Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1960 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1960 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1960 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 18, poz. 74 i z 1959 r. Nr 72, poz. 453) zarządza się, co następuje:

I.

Przepis ogólny.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy kopalń węgla oraz zakładów energetycznych okręgu, podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2. 1
1.
Kopalnie węgla przeznaczają na fundusz zakładowy:
1)
za każdy procent przekroczenia planu wydobycia kwotę odpowiadającą 0,5% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1961;
2)
za każdy procent przekroczenia wyznaczonej (zadanej) przez zjednoczenie wydajności ogólnej w kopalniach węgla kamiennego - kwotę odpowiadającą 1% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1961 - przy czym średnia wyznaczonych dla poszczególnych kopalń wydajności ogólnych nie może być niższa od wydajności ogólnej, ustalonej w wysokości 1.255 kg na pracowniko-dniówkę dla przemysłu węgla kamiennego;
3)
za każdy procent przekroczenia planu:
a)
wydajności ogólnej w głębinowych kopalniach węgla brunatnego - kwotę odpowiadającą 1% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1961,
b)
wydajności ogólnej liczonej na ogólną masę wydobytego węgla i zebranego nadkładu w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego - 0,5% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1961;
4)
w razie osiągnięcia planowanego zysku - średnio 5% osiągniętego zysku.
§  3. 2
1.
Podstawą obliczeń funduszu zakładowego jest wydobycie węgla netto (bez mułów z dawnej produkcji). Wysokość osiągniętego wydobycia węgla kamiennego pomniejsza się o 25% ilości węgla wynikającej z wypłaconych bonifikat za niedotrzymanie jakości węgla, z tym że przy węglu energetycznym potrąca się bonifikatę brutto, natomiast przy węglu koksującym (wsadowym) przyjmuje się do obliczeń wynik ujemny pomiędzy wypłaconymi bonifikatami a otrzymanymi premiami. Ilości węgla wynikające z wypłaconych bonifikat oblicza się przez podzielenie kwoty bonifikat przez cenę rozliczeniową danego asortymentu i klasy węgla.
2.
Dla Kopalń Węgla Kamiennego: "Bolesław Chrobry", "Victoria", "Thorez", "Mieszko", "Słupiec" i "Gliwice" podstawą obliczeń funduszu zakładowego jest wydobycie węgla wsadowego, a dla Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda" - wydobycie węgla (netto) i łupku surowego, przeznaczonego dla prażalni.
§  4. 3
Kopalnie w budowie: "1 Maja", "Jastrzębie", "Moszczenica", "Szczygłowice" i "Staszic" nie tworzą funduszu zakładowego.
§  5.
1.
Zakłady energetyczne okręgu przeznaczają na fundusz zakładowy:
1)
15% kalkulowanego zysku ze sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej przy wykonaniu planu do 101% oraz
2)
5% kalkulowanego zysku osiągniętego w wyniku sprzedaży powyżej 101% planu.
2.
Zysk, o którym mowa w ust. 1, ulega skorygowaniu za niedotrzymanie lub przekroczenie planowanej średniej mocy dyspozycyjnej w szczycie według następujących zasad:
1)
za każdy 1% niedotrzymania tej mocy - obniża się proporcjonalnie sumę kalkulowanego zysku o 2%,
2)
za każdy 1% przekroczenia tej mocy - powiększa się proporcjonalnie sumę kalkulowanego zysku o 2%.
3.
Za kalkulowany zysk w rozumieniu ust. 1 uważa się różnicę między kalkulowaną wartością energii elektrycznej i cieplnej a jej rzeczywistym kosztem własnym, skorygowaną o sumę zysków i strat nadzwyczajnych oraz o sumę pogorszenia wyniku działalności pozazakładowej w stosunku do planu. Za kalkulowaną wartość uważa się powiększoną o 5% sumę iloczynów wynikających z przemnożenia rzeczywistych ilości energii elektrycznej i cieplnej sprzedanej odbiorcom przez ustalone w planie techniczno-ekonomicznym jednostkowe koszty energii elektrycznej i cieplnej, liczone na szczeblu przedsiębiorstwa.
4.
Z funduszu zakładowego ustalonego zgodnie z ust. 1 - przeznacza się:
1)
dla elektrowni (zespołów elektrownii i elektrociepłowni wydzielonych - 15% kalkulowanego zysku ze sprzedaży mocy dyspozycyjnej: kalkulowanym zyskiem ze sprzedaży mocy dyspozycyjnej jest różnica między powiększoną o 5% sumą faktury za postawioną do dyspozycji moc a rzeczywistymi kosztami mocy, skorygowana o saldo zysków i strat nadzwyczajnych oraz o sumę pogorszenia wyniku działalności pozazakładowej w stosunku do planu;
2)
dla zakładów energetycznych zakładów sieci cieplnych:
a)
15% kalkulowanego zysku ze sprzedaży usług za przesyłanie energii i obsługę odbiorców; kalkulowanym zyskiem jest różnica między powiększoną o 5% sumą faktury za przesyłanie energii i obsługę odbiorców a rzeczywistymi kosztami przesyłania energii i obsługi odbiorców, skorygowana o saldo zysków i strat nadzwyczajnych oraz o sumę pogorszenia wyniku działalności pozazakładowej w stosunku do planu,
b)
dla elektrowni nie wydzielonych wchodzących w skład zakładów energetycznych - 15% kalkulowanego zysku ze sprzedaży mocy dyspozycyjnej, określonego w pkt 1;
3)
dla zarządu przedsiębiorstwa i zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa - różnicę między sumą funduszu zakładowego ustalonego zgodnie z ust. 1 a sumą wynikającą z pkt 1 i 2, z tym że Minister Górnictwa i Energetyki w drodze zarządzenia ustali zasady podziału tej różnicy oraz określi zakłady uprawnione do otrzymania różnicy.
5.
Niezależnie od odpisów na fundusz zakładowy przypadających w myśl przepisów ust. 3 elektrownie i elektrociepłownie wydzielone, zakłady energetyczne, zakłady sieci cieplnych i zarząd przedsiębiorstwa przeznaczają dodatkowo na fundusz zakładowy 15% osiągniętego zysku ze sprzedaży pozostałych wyrobów, usług i materiałów (poza energią elektryczną i cieplną).

III.

Środki dodatkowe na fundusz zakładowy oraz zmniejszenie wysokości odpisów.

§  6. 4
Minister Górnictwa i Energetyki może w porozumieniu z Ministrem Finansów zezwolić przedsiębiorstwom na zaliczenie na fundusz zakładowy w całości lub w części zysku osiągniętego z produkcji ubocznej określonego rodzaju wyrobów, wprowadzonych do produkcji w danym roku i nie objętych planem techniczno-ekonomicznym przedsiębiorstwa.
§  7.
1.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwom (zakładom) przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, należy dokonać korekty z tytułu zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo (zakład) z produkcji artykułów i usług nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami).
2.
Minister Górnictwa i Energetyki ustali w drodze zarządzenia zasady i tryb korygowania zysku osiągniętego z produkcji artykułów i usług, o których mowa w ust. 1, jeżeli zysk ten został osiągnięty na skutek nieprawidłowo ustalonych cen.
§  8. 5
1. 6
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo (zakład) spełniło warunki do dokonania odpisu na fundusz zakładowy oraz w celu obliczenia wysokości odpisu - należy skorygować wynik działalności gospodarczej osiągnięty w roku 1961 stosownie do przepisu art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), zwanej dalej ustawą.
2.
Niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, kopalnie węgla kamiennego korygują osiągnięte zyski o różnice dodatnie lub ujemne między odprowadzonymi a otrzymanymi kwotami funduszu aktywizacji wydajności pracy.

IV.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  9.
1.
Przedsiębiorstwom (zakładom), które nie spełnią warunków określonych w §§ 2 i 3, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2. 7
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa (zakładu); jeżeli jednak przedsiębiorstwo (zakład) nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub trzech pierwszych kwartałach 1961 r. warunków do tworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1961 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.

V.

Przepisy końcowe.

§  10.
Na podstawie decyzji Ministra Górnictwa i Energetyki wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów przepisy rozporządzenia mogą być stosowane do działających według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i budżetowanych, których przedmiot i rodzaj działalności uzasadnia tworzenie funduszu zakładowego.
§  11.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych.
§  12.
W przedsiębiorstwach i jednostkach organizacyjnych objętych przepisami rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
1 § 2 zmieniony przez § 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 3 zmieniony przez § 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 4 zmieniony przez § 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 6 zmieniony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 8 zmieniony przez § 2 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.
7 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1961 w kopalniach węgla oraz w zakładach energetycznych okręgu podległych Ministrowi Górnictwa i Energetyki (Dz.U.61.9.50) z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024