Kuratorzy sądowi dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 lutego 1959 r.
o kuratorach sądowych dla nieletnich.

Na podstawie art. 493 § 2 kpk. (Dz. U. z 1950 r. Nr 40, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy każdym sądzie dla nieletnich powołuje się kuratorów sądowych dla nieletnich.
2.
Pełnienie obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich jest w zasadzie funkcją społeczną. W miarę potrzeby jednak mogą być powoływani kuratorzy sądowi dla nieletnich pełniący swe czynności zawodowo.
§  2.
1.
Do obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich należy wykonywanie czynności zleconych w toku śledztwa przez sędziego dla nieletnich (art. 477 i 481 kpk.) oraz sprawowanie dozoru nad nieletnimi powierzonymi mu na mocy orzeczeń sądów karnych (art. 69 § 2, 71, 73 § 2 i 75 § 2 kk).
2.
Kurator sprawujący dozór nad nieletnim obowiązany jest poczynić wszelkie starania celem zapobieżenia dalszej demoralizacji nieletniego, w szczególności przez nakłanianie go do nauki w zakresie wykształcenia ogólnego lub zawodowego bądź skierowanie do pracy.
§  3.
Kuratorów sądowych dla nieletnich powołuje i odwołuje prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich.
§  4.
1.
Do sprawowania obowiązków kuratora sądowego dla nieletnich mogą być powoływane osoby, które:
1)
posiadają obywatelstwo polskie i korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
dają rękojmię należytego wypełniania włożonych na nich obowiązków.
2.
Dodatkowe warunki, jakim powinien odpowiadać kurator zawodowy dla nieletnich, określają odrębne przepisy.
§  5.
Nie mogą być kuratorami sądowymi dla nieletnich osoby:
1)
pozbawione władzy rodzicielskiej,
2)
karane sądownie,
3)
które z powodu wady umysłowej lub fizycznej nie są w stanie pełnić obowiązków kuratora.
§  6.
1.
Kuratorzy składają przed przewodniczącym wydziału dla nieletnich najpóźniej przed objęciem pierwszego dozoru następujące przyrzeczenie:

"Świadomy wagi mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki kuratora sądowego dla nieletnich wykonam z całą sumiennością, mając na względzie dobro Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i osoby podlegającej mojemu dozorowi".

2.
Z odebrania przyrzeczenia sporządza się protokół, który podpisują odbierający i składający przyrzeczenie.
§  7.
1.
Protokół odebrania przyrzeczenia przesyła się prezesowi sądu wojewódzkiego, który wydaje kuratorowi sądowemu dla nieletnich legitymację. (Wzór legitymacji w załączniku).
2.
Legitymacja zawiera wezwanie Milicji Obywatelskiej oraz innych władz o udzielenie kuratorowi - jako organowi pomocniczemu sądu - pomocy w zakresie prowadzonych przez kuratora czynności śledczych oraz sprawowanego dozoru.
§  8.
Kuratorzy sądowi dla nieletnich obowiązani są do zachowania w tajemnicy okoliczności, o których powzięli wiadomość przy sprawowaniu swych obowiązków.
§  9.
Prezes sądu wojewódzkiego odwołuje kuratora sądowego dla nieletnich:
1)
gdy kurator nie spełnia należycie swoich obowiązków,
2)
na skutek uzasadnionej prośby o zwolnienie od pełnienia obowiązków kuratora,
3)
jeżeli wymagają tego względy organizacyjne,
4)
jeżeli zaistnieją okoliczności wymienione w § 5.
§  10.
Prezes sądu wojewódzkiego zawiesza w czynnościach kuratora sądowego dla nieletnich, w stosunku do którego wszczęto postępowanie karne.
§  11.
1.
Kuratorzy sądowi dla nieletnich pełniący swe czynności w ramach funkcji społecznej mogą otrzymywać - jako zwrot ponoszonych kosztów za całokształt sprawowanych czynności - ryczałt miesięczny, którego wysokość powinna być uzależniona od ilości i rodzaju tych czynności wykonywanych na zlecenie sądu.
2.
Ryczałt nie może przekroczyć zasadniczego uposażenia pracownika państwowego w najniższej grupie.
§  12.
Kuratorzy zawodowi dla nieletnich z chwilą powołania stają się pracownikami sądu. Odwołanie kuratora zawodowego równoznaczne jest z wypowiedzeniem stosunku pracy.
§  13.
Wynagrodzenie kuratorów zawodowych dla nieletnich określają odrębne przepisy.
§  14.
Kuratorzy zawodowi dla nieletnich za czynności dokonane na zlecenie sędziego dla nieletnich poza czynnościami należącymi do ich normalnego zakresu działania mogą również otrzymywać ryczałt na warunkach i do wysokości przewidzianych w § 11 ust. 1 i 2.
§  15.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek przewodniczącego wydziału dla nieletnich zatwierdza wysokość poszczególnych ryczałtów dla kuratorów.
§  16.
Sędzia dla nieletnich zleca dokonanie określonych czynności kuratorom sądowym dla nieletnich, kontrolując ich działalność, i udziela potrzebnych wskazań. O poważniejszych uchybieniach w pracy kuratora sędzia dla nieletnich zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.
§  17.
Tryb powoływania i odwoływania kuratorów sądowych dla nieletnich, sposób powierzania dozoru nad nieletnimi i innych czynności określa osobna instrukcja.
§  18.
Uchyla się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 1951 r. o kuratorach sądowych dla nieletnich (Dz. U. Nr 25, poz. 188).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI KURATORA SĄDOWEGO DLA NIELETNICH

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024