Zmiany tekstu artykułu 2 i artykułu 5 załącznika 3 oraz artykułu 5 bis załącznika 6 do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencji TIR) wraz z Protokołem podpisania. Genewa.1959.01.15.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 16 listopada 1966 r.
w sprawie wejścia w życie zmian tekstu artykułu 2 i artykułu 5 załącznika 3 oraz artykułu 5 bis załącznika 6 do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencji TIR) wraz z Protokołem podpisania, sporządzonej w Genewie dnia 15 stycznia 1959 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 47 ustęp 4 Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencji TIR) wraz z Protokołem podpisania, sporządzonej w Genewie dnia 15 stycznia 1959 r. (Dz. U. z 1962 r. Nr 22, poz. 96), zostały przyjęte na podstawie porozumienia między właściwymi administracjami wszystkich Umawiających się Stron i weszły w życie z dniem 1 lipca 1966 r. niżej podane zmiany artykułu 2 i artykułu 5 załącznika 3 oraz artykułu 5 bis załącznika 6 do tej konwencji.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

KONWENCJA CELNA DOTYCZĄCA MIĘDZYNARODOWEGO PRZEWOZU TOWARÓW Z ZASTOSOWANIEM KARNETÓW TIR (KONWENCJA TIR) I PROTOKÓŁ PODPISANIA

Przekład.

KONWENCJA CELNA DOTYCZĄCA MIĘDZYNARODOWEGO PRZEWOZU TOWARÓW Z ZASTOSOWANIEM KARNETÓW TIR (KONWENCJA TIR) I PROTOKÓŁ PODPISANIA,

sporządzone w Genewie dnia 15 stycznia 1959 r.

Poprawki do załączników 3 i 6:

ZAŁĄCZNIK 3: REGULAMIN DOTYCZĄCY WARUNKÓW TECHNICZNYCH DLA POJAZDÓW DROGOWYCH, KTÓRE MOGĄ BYĆ DOPUSZCZONE DO MIĘDZYNARODOWEGO PRZEWOZU TOWARÓW POD ZAMKNIĘCIEM CELNYM

1.
Tekst artykułu 2 ustęp 2 zastępuje się tekstem następującym:

"2. Jeżeli łączenie wykonuje się za pomocą nitów, mogą one być umieszczone od wewnątrz lub z zewnątrz; nity, które łączą podstawowe części ścian, podłogi i dachu, powinny przechodzić przez części łączone. Jeżeli łączenie nie jest wykonane przy pomocy nitów, śruby lub inne elementy łączące podstawowe części ścian, podłogi i dachu powinny być umieszczone z zewnątrz, przechodzić do wewnątrz i być zaopatrzone w nakrętkę, zanitowaną lub spawaną w należyty sposób, podczas gdy inne śruby i elementy łączące mogą być umieszczone od wewnątrz pod warunkiem, że nakrętka będzie należycie spawana na zewnątrz i nie będzie pokryta nieprzezroczystą masą. Łączenie listew lub płyt metalowych może być również wykonane przez zagięcie lub założenie ich krawędzi w kierunku do wewnątrz pojazdu i połączenie tych krawędzi

- bądź nitami, śrubami lub innymi elementami łączącymi przechodzącymi przez zagięte lub założone w ten sposób krawędzie, jak również w razie potrzeby przez urządzenie łączące;

- bądź też przy pomocy metalowych taśm zagiętych pod ciśnieniem na wzór klamry jednocześnie z krawędziami elementów łączących i zabezpieczających trwałość ucisku w ten sposób wykonanych łączeń (patrz szkic stanowiący załącznik do niniejszego dokumentu)".

2.
Tekst artykułu 5 ustęp 2 zastępuje się tekstem następującym:

"2. Opończa powinna być sporządzona albo z mocnego płótna, albo z tkaniny pokrytej materiałem plastycznym lub nagumowanej, nie rozciągającej się i o dostatecznej wytrzymałości, z zastrzeżeniem, że tkanina ta nie będzie koloru ciemnego. Opończa powinna być sporządzona z jednej sztuki albo z pasów - każdy z jednej sztuki. Powinna znajdować się w dobrym stanie i być sporządzona w taki sposób, aby po założeniu urządzenia zamykającego nie można było dostać się do ładunku bez pozostawienia widocznych śladów."

3.
Tekst artykułu 5 ustęp 12 zdanie trzecie zastępuje się tekstem następującym:

"Wiązania środków zamknięcia powinny być bądź takie, jakie są przewidziane w ustępie 8, bądź też z pasów ze skóry albo z tkaniny nagumowanej i nierozciągliwej pod warunkiem, że będą one posiadały minimum 20 mm szerokości i 3 mm grubości."

ZAŁĄCZNIK 6: REGULAMIN DOTYCZĄCY WARUNKÓW TECHNICZNYCH DLA POJEMNIKÓW, KTÓRE MOGĄ BYĆ DOPUSZCZONE DO MIĘDZYNARODOWEGO PRZEWOZU TOWARÓW POJAZDAMI DROGOWYMI POD ZAMKNIĘCIEM CELNYM

4.
Dodaje się nowy artykuł 5 bis, którego tekst jest następujący:

"Pojemniki kryte przeznaczone na pomieszczenia ładunkowe pojazdów drogowych.

Gdy pojemnik przeznaczony na pomieszczenie ładunkowe pojazdu drogowego jest otwarty i kryty, a nie zamknięty jak inne pojemniki określone w niniejszym załączniku, to może być on dopuszczony do międzynarodowego przewozu towarów pod zamknięciem celnym z zastrzeżeniem, że będzie on odpowiadał postanowieniom artykułu 5 załącznika 3, jak również w zakresie, w jakim to możliwe, postanowieniom niniejszego załącznika oraz że znaki i świadectwo uznania określone w artykule 1 ustęp 1 i 4 niniejszego załącznika będą widoczne, gdy pojemnik jest kryty i znajduje się na pojeździe drogowym."

grafika

ZAŁĄCZNIK - PRZEKRÓJ POZIOMY

a = drążek drewniany

b = pręt metalowy zagięty w klamrę

c = pokrycie wewnętrzne ze sfugowanych płyt

d = śruba

e = pokrycie zewnętrzne z arkuszy metalowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.1.3

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zmiany tekstu artykułu 2 i artykułu 5 załącznika 3 oraz artykułu 5 bis załącznika 6 do Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencji TIR) wraz z Protokołem podpisania. Genewa.1959.01.15.
Data aktu: 15/01/1959
Data ogłoszenia: 02/01/1967
Data wejścia w życie: 01/07/1966