Ratyfikacja przez szereg państw Konwencji (nr 95) dotyczącej ochrony płacy, przyjętej w Genewie dnia 1 lipca 1949 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 24 grudnia 1959 r.
w sprawie ratyfikacji przez szereg państw Konwencji (nr 95) dotyczącej ochrony płacy, przyjętej w Genewie dnia 1 lipca 1949 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 18 Konwencji (nr 95) dotyczącej ochrony płacy, przyjętej w Genewie dnia 1 lipca 1949 r. (Dz. U. z 1955 r. Nr 38, poz. 234), zostały zarejestrowane ratyfikacje powyższej Konwencji przez następujące państwa:
Węgry dnia 8 czerwca 1956 r.

Argentyna dnia 24 września 1956 r.

Afganistan dnia 7 stycznia 1957 r.

Brazylia dnia 25 kwietnia 1957 r.

Syria dnia 7 czerwca 1957 r.

Tunis dnia 28 maja 1958 r.

Hiszpania dnia 24 czerwca 1958 r.

Izrael dnia 12 stycznia 1959 r.

Republika Gwinei dnia 21 stycznia 1959 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że zgodnie z art. 35 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy zostały zarejestrowane następujące deklaracje Wielkiej Brytanii:

dnia 22 marca 1958 roku deklaracje stwierdzające stosowanie przez Wielką Brytanię postanowień wymienionej Konwencji bez zmian do terytoriów niemetropolitalnych: Aden, Brytyjska Gujana, Brunei, Cypr, Gibraltar, Północne Borneo, Sarawak, Tanganika, Uganda i Zanzibar oraz z podanymi niżej zmianami do następujących terytoriów: Brytyjski Honduras - "Artykuł 2: Konwencja ma zastosowanie tylko do robotników określonych w Zarządzeniu o Prawodawcach i Robotnikach (Zarządzenie Brytyjskiego Hondurasu Nr 6 z 1943 r.), które nie obejmuje wszystkich robotników fizycznych. Artykuł 10: nie jest jeszcze objęty ustawodawstwem; Artykuł 13: jest w znacznym stopniu, lecz jeszcze nie całkowicie objęty ustawodawstwem". Wyspy Salomona - "Artykuły 8(2), 9, 11(1) i 13: nie są jeszcze objęte ustawodawstwem";

dnia 22 marca 1958 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie wymienionej Konwencji bez zmian w imieniu terytoriów Babamas, Malta, Mauritius i Federacji Nigerii oraz w podanymi niżej zmianami w imieniu Sierra Leone: - "Artykuł 3: wymaga się, aby płace były wypłacane w gotówce, lecz niekoniecznie jeszcze w pieniądzu będącym prawnym środkiem płatniczym, zgodnie z postanowieniami Konwencji; Artykuły 4(a), 6, 7 i 13: postanowienia te nie są jeszcze objęte ustawodawstwem";

dnia 22 marca 1958 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie postanowień tej Konwencji w stosunku do terytoriów: Barbados, Dominica, Grenada, Montserrat. St. Lucia, St. Vincent;

dnia 15 kwietnia 1958 r. deklaracja stwierdzająca stosowanie postanowień powyższej Konwencji do Brytyjskiego Somali;

dnia 6 maja 1958 r. deklaracja stwierdzająca stosowanie do Kenii postanowień wymienionej Konwencji z następującymi zmianami: "Artykuł 2(1): Konwencja ma zastosowanie tylko do robotników, których płace nie przekraczają 200 szylingów miesięcznie; Artykuł 6 i 7(2): Postanowienia te nie są jeszcze objęte ustawodawstwem";

dnia 19 czerwca 1958 r. deklaracja stwierdzająca przyjęcie w stosunku do Trynidadu postanowień tej Konwencji z następującymi zmianami: "Artykuł 4: Udzielanie świadczeń lub przywilejów uzupełniających płace w gotówce jako wynagrodzenia za usługi jest dozwolone przez prawo dla pracowników fizycznych w ogólności; § 2 tego artykułu objęty jest ustawodawstwem jedynie co do świadczeń w naturze stanowiących część ustawowego wynagrodzenia ustalonego przepisami w sprawie uregulowania płac".

Ponadto dnia 8 lipca 1958 r. zostały zarejestrowane deklaracje Francji stwierdzające stosowanie postanowień powyższej Konwencji do następujących terytoriów niemetropolitalnych: Kamerun, Wyspy Komory, Francuska Afryka Równikowa, Francuska Polinezja, Francuskie Somali, Francuska Afryka Zachodnia, Madagaskar, Nowa Kaledonia, St. Pierre i Miquelon oraz Togo.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.9.61

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Ratyfikacja przez szereg państw Konwencji (nr 95) dotyczącej ochrony płacy, przyjętej w Genewie dnia 1 lipca 1949 r.
Data aktu: 24/12/1959
Data ogłoszenia: 27/02/1960
Data wejścia w życie: 27/02/1960