Przechowywanie protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 października 1970 r.
w sprawie przechowywania protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową.

Na podstawie art. 164 § 2 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z wyjaśnień oskarżonych, zeznań świadków oraz ustnych opinii biegłych, obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, sporządza się odrębny protokół, który wyłącza się z akt sprawy.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, uważa się za dokument tajny i przechowuje w kancelarii tajnej, a jeżeli nie została ona utworzona - w sekretariacie prezydialnym sądu, a w sądzie powiatowym nie podzielonym na wydziały - w sekretariacie sądu.
3.
O sporządzeniu odrębnego protokołu czyni się wzmiankę w odpowiednim miejscu protokołu załączonego do akt lub w odpowiednim miejscu akt, wskazując numer rejestracyjny przechowywanego dokumentu tajnego.
§  2.
Prezes sądu może zakwalifikować jako tajne całe akta lub poszczególne ich tomy, jeżeli w przeważającej części obejmują one okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej.
§  3.
Prezes sądu określa stopień tajności dokumentów tajnych oraz akt tajnych, sporządzając odpowiednią adnotację obok uwidocznionej na nich sygnatury akt.
§  4.
Prezes sądu przekazuje dokumenty tajne oraz akta tajne do miejsca ich przechowywania, wskazując sędziów upoważnionych do ich przeglądania lub do ich pobrania z miejsca przechowywania. Pobranie dokumentów tajnych oraz akt tajnych przez inne osoby może nastąpić tylko na podstawie zarządzenia prezesa sądu wskazującego osobę upoważnioną do ich pobrania, sposób wykorzystania oraz termin zwrotu.
§  5.
1.
Dokumenty tajne oraz akta tajne udostępnia się stronom, ich obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym tylko na podstawie zarządzenia prezesa sądu, przy czym sporządzanie z nich odpisów, wyciągów i notatek jest niedopuszczalne. W zarządzeniu należy wskazać osobę uprawnioną do przejrzenia dokumentów tajnych lub akt tajnych, określić czas i miejsce zapoznania się z nimi, jak również wyznaczyć pracownika sądu obecnego przy ich przeglądaniu.
2.
Osobie pozbawionej wolności uprawnionej do przejrzenia akt udostępnia się dokumenty tajne oraz akta tajne tylko w sekretariacie sądu.
3.
Przed udostępnieniem dokumentów tajnych oraz akt tajnych należy pouczyć osobę uprawnioną o obowiązku zachowania tajemnicy państwowej oraz o zakazie sporządzania odpisów, wyciągów i notatek.
§  6.
Udostępnienie dokumentów tajnych oraz akt tajnych biegłemu następuje w sposób określony przez prezesa sądu i tylko w zakresie niezbędnym do wydania opinii.
§  7.
1.
Przesłanie przez prezesa sądu dokumentów tajnych oraz akt tajnych sądowi lub prokuratorowi w związku z żądaniem akt sprawy następuje do rąk prezesa sądu lub prokuratora kierującego prokuraturą.
2.
W wyjątkowym wypadku prezes sądu może przesłać dokumenty tajne oraz akta tajne komendzie Milicji Obywatelskiej, jednostce Wojskowej Służby Wewnętrznej lub organowi administracji państwowej na ich wniosek o nadesłanie akt sprawy, zawierający uzasadnienie potrzeby zapoznania się z nimi. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Przepisy § 1-7 stosuje się odpowiednio do uzasadnień orzeczeń w sprawach rozpoznanych z wyłączeniem jawności ze względu na ważny interes Państwa, a także w razie załączenia do akt sprawy opinii i innych pism zawierających okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, oraz innych przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową.
§  9.
1.
Akta spraw rozpoznawanych z wyłączeniem jawności oraz akta spraw, w których znajdują się protokoły wyjaśnień oskarżonych, zeznań świadków i ustnych opinii biegłych lub opinie, dokumenty i inne przedmioty zawierające lub stanowiące tajemnicę służbową lub zawodową, oznacza się jako poufne, a każdy wypadek udostępnienia ich do wglądu odnotowuje się z zaznaczeniem nazwiska i imienia osoby przeglądającej.
2.
W uzasadnionych wypadkach prezes sądu może zarządzić przechowywanie akt, o których mowa w ust. 1, na zasadach ustalonych dla dokumentów tajnych oraz akt tajnych.
§  10.
Przepisy rozporządzenia mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniu przygotowawczym, z tym że uprawnienia i obowiązki prezesa sądu wykonuje prokurator kierujący prokuraturą.
§  11.
Szczegółowy sposób postępowania z dokumentami tajnymi, aktami tajnymi oraz poufnymi regulują odrębne przepisy.
§  12.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą postępowania przed sądami wojskowymi i w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
§  13.
W sprawach uregulowanych w rozporządzeniu nie mają zastosowania przepisy § 20 i 22 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 1969 r. - Regulamin czynności sądów wojewódzkich i powiatowych w sprawach cywilnych i karnych (Dz. U. Nr 37, poz. 325).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024