Zwalczanie korówki wełnistej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 marca 1952 r.
w sprawie zwalczania korówki wełnistej.

Na podstawie art. 2, 3 i 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 r. o zwalczaniu chorób roślin oraz o tępieniu chwastów i szkodników roślin (Dz. U. R. P. Nr 108, poz. 922, z 1932 r. Nr 67, poz. 622 i z 1937 r. Nr 21, poz. 131) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się obowiązek tępienia korówki wełnistej inaczej zwanej mszycą krwistą, mszycą wełnistą lub bawełnicą-korówką (Schizoneura lanigera Hausm. - Eriosoma lanigerum Hausm.).
§  2.
1.
Obowiązek tępienia korówki wełnistej ciąży na osobach użytkujących grunty, na których rosną jabłonie i grusze, a także na osobach, w których posiadaniu znajdują się jabłonie i grusze od gruntu odłączone.
2.
Przez jabłonie i grusze rozumieć należy drzewa jabłoniowe i gruszowe wszelkiego wieku i rodzaju (dzikie, ozdobne, użytkowe, pienne, półpienne, krzaczaste, karłowe, formowane itp.), jak również podkładki, zrazy i inne części jabłoni i grusz z wyjątkiem owoców.
§  3.
1.
W każdym przypadku pojawienia się korówki wełnistej należy ją wytępić całkowicie przez zastosowanie w miarę potrzeby następujących środków: wysiew ośca korówkowego (Aphelinus mali), smarowanie i opryskiwanie przy pomocy smoły sadowniczej, spirytusu skażonego, karboliny, dwunitroortokrezoli itp. środków chemicznych, usuwanie narośli, czyszczenie ran, usuwanie i palenie opanowanych części korony drzew oraz palenie całych drzew z korzeniami.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy oraz m. Łodzi) może nakazywać stosowanie najskuteczniejszych w danych warunkach sposobów tępienia szkodnika.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej rady narodowej miast stanowiących powiaty miejskie) może nakazać zniszczenie w określonym terminie jabłoni tak silnie opanowanych przez korówkę wełnistą, że dalsze jej zwalczanie zostało uznane za bezcelowe.
§  4.
1.
Zabrania się nabywania, zbywania, sadzenia i używania do uszlachetniania jabłoni i grusz, opanowanych przez korówkę wełnistą lub noszących ślady uszkodzeń przez nią spowodowanych.
2.
Zbywanie jabłoni i grusz ze szkółek drzew owocowych, w których korówka wełnista została wykryta, jest zabronione na okres dwóch najbliższych sezonów sprzedażnych.
3.
W wyjątkowych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) może wydać zezwolenie na sprzedaż we wcześniejszym niż podany w ust. 2 terminie na warunkach ustalonych w tym zezwoleniu.
§  5.
1.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się korówki wełnistej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) może wprowadzać na obszarze całego województwa lub poszczególnych jego powiatów zakaz sprzedaży wszelkich drzewek owocowych na targach i jarmarkach.
2.
Ponadto prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) może w przypadkach silnego porażenia poszczególnych szkółek zakazać zakładania nowych kwater podkładek oraz drzewek jabłoni i grusz z siewu bądź z nabytych spoza terenu szkółki dziczek. Zakaz ten obowiązuje od chwili jego wydania do upływu 2 lat od daty całkowitego wyzbycia się jabłoni i grusz, które znajdowały się w szkółce w czasie wydania tego zakazu.
§  6.
Bezpośredni nadzór nad przestrzeganiem przepisów rozporządzenia przez osoby, wymienione w § 2, należy do prezydiów gminnych (miejskich) rad narodowych.
§  7.
Organa Ministerstwa Rolnictwa i prezydiów rad narodowych mają prawo badania drzew i krzewów na gruncie oraz w miejscach ich przechowywania i sprzedaży, bezpłatnego pobierania uszkodzonych przez korówkę wełnistą części jabłoni i grusz do zbadania oraz żądania potrzebnych informacji.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 maja 1939 r. o tępieniu korówki wełnistej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 304).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024