

Sekretarka

Archiwista

średnie po wstępnym stażu pracy we wszystkich państwowych jednostkach organizacyjnych
4-9
Starsza maszynistka poza halą maszyn średnie, umiejętność pisania na maszynie z szybkością 240 uderzeń na minutę - 4-9
Laborant średnie po wstępnym stażu pracy 4-8
zasadnicza szkoła zawodowa 2 3-6
podstawowe, umiejętność wykonywania prac konserwatorskich 4 3-6
13 Maszynistka umiejętność pisania na maszynie z szybkością 180 uderzeń na minutę - 3-7
14 Starszy mistrz średnie zawodowe 6 8-14
zasadnicza szkoła zawodowa 8
tytuł mistrza w zawodzie 12
15 Mistrz średnie zawodowe 4 7-12
zasadnicza szkoła zawodowa 6
tytuł mistrza w zawodzie 10
16 Stażysta wyższe - 4-7
średnie - 2-4
zasadnicza szkoła zawodowa - 1-2

II.

Pracownicy usługowi i obsługi

1 2 3 4 5 6 7
1 Rzemieślnik-specjalista Konserwator zbiorów średnie zawodowe, umiejętność konserwacji odpowiednich urządzeń oraz wykonywania prac złożonych 4 we wszystkich państwowych jednostkach organizacyjnych
tytuł mistrza w zawodzie 8 7-11
2 Starszy rzemieślnik średnie zawodowe 3 6-10
zasadnicza szkoła zawodowa, umiejętność wykonywania prac złożonych lub tytuł mistrzowski w zawodzie 5
podstawowe, tytuł robotnika wykwalifikowanego 8
3 Rzemieślnik w zawodzie: ślusarza mechanika, elektromontera, murarza, szklarza, ogrodnika, stolarza, introligatora itp. Palacz c.o. średnie zawodowe po wstępnym stażu pracy 4-8
zasadnicza szkoła zawodowa, umiejętność wykonywania prac podstawowych z zakresu danego zawodu, tytuł robotnika wykwalifikowanego lub tytuł czeladnika w zawodzie - 3-8
podstawowe, umiejętność wykonywania prac podstawowych 5 3-8
4 Starszy woźny

Starszy strażnik

Bileter

Starszy montażysta

Starszy pomocnik muzealny, biblioteczny, archiwalny

podstawowe 4 we wszystkich państwowych jednostkach organizacyjnych
3-7
Robotnik przy pracy ciężkiej podstawowe -
5 Introligator, powielaczowy podstawowe 2 2-6
6 Woźny

Starszy portier

Dozorca

Strażnik

Pomoc powielaczowego

Starszy dźwigowy

Robotnik przy pracy lekkiej Montażysta

Pomocnik muzealny, biblioteczny, archiwalny Pomocnik palacza c.o.

podstawowe - 2-5
7 Portier

Szatniarz

Dźwigowy

Sprzątaczka pomieszczeń dzieł sztuki i kultury oraz pracowni konserwatorskich

podstawowe - 1-4
8 Sprzątaczka w systemie czasowym

Goniec

podstawowe - 1-3
Uwagi

1. Stanowiska wymienione w części I tabeli pod lp. 1 i 2 (wicedyrektor, główny księgowy, główny specjalista) mogą być tworzone za zgodą Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w odniesieniu do jednostek planu centralnego, a w odniesieniu do jednostek planu terenowego - za zgodą wojewody lub prezydenta miasta wyłączonego z województwa. Zasada ta nie dotyczy jednostek, w których stanowiska te zostały już utworzone.

2. Do grupy płac "A" zalicza się:

1) Bibliotekę Narodową,

2) Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Warszawie; Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury,

3) Muzeum Narodowe w Warszawie,

4) Muzeum Narodowe w Poznaniu,

5) Muzeum Narodowe w Krakowie,

6) Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu,

7) archiwa centralne.

3. Do grupy płac "B" zalicza się:

1) Bibliotekę Śląską i biblioteki publiczne stopnia wojewódzkiego (miast wyłączonych z województw) oraz Książnicę Miejską w Toruniu,

2) muzea państwowe nie wymienione w ust. 2,

3) terenowe biura wystaw artystycznych,

4) domy kultury i ośrodki kultury stopnia wojewódzkiego (miast wyłączonych z województw),

5) archiwa państwowe stopnia wojewódzkiego (miast wyłączonych z województw),

6) Filmotekę Polską.

4. Do grupy płac "C" zalicza się:

1) biblioteki publiczne nie wymienione w ust. 2 i 3 (powiatowe, dzielnicowe, gminne),

2) domy kultury, ośrodki kultury nie wymienione w ust. 3 (powiatowe, dzielnicowe, gminne),

3) kluby i świetlice wszystkich stopni (wojewódzkie, miejskie, powiatowe, dzielnicowe, gminne),

4) archiwa państwowe nie wymienione w ust. 2 i 3,

5) parki kultury podporządkowane Radzie Narodowej m.st. Warszawy.

5. Minister Kultury i Sztuki oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki mogą w szczególnie uzasadnionych wypadkach wyrazić zgodę na zaliczenie jednostki do wyższej grupy płac, aniżeli to wynika z przepisów ust. 3 i 4.

6. Stanowisko stażysty przewiduje się dla wszystkich rodzajów działalności (podstawowa, pomocnicza, usługi oraz obsługi) państwowych jednostek organizacyjnych objętych rozporządzeniem.

*  Z dniem 1 stycznia 1975 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz.U.49.7.39) przez art. IV § 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U.74.24.142).

Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. rozporządzenie traci moc w stosunku do pracowników upowszechniania kultury, zgodnie z § 21 uchwały nr 271 z dnia 28 grudnia 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników placówek upowszechniania kultury (M.P.82.33.292).

Z dniem 1 lipca 1984 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz.U.68.12.63) przez art. 38 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz.U.84.26.129).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024