Wykonanie niektórych przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1974 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów.

Na podstawie art. 6 ust. 2, art. 7 ust. 4, art. 10 ust. 2, art. 11 ust. 2, art. 15 ust. 2, art. 22 ust. 3 i art. 26 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz. U. Nr 27, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenia na przeznaczenie gruntów rolnych lub leśnych na cele nierolnicze lub nieleśne, zwane dalej "zezwoleniami", wydawane są na wniosek:
1)
jednostek opracowujących projekty planów regionalnych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i projekty wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi,
2)
osób prawnych lub fizycznych ubiegających się o lokalizację inwestycji, o zatwierdzenie planu realizacyjnego lub o zmianę sposobu wykorzystania terenu, w razie gdy dotyczy to terenu położonego poza obszarami objętymi planem zagospodarowania przestrzennego lub poza wyznaczonymi terenami budowlanymi na obszarze wsi.
§  2.
1.
Zezwolenia wydają:
1)
terenowe organy administracji państwowej tego stopnia, na którym następuje zatwierdzenie planów wymienionych w § 1, w odniesieniu do gruntów rolnych lub leśnych nie pozostających pod zarządem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
2) 1
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w odniesieniu do gruntów rolnych i leśnych znajdujących się pod jego zarządem po uprzednim uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
2.
Terenowy organ administracji państwowej może żądać złożenia wniosku o zezwolenie w kilku wariantach, określających jakość, obszar i położenie gruntów rolnych lub leśnych oraz koszt przystosowania terenu do projektowanego przeznaczenia.
3.
Zezwolenia wydaje się po uprzednim dokonaniu uzgodnień przewidzianych przepisami.
4.
Na obszarach górniczych zezwolenia wydaje się po porozumieniu z urzędem górniczym, a na terenach morskich portów i przystani oraz morskiego pasa nadbrzeżnego - po porozumieniu z urzędem morskim.
§  3.
1.
Program wykorzystania gruntów rolnych lub leśnych przeznaczonych na cele nierolnicze lub nieleśne, opracowany łącznie z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinien zawierać:
1)
wykaz gruntów rolnych lub leśnych przeznaczonych na cele nierolnicze lub nieleśne, z uwzględnieniem terminów dotyczących wyłączenia tych gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej,
2)
określenie kierunków produkcji najbardziej odpowiadających przejściowemu charakterowi użytkowania tych gruntów oraz określenie osób fizycznych lub prawnych, którym grunty mają być przekazane w użytkowanie,
3)
rodzaj i ilość środków niezbędnych do przejściowego użytkowania gruntów.
2.
Projekt programu należy wyłożyć do wglądu miejscowej ludności i wraz z nie uwzględnionymi uwagami ludności przedstawić do zatwierdzenia łącznie z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
§  4.
1.
Należność za 1 ha gruntu rolnego nabytego na cele nierolnicze wynosi:
Grunty orne, sady (w tym tereny rolniczego budownictwa gospodarczego, tereny pasów wiatrochronnych, tereny urządzeń przeciwerozyjnych) Łąki i pastwiska trwałe (w tym tereny pasów wiatrochronnych, tereny urządzeń przeciwerozyjnych) Grunty pod wodami klasyfikowanymi (w tym stawy rybne)
Klasa Klasa Klasa
I 500.000 I 500.000 I 600.000
II 450.000 II 450.000 II 550.000
IIIa 400.000 III 400.000 III 500.000
IIIb 350.000 IV 300.000 IV 450.000
IVa 300.000 V 100.000 V 400.000
IVb 200.000 VI 50.000 VI 300.000
V 100.000 VI z 0
VI 50.000
N i VI z 0
2.
Stała opłata roczna z tytułu użytkowania 1 ha gruntu rolnego na cele nierolnicze wynosi 10% należności.
§  5.
1.
Należność z tytułu nabycia gruntów leśnych na cele nierolnicze lub nieleśne za 1 ha gruntu bez drzewostanu wynosi:
Lp. Typy siedliskowe lasów (według planów urządzenia gospodarstwa leśnego) w lasach
szczególnie chronionych zł pozostałych zł
1 Lasy: świeży, wilgotny, łęgowy i górski oraz ols jesionowy i ols górski 500.000 400.000
2 Bory mieszane, las mieszany, bór mieszany górski, las mieszany górski oraz bór wysokogórski i ols 350.000 250.000
3 Bory: świeży, wilgotny i górski 200.000 150.000
4 Bory: suchy i bagienny 100.000 75.000
2.
Do należności dolicza się jednorazowe odszkodowanie za straty powstałe z tytułu przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Zasady obliczania odszkodowania określają odrębne przepisy.
3.
Stała opłata roczna z tytułu użytkowania gruntów leśnych na cele nierolnicze lub nieleśne wynosi 10% należności za nabycie gruntu leśnego bez drzewostanu.
4.
Jednorazowe odszkodowanie za straty powstałe z tytułu przedwczesnego wyrębu drzewostanu ustala się również w odniesieniu do gruntów leśnych podlegających rekultywacji i zagospodarowaniu.
5.
Przez lasy szczególnie chronione rozumieć należy parki narodowe, rezerwaty przyrody, lasy I grupy łącznie z lasami doświadczalnymi i drzewostanami nasiennymi, lasy położone wokół aglomeracji miejskich i przemysłowych oraz lasy położone w regionach intensywnego rozwoju gospodarki leśnej.
§  6.
1.
Decyzje o ustaleniu wysokości należności i opłat, o których mowa w § 4 i 5, wydają naczelnicy powiatów, a w odniesieniu do gruntów rolnych i leśnych, znajdujących się pod zarządem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - organy określone w § 2 ust. 1 pkt 2; decyzje wydaje się w terminie 30 dni od daty złożenia tym organom odpisów dokumentów o nabyciu gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze lub nieleśne. Decyzji nie wydaje się przy nabyciu od Państwa działek budowlanych przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.
2.
W razie wyłączenia przez inwestora gruntów rolnych i leśnych z produkcji rolniczej lub leśnej przed ich nabyciem decyzję w sprawie należności i opłat wydaje się na podstawie decyzji określającej lokalizację inwestycji.
3.
W razie nabycia na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych i leśnych na podstawie przepisów o przekazywaniu nieruchomości rolnych i niektórych innych nieruchomości położonych na terenie gmin pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej decyzję o ustaleniu wysokości należności i opłat wydaje organ właściwy do wydania decyzji o przekazaniu nieruchomości. W razie przekazywania gruntów leśnych nie znajdujących się pod zarządem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego właściwy do ustalenia wysokości należności i opłat jest naczelnik powiatu.
4.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na wniosek Ministra Komunikacji może w szczególnie uzasadnionych wypadkach obniżyć do 50% wysokość należności określonych w § 4 i 5 w odniesieniu do gruntów rolnych i leśnych nabywanych na cele budowy i przebudowy dróg publicznych.
5.
Należność z tytułu nabycia gruntów rolnych i leśnych uiszcza się w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, a stałe opłaty roczne z tytułu użytkowania tych gruntów uiszcza się w ciągu 20 lat w terminie do dnia 31 października każdego roku.
§  7.
1.
Od stałych opłat rocznych zwolnione są:
1)
organy państwowe nabywające grunty na budowę własnych siedzib oraz urządzeń socjalnych i kulturalnych,
2)
inwestorzy budownictwa mieszkaniowego, w tym również właściciele (wieczyści użytkownicy) działek budowlanych przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne,
3)
jednostki terenowej ochrony przeciwpożarowej,
4)
organizacje społeczne,
5)
jednostki organizacyjne działające w zakresie:
a)
gospodarki komunalnej,
b)
oświaty i wychowania,
c)
nauki,
d)
kultury i sztuki (z wyjątkiem jednostek wydawniczych i filmowych),
e)
ochrony zdrowia i opieki społecznej,
f)
kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku,

jeżeli są jednostkami spoza sfery produkcji materialnej.

2.
Zwolnienie od opłat rocznych stwierdza się w decyzjach, o których mowa w § 6.
§  8.
1.
Należności i opłaty uiszczone z tytułu nabycia i użytkowania na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych i leśnych nie znajdujących się pod zarządem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego stanowią dochody celowego funduszu ochrony i rekultywacji gruntów. Procentowy udział w dochodach tego funduszu ustala:
1)
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów - dla województw,
2)
wojewoda - dla powiatów.
2.
Należności i opłaty z tytułu nabycia gruntów pozostających pod zarządem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego stanowią dochody funduszu zagospodarowania lasu.
3.
Dochody określone w ust. 1 i 2 przeznacza się na:
1)
przystosowanie nieużytków i bagien do potrzeb produkcji rolniczej lub leśnej,
2)
pokrywanie kosztów przeciwdziałania erozji gleb,
3)
rekultywację i zagospodarowanie gruntów, które utraciły wartość użytkową na skutek działalności nieznanych osób, w razie przeznaczenia tych gruntów na cele produkcji rolniczej lub leśnej,
4)
prowadzenie prac związanych z zapobieganiem powstawaniu szkód w rolnictwie i leśnictwie wskutek ujemnego oddziaływania szkodliwych pyłów i gazów wydalanych przez zakłady przemysłowe, a także z ograniczaniem i usuwaniem skutków tego oddziaływania,
5)
prowadzenie prac związanych z intensyfikacją produkcji rolniczej lub leśnej i zadrzewieniami, odkrzaczaniem oraz odkamienianiem gleb,
6)
wykup nieruchomości w związku z intensyfikacją produkcji rolniczej lub leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ochrony i rekultywacji gruntów,
7)
wdrażanie wyników podstawowych prac naukowo-badawczych w zakresie ochrony i rekultywacji gruntów rolnych i leśnych.
§  9.
Wierzchnia warstwa ziemi uprawnej (poziom próchniczny gleby) zdjęta z gruntów przeznaczonych na cele nierolnicze powinna być wykorzystana do:
1)
poprawy struktury gleb o niższej jakości bonitacyjnej na innych obszarach,
2)
tworzenia warstwy próchnicznej na gruntach rekultywowanych i zagospodarowywanych do celów produkcji rolniczej i leśnej lub zadrzewieniowej,
3)
zakładania zieleni.
§  10.
1.
Decyzję o obowiązku zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi uprawnej z terenów przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne oraz dostarczenia jej na wskazane miejsca wydają naczelnicy powiatów równocześnie z zatwierdzeniem planu realizacyjnego. O możliwości nałożenia takiego obowiązku należy uprzedzić przy wydawaniu informacji o terenie.
2.
Wydanie decyzji powinno być poprzedzone przeprowadzeniem rachunku ekonomicznego.
§  11.
1.
Kontrolę wykorzystania gruntów rolnych i leśnych nabytych na cele nierolnicze lub nieleśne przeprowadza się po raz pierwszy po 6 miesiącach, licząc od daty nabycia tych gruntów, a następnie co roku.
2.
Kontrolę zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi uprawnej i dostarczenia jej na wskazane miejsce przeprowadza się w toku prac ziemnych oraz po ich zakończeniu.
3.
Kontrolę rolniczego użytkowania gruntów rolnych przeprowadza się corocznie w okresie wegetacji roślin.
§  12.
1.
Kontrole, o których mowa w § 11, przeprowadza naczelnik gminy.
2.
W razie przeprowadzania kontroli gruntów położonych na obszarach górniczych lub morskiego pasa nadbrzeżnego w kontroli powinien brać udział przedstawiciel urzędu górniczego lub morskiego, a w razie kontrolowania obszarów kolejowych lub lotnisk komunikacyjnych - przedstawiciel organu kolejowego lub zarządu lotnisk.
§  13.
Do terenów niezbędnych na cele obronności kraju mają zastosowanie wyłącznie art. 4, 6, 15 i 17 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz. U. Nr 27, poz. 249).
§  14.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
naczelnika gminy - stosuje się również do naczelników miast i gmin oraz miast nie stanowiących powiatów, a także prezydentów i naczelników miast stanowiących powiaty oraz naczelników dzielnic w miastach wyłączonych z województw,
2)
naczelnika powiatu - stosuje się odpowiednio do prezydentów i naczelników miast stanowiących powiaty oraz naczelników dzielnic w miastach wyłączonych z województw,
3)
wojewodów - stosuje się odpowiednio do prezydentów miast wyłączonych z województw.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1971 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacji gruntów (Dz. U. z 1971 r. Nr 37, poz. 335 i z 1972 r. Nr 49, poz. 317).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 maja 1975 r. (Dz.U.75.14.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 maja 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024