Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 10 października 1958 r.
w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania. *

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za prace projektowe w budownictwie nie objęte uprawnieniami budowlanymi wynikającymi z art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) uważa się projekty w zakresie:
1)
sporządzania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego,
2)
zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz urządzeń, jak zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, reduktornie, ciepłownie dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
3)
wewnętrznych i zewnętrznych instalacji i urządzeń elektrycznych silnoprądowych oraz słaboprądowych, np. radiofonicznych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
4)
komunikacyjnych robót budowlanych, np. budowa dróg publicznych i miejskich, bocznic kolejowych, mostów,
5)
budownictwa wodnego (budowle wodne, regulacja rzek i potoków, melioracja),
6)
procesów technologicznych i urządzeń mechanicznych (urządzenia fabryk i innych zakładów przemysłowych i usługowych),
7)
terenów zielonych (parki, ogrody publiczne, skwery itp.), terenów sportowych i innych o charakterze użyteczności publicznej.
§  2.
1.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 1 rok praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 4-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 2 lata praktyki w projektowaniu,
3)
w wyjątkowych przypadkach, po pozytywnym zaopiniowaniu przez zarząd okręgowy właściwej organizacji naukowo-technicznej, ukończenie szkoły technicznej typu licealnego, z tytułem technika, albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej i przynajmniej 8 lat praktyki zawodowej, w tym 5 lat praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 3 lata praktyki w projektowaniu.
4) 1
w uzasadnionych przypadkach do wykonywania projektów dróg lokalnych - ukończenie szkoły technicznej typu licealnego z tytułem technika drogowego albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej na wydziale o kierunku budowy dróg i przynajmniej 5 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat na stanowisku technicznym oraz 1 roku praktyki w projektowaniu w zakresie budowy dróg, za każdorazową zgodą wydziału budownictwa prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wyrażoną w porozumieniu z wydziałem komunikacji.
2.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie opracowywania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego wymagana jest, poza uprawnieniami przewidzianymi w prawie budowlanym, co najmniej trzyletnia praktyka zawodowa w projektowaniu i realizacji prac urbanistycznych.
3.
Do wykonywania prac projektowych dla zakładów górniczych w zakresie określonym w § 1 pkt 2, 3, 4 i 6 wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 5-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 3 lata praktyki w ruchu zakładu górniczego i 2 lata praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra-inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 2-letniej praktyki w ruchu zakładu górniczego i rocznej praktyki w projektowaniu.
4.
Ponadto przy ustalaniu kwalifikacji fachowych ma zastosowanie art. 366 ust. 1 i 2 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli.
§  3.
Praktykę zawodową w stosunku do osób u siebie zatrudnionych może stwierdzić:
1)
jednostka państwowa,
2)
osoba prawna lub fizyczna, która posiadała lub posiada uprawnienia do wykonywania działalności zawodowej w zakresie projektowania lub wykonywania robót w budownictwie,
3)
osoba prawna lub fizyczna, która była lub jest uprawniona do prowadzenia przedsiębiorstwa przemysłowego.
§  4.
Stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, o których mowa w § 2, może nastąpić tylko na podstawie oryginalnych dokumentów lub odpisów notarialnie uwierzytelnionych. W aktach organu administracyjnego wydającego pozwolenie, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), pozostają odpisy dokumentów, na podstawie których nastąpiło stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, uwierzytelnione przez notariusza.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 listopada 1962 r. nin. rozporządzenie traci moc w sprawach dotyczących budownictwa powszechnego w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 10 września 1962 r. w sprawie kwalifikacji fachowych osób wykonujących funkcje techniczne w budownictwie powszechnym (Dz.U.62.53.266), zgodnie z § 41 pkt 4 powołanego rozporządzenia zmieniającego.
1 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 26 września 1960 r. (Dz.U.60.46.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024