Tryb wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 lutego 1959 r.
o trybie wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rada narodowa wybiera do kolegium osoby spośród kandydatów zamieszkałych lub pracujących na terenie danej rady narodowej.
2.
Przewodniczącego kolegium i jego zastępcę rada narodowa wybiera spośród członków prezydium, pracowników podległych mu organów lub innych osób. Przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego kolegium wojewódzkiego i powiatowego wybiera się spośród osób posiadających ukończone studia prawnicze lub zwolnionych w trybie określonym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 lutego 1959 r. w sprawie trybu i zasad zwalniania kandydatów na przewodniczących i zastępców przewodniczących kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych (Dz. U. Nr 15, poz. 80).
§  2.
1.
Kandydatów zgłaszają prezydia rad narodowych przede wszystkim spośród osób proponowanych przez organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe w urzędach, instytucjach państwowych i społecznych oraz załogi jednostek gospodarki uspołecznionej, za uprzednią zgodą kandydatów wyrażoną na piśmie.
2.
Można kandydować tylko do jednego kolegium.
3.
Dla należytego przygotowania i przeprowadzenia wyboru kandydatów prezydia rad narodowych powołają specjalne zespoły.
§  3.
Dzień wyborów wyznacza prezydium rady narodowej w granicach terminu ustalonego w zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Do kolegium nie wybiera się:
1)
osób zajmujących stanowiska sędziowskie i prokuratorskie w sądownictwie powszechnym, wojskowym, sądach ubezpieczeń społecznych oraz organach Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prokuratury Wojskowej,
2)
asesorów i aplikantów sądowych i prokuratorskich, ławników sądowych oraz adwokatów i aplikantów adwokackich,
3)
lekarzy zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w zakładach społecznych służby zdrowia,
4)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  5.
1.
Prezydium rady narodowej ustala listę kandydatów na przewodniczącego kolegium, jego zastępcę i członków kolegium w liczbie przewyższającej przynajmniej o połowę liczbę stanowisk niezbędną do sprawnego funkcjonowania orzecznictwa karno-administracyjnego.
2.
Jeżeli kandydaci na przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego kolegium wojewódzkiego i powiatowego nie posiadają kwalifikacji określonych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79), umieszczenie na liście może nastąpić z zachowaniem warunków przewidzianych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych (§ 1 ust. 2).
3.
Wśród kandydatów na członków kolegium należy uwzględnić w odpowiedniej ilości kandydatów na przewodniczących składów orzekających, w miarę możliwości spośród osób posiadających:

- wykształcenie prawnicze albo

- znajomość zasad prawa karno-administracyjnego, którą wykazali w związku z pełnieniem obowiązków w kolegium karno-administracyjnym w jednej z poprzednich kadencji, albo

- znajomość jednego z działów administracji państwowej.

§  6.
1.
Prezydium rady narodowej po ustaleniu listy zawiadamia wymienione w niej osoby o wpisaniu ich na listę kandydatów.
2.
Osoba wpisana na listę kandydatów może wnieść o skreślenie, jeżeli po zgłoszeniu kandydatury zaszły okoliczności, wskutek których nie mogłaby pełnić obowiązków członka kolegium.
§  7.
Prezydium rady narodowej po rozpatrzeniu wniosków (§ 6 ust. 2) i po ewentualnym wprowadzeniu zmian przedstawia radzie narodowej listę kandydatów dla dokonania wyborów.
§  8.
1.
Wybory następują w drodze głosowania tajnego.
2.
Głos uważa się za oddany na nie skreślonych kandydatów umieszczonych na liście. Jeżeli liczba nie skreślonych kandydatów przewyższa liczbę przewidzianych stanowisk w kolegium, głos uważa się za oddany na tych nie skreślonych kandydatów, których nazwiska zamieszczono na liście w pierwszej kolejności.
3.
Za wybranych uważa się kandydatów, na których oddano najwięcej głosów.
§  9.
Spośród członków kolegium prezydium rady narodowej wybiera przewodniczących składów orzekających nie później niż w okresie 10 dni po wyborach do kolegium.
§  10.
1.
Prezydium rady narodowej po dokonaniu wyboru przewodniczących składów orzekających przesyła nowo wybranemu przewodniczącemu kolegium listę osób wchodzących w skład kolegium z wymienieniem osób wybranych na przewodniczących składów orzekających oraz zawiadamia o wyborze każdą osobę wchodzącą w skład kolegium i instytucję, która proponowała kandydata.
2.
Prezydium rady narodowej wyznacza termin rozpoczęcia działalności nowo wybranego kolegium.
§  11.
1. 1
Kadencja kolegium trwa cztery lata licząc od dnia wyborów
2.
Do czasu rozpoczęcia działalności nowo wybranego kolegium (§ 10 ust. 2) mogą być powoływane do udziału w posiedzeniach kolegium osoby wchodzące w skład dotychczasowego kolegium, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy po upływie kadencji.
§  12.
1.
Prezydium powinno wystąpić do rady narodowej z wnioskiem o odwołanie przewodniczącego kolegium lub jego zastępcy, jeżeli:
1)
zaniedbuje swe obowiązki w kolegium albo
2)
zaszły okoliczności uniemożliwiające pełnienie obowiązków w kolegium, albo
3)
uchybił godności członka kolegium.
2.
Prezydium na wniosek przewodniczącego kolegium powinno wystąpić do rady narodowej o odwołanie przewodniczącego składu orzekającego lub członka kolegium z przyczyn wymienionych w ust. 1 lub gdy bez usprawiedliwienia nie uczestniczy w szkoleniach w zakresie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym.
3.
Prezydium rady narodowej zawiadamia osobę wchodzącą w skład kolegium oraz instytucję, która proponowała kandydata (§ 2 ust. 1), o uchwale odwołującej ją ze składu kolegium.
4.
Do czasu odwołania prezydium rady narodowej w drodze uchwały może zawiesić w czynnościach przewodniczącego kolegium lub jego zastępcę.
§  13.
W razie potrzeby rada narodowa może dokonać uzupełniających wyborów w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  14.
W sprawach trybu wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegium gromadzkiego mają zastosowanie przepisy niniejszego rozporządzenia z wyjątkiem przepisów dotyczących wyboru i odwoływania przewodniczących składów orzekających oraz przepisów § 5 ust. 2 i 3.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1959 r.
1 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 1962 r. (Dz.U.62.16.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1962 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.15.81

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.
Data aktu: 18/02/1959
Data ogłoszenia: 26/02/1959
Data wejścia w życie: 01/03/1959