Określenie kategorii pracowników Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnionych do otrzymania umundurowania oraz zasad i warunków jego przydziału.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1952 r.
w sprawie określenia kategorii pracowników Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnionych do otrzymania umundurowania oraz zasad i warunków jego przydziału.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wyszczególnieni poniżej pracownicy Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" uprawnieni są do otrzymania umundurowania służbowego na warunkach, określonych w niniejszym rozporządzeniu:
1)
Komendant (wszystkich szczebli),
2)
Zastępca komendanta (wszystkich szczebli),
3)
Szef sztabu - kierownik organizacyjny (wszystkich szczebli),
4)
Kwatermistrz i zastępca kwatermistrza (wszystkich szczebli),
5)
Szef zarządu pol.-wych. (wszystkich szczebli),
6)
Szef oddziału i równorzędni,
7)
Szef wydziału,
8)
Szef składnicy,
9)
Starszy inspektor,
10)
Kierownik sekcji,
11)
Inspektor,
12)
Starszy wykładowca,
13)
Wykładowca,
14)
Młodszy inspektor,
15)
Starszy lektor,
16)
Lektor,
17)
Starszy instruktor,
18)
Instruktor,
19)
Kierownik działu,
20)
Komendant ochrony,
21)
Kapelmistrz i zastępca kapelmistrza,
22)
Dowódca brygady,
23)
Zastępca dowódcy brygady,
24)
Kierownik działu służby (szkolenia, mundurowy, żywnościowy, finansowy, kult.-oświat., gospod.),
25)
Pomocnik szefa sztabu,
26)
Dowódca kompanii,
27)
Szef kompanii,
28)
Zbrojmistrz,
29)
Lekarz,
30)
Felczer,
31)
Instruktor sanitarny.
§  2.
1.
Pracownicy, określeni w § 1, otrzymują umundurowanie na koszt Skarbu Państwa za opłatą 50% wartości.
2.
Spłatę 50% kosztów może władza służbowa rozłożyć zainteresowanym na najwyżej 12 rat miesięcznych. Wpływy na częściowe pokrycie kosztów umundurowania podlegają zarachowaniu według obowiązujących przepisów.
§  3.
1.
Uprawnienie do otrzymania umundurowania powstaje z chwilą osiągnięcia sześciomiesięcznego stażu pracy przez pracownika, przyjętego do służby na czas nieokreślony w myśl przepisów, obowiązujących w Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".
2.
W wyjątkowych przypadkach Komendant Główny Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" może zezwolić na wydanie umundurowania w terminie wcześniejszym lub późniejszym.
3.
Umundurowanie letnie wydaje się od dnia 1 kwietnia, umundurowanie zimowe od dnia 1 października.
4.
Czasokres używalności umundurowania liczy się od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostało wydane.
§  4.
1.
Pracownicy otrzymujący umundurowanie w trybie niniejszego rozporządzenia obowiązani są do noszenia umundurowania w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
2.
O ile właściwa władza naczelna nie zarządzi inaczej, pracownik może nosić umundurowanie również i poza służbą z zastrzeżeniem, że wykonywanie zajęć ubocznych w umundurowaniu jest niedopuszczalne.
§  5.
1.
Po upływie czasokresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika.
2.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania lub jego części przed upływem czasokresu używalności pracownik obowiązany jest nabyć nowe umundurowanie lub jego część na koszt własny bez żadnych ulg ze strony Skarbu Państwa. W wyjątkowych przypadkach, gdy umundurowanie zostało zniszczone przy wykonywaniu zadań służbowych bez winy pracownika, Komendant Główny Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" może zezwolić na bezpłatne wydanie umundurowania lub jego części.
3.
W razie zwolnienia pracownika z jego winy lub na własną prośbę pracownik zatrzymuje umundurowanie, jednak obowiązany jest uiścić opłatę za pełną wartość (100%) umundurowania z odliczeniem proporcjonalnej części kosztu za czas dotychczasowego zużycia. W przypadku gdy pracownik zostaje przeniesiony do innej instytucji bądź też zwolniony na skutek zmian etatowych lub nieprzydatności do pracy zatrzymuje on umundurowanie bez obowiązku jakiejkolwiek opłaty, jeżeli w myśl niniejszego rozporządzenia uiścił już 50% kosztów lub otrzymał je bezpłatnie.
4.
W razie przejścia na emeryturę lub w razie śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi.
5.
Umundurowanie przechodzące na własność pracownika w myśl ust. 1, 3 i 4 powinno być przed przekazaniem pozbawione oznak służbowych.
§  6.
Krój i barwę umundurowania oraz oznak służbowych określi Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  7.
Normy wyposażenia i czasokres używalności ustali Prezes Rady Ministrów na wniosek Komendanta Głównego Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".
§  8.
Władze służbowe wydające umundurowanie prowadzić będą gospodarkę mundurową, a w szczególności ewidencję, według wzoru i przepisów wydanych przez Ministra Finansów.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024