Prowadzenie krajowych ksiąg koni zarodowych pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 3 stycznia 1959 r.
w sprawie prowadzenia krajowych ksiąg koni zarodowych pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej. *

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prowadzi się krajowe księgi koni zarodowych:
1)
pełnej krwi angielskiej pod nazwą "Polska księga stadna koni pełnej krwi angielskiej", w międzynarodowym skrócie "PSB",
2)
czystej krwi arabskiej pod nazwą "Polska księga stadna koni arabskich czystej krwi", w międzynarodowym skrócie "PASB",
3)
czystej krwi angloarabskiej pod nazwą "Polska księga stadna koni angloarabskich czystej krwi", w międzynarodowym skrócie "PAASB".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym użyto określenia "księga", rozumie się przez to księgi wymienione w ust. 1.
3.
Księgi prowadzi się według zasad określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
Prowadzenie ksiąg powierza się przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowe Tory Wyścigów Konnych".
§  3.
1.
Do Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta, pochodzące od rodziców wpisanych do polskiej lub obcokrajowej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej, których przodkowie we wszystkich liniach dadzą się wyprowadzić od koni wpisanych do:
a)
Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej prowadzonej od 1924 r. lub
b)
angielskiej księgi "The General Stud Book" albo
c)
amerykańskiej księgi "The American Stud Book".
2.
Ponadto do Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta, co do których udowodnione jest zapisami we właściwych księgach koni zarodowych, że rodowody ich wykazują w dziewiątym pokoleniu wstecznym nie więcej niż 1/512 przodków nie odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 oraz że pochodzą od przodków próbowanych w okresie co najmniej stu lat na wyścigach koni pełnej krwi lub posiadających przychówek próbowany w takim samym okresie na wyścigach koni pełnej krwi.
§  4.
Do polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta, które:
1)
sprowadzone zostały z krajów Półwyspu Arabskiego lub z innych krajów, a uznane za konie czystej krwi przez komisję określoną w § 8 lub
2)
posiadają we wszystkich liniach przodków odpowiadających warunkom określonym w pkt 1 albo dających się wyprowadzić od koni wpisanych do Polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi prowadzonej od 1932 r.
§  5.
1.
Do Polskiej księgi stadnej koni angloarabskich czystej krwi wpisuje się ogiery, klacze i źrebięta, które odpowiadają następującym warunkom:
1)
posiadają przodków dających się wyprowadzić od koni wyłącznie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej,
2)
posiadają nie mniej niż jedną czwartą i nie więcej niż trzy czwarte pełnej krwi angielskiej bądź czystej krwi arabskiej.
2.
Przy rozpatrywaniu rodowodów koni angloarabskich czystej krwi za konie pełnej krwi angielskiej bądź czystej krwi arabskiej uważa się konie, które pod względem swego pochodzenia odpowiadają warunkom wymaganym do wpisania do Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej bądź Polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi, a ponadto - jeżeli chodzi o konie znajdujące się stale na terenie Państwa Polskiego, które zostały wpisane do jednej z tych ksiąg.
§  6.
1.
Konia urodzonego na terenie Państwa Polskiego wpisuje się do jednej z ksiąg wymienionych w § 1, jeżeli zgłoszony został do przedsiębiorstwa prowadzącego księgi najpóźniej dnia 31 grudnia roku, w którym się urodził.
2.
Koń nie zgłoszony w terminie określonym w ust. 1 może być zgłoszony najpóźniej 31 grudnia roku następnego po urodzeniu, jeżeli:
1)
zgłoszone było uprzednio stanowienie klaczy, jego matki, i data ostatniego skoku ogiera,
2)
uiszczona została opłata w wysokości 150 zł.
§  7.
1.
Konia sprowadzonego z zagranicy wpisuje się do księgi, jeżeli został zgłoszony do przedsiębiorstwa prowadzącego księgę przed upływem 6 miesięcy od dnia przewiezienia go przez granicę Państwa Polskiego.
2.
Potomstwo konia nie wpisanego do księgi z powodu niezachowania terminu określonego w ust. 1 nie może być również wpisane do księgi.
§  8.
O wpisie konia do księgi orzeka komisja powołana przez Ministra Rolnictwa.
§  9.
1.
W zgłoszeniu konia w celu wpisania go do księgi należy wyszczególnić: nazwę konia, jego płeć, maść i odmiany, dzień, miesiąc i rok urodzenia, nazwy i pochodzenie rodziców oraz podać hodowcę i właściciela konia (imię i nazwisko bądź nazwę osoby prawnej) i jego adres oraz miejscowość, w której koń się znajduje.
2.
Za hodowcę konia uważa się osobę fizyczną lub prawną, która była właścicielem klaczy matki tego konia w chwili jego urodzenia.
§  10.
Na żądanie właściciela konia wpisanego do księgi przedsiębiorstwo prowadzące księgi wydaje świadectwo wpisu według jednego z wzorów stanowiących załączniki nr 1-3 do niniejszego rozporządzenia.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwo prowadzące księgi prowadzi ewidencję stanowienia klaczy wpisanych do ksiąg na podstawie zgłoszeń nadsyłanych co roku przez właścicieli klaczy. Stanowienie klaczy wpisywane będzie w dodatkach do ksiąg wydawanych zgodnie z § 15.
2.
Zgłoszenia o stanowieniu klaczy właściciele obowiązani są nadsyłać do przedsiębiorstwa prowadzącego księgi w terminie do dnia 31 grudnia roku, w którym klacz była stanowiona. W zgłoszeniach tych należy wyszczególnić: nazwę klaczy i nazwy jej rodziców, nazwę i pochodzenie ogiera, którym została pokryta, i daty skoków. Ponadto należy podać właściciela klaczy (imię i nazwisko bądź nazwę osoby prawnej) i jego dokładny adres.
§  12.
Przy zgłoszeniu do księgi źrebięcia urodzonego na terenie Państwa Polskiego powinno być załączone świadectwo stanowienia klaczy, wydane przez państwowy zakład chowu koni lub przez właściciela ogiera posiadającego świadectwo uznania, przewidziane w przepisach dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) oraz dowód urodzenia źrebięcia potwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  13.
1.
Przy zgłaszaniu do księgi sprowadzonego z zagranicy konia pełnej krwi angielskiej powinno być załączone świadectwo wpisania do księgi stadnej konia pełnej krwi angielskiej.
2.
Przy zgłaszaniu do księgi sprowadzonego z zagranicy źrebięcia pełnej krwi angielskiej w wieku do jednego roku, które jeszcze nie zostało wpisane do księgi, powinien być załączony dowód urodzenia źrebięcia.
3.
Przy zgłaszaniu do księgi sprowadzonego z zagranicy konia lub źrebięcia czystej krwi arabskiej lub angloarabskiej powinno być załączone świadectwo wpisania do właściwej księgi stadnej, w braku zaś tego świadectwa inne dowody, stwierdzające pochodzenie i tożsamość konia lub źrebięcia.
4.
Jeżeli sprowadzona klacz jest zaźrebiona, powinien być przedłożony również dowód stanowienia jej.
5.
Zgłaszający powinien ponadto udowodnić, w jakim dniu koń został przewieziony przez granicę Państwa Polskiego.
6.
O wiarygodności dokumentów stwierdzających pochodzenie konia decyduje komisja wymieniona w § 8.
§  14.
1.
Koń bez nazwy nie może być wpisany do księgi.
2.
Jeżeli do księgi wpisuje się konia, który ma nazwę nadaną już innemu koniowi, otrzymuje on oprócz swej nazwy określenie od nazwy stada ojca lub matki albo numer porządkowy rzymski w kolejności otrzymywanych zgłoszeń; ta sama nazwa powtarzająca się nie wcześniej niż po upływie 15 lat nie podlega żadnym dodatkowym określeniom lub numeracji.
3.
Wiek konia liczy się zawsze od dnia 1 stycznia roku, w którym się urodził.
4.
Zmiany w umaszczeniu i odmianach konia mogą być zgłaszane najpóźniej do dnia 31 grudnia roku następnego po roku, w którym się koń urodził.
§  15.
Kolejne tomy księgi powinny być wydawane drukiem w okresach od 3 do 6 lat, a ponadto przed dniem 1 maja każdego roku powinny być wydawane osobno dodatki do ostatniego tomu księgi, zawierające wiadomości z roku poprzedniego o koniach wpisanych do księgi, dotyczące stanowienia klaczy, urodzenia, sprowadzenia z zagranicy, wywiezienia za granicę oraz padnięcia.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załączniki

Załącznik nr 1.

PAŃSTWOWE TORY WYŚCIGÓW KONNYCH W POLSCE

Nr .........

ŚWIADECTWO

wpisania konia do Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej,

prowadzonej na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 3 stycznia 1959 r. w sprawie prowadzenia krajowych ksiąg koni zarodowych pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej (Dz. U. Nr 5, poz. 33).

Nazwa ............................................................. Płeć ............................................................

Maść i odmiany .....................................................................................................................

Data i miejsce urodzenia ........................................................................................................

Hodowca (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ............................................................

Właściciel (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ...........................................................

Wyżej wymieniony koń jest wpisany do Polskiej księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej do tomu .......................... dod. ..............................

na str. ...............

RODOWÓD

...........................................................

...........................................

...........................................................

..................................

...........................................................

...........................................

...........................................................

Redakcja Dyrektor

Polskiej księgi stadnej koni Państwowych Torów

pełnej krwi angielskiej Wyścigów Konnych

Warszawa, dnia ...........19...r.

Załącznik nr 2.

PAŃSTWOWE TORY WYŚCIGÓW KONNYCH W POLSCE

Nr .........

ŚWIADECTWO

wpisania konia do Polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi,

prowadzonej na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 3 stycznia 1959 r. w sprawie prowadzenia krajowych ksiąg koni zarodowych pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej (Dz. U. Nr 5, poz. 33).

Nazwa ............................................................. Płeć ............................................................

Maść i odmiany .....................................................................................................................

Data i miejsce urodzenia ........................................................................................................

Hodowca (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ............................................................

Właściciel (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ...........................................................

Wyżej wymieniony koń jest wpisany do Polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi do tomu .......................... dod. ..............................

na str. ...............

RODOWÓD

...........................................................

...........................................

...........................................................

..................................

...........................................................

...........................................

...........................................................

Redakcja Dyrektor

Polskiej księgi stadnej koni Państwowych Torów

arabskich czystej krwi Wyścigów Konnych

Warszawa, dnia ...........19...r.

Załącznik nr 3.

PAŃSTWOWE TORY WYŚCIGÓW KONNYCH W POLSCE

Nr .........

ŚWIADECTWO

wpisania konia do Polskiej księgi stadnej koni angloarabskich czystej krwi,

prowadzonej na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 3 stycznia 1959 r. w sprawie prowadzenia krajowych ksiąg koni zarodowych pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i czystej krwi angloarabskiej (Dz. U. Nr 5, poz. 33).

Nazwa ............................................................. Płeć ............................................................

Maść i odmiany .....................................................................................................................

Data i miejsce urodzenia ........................................................................................................

Hodowca (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ............................................................

Właściciel (imię i nazwisko bądź nazwa osoby prawnej) ...........................................................

Wyżej wymieniony koń jest wpisany do Polskiej księgi stadnej koni angloarabskich czystej krwi do tomu .......................... dod. ..............................

na str. ...............

RODOWÓD

...........................................................

...........................................

...........................................................

..................................

...........................................................

...........................................

...........................................................

Redakcja Dyrektor

Polskiej księgi stadnej koni Państwowych Torów

angloarabskich czystej krwi Wyścigów Konnych

Warszawa, dnia ...........19...r.

*Z dniem 10 kwietnia 1998 r. rozporządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U.97.123.774), nie dłużej jednak niż do dnia 11 kwietnia 1999 r. - zobacz art. 44 ust. 2 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024