Organizacja i zakres działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 27 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

Na podstawie art. 21, 22, 27 i 31 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494).
§  2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych utworzone i działające na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) służą do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego w zakresie czynności wymienionych w art. 21.
§  3.
1. 1
Do bezpośredniego prowadzenia gospodarstwa leśnego powołane będą przedsiębiorstwa rejonowe pod nazwą okręgów lasów państwowych z bliższym określeniem według siedziby lub terenu działalności przedsiębiorstwa. Do kierownictwa, koordynacji, nadzoru i kontroli wyżej wymienionych przedsiębiorstw powołane zostanie przedsiębiorstwo pod nazwą Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych prowadzone będą w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego na podstawie planów finansowo - gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych właściwości gospodarki leśnej.
3.
Przedsiębiorstwa podlegają wpisowi do rejestru handlowego. Wpis do rejestru winien obejmować: nazwę, siedzibę, przedmiot przedsiębiorstwa, imiona i nazwiska osób uprawnionych do podpisywania zobowiązań z wymienieniem zakresu kompetencji oraz wzmiankę o pełnomocnikach handlowych z podaniem zakresu ich uprawnień. Wpis następuje na podstawie zarządzeń wydanych w trybie art. 23. Przedsiębiorstwa są wolne od opłat w postępowaniu przed sądem rejestrowym.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Leśnictwa.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwom, każdemu w zakresie jego działania, zostanie oddany w zarząd i użytkowanie majątek nieruchomy oraz na własność majątek ruchomy państwowego gospodarstwa leśnego. Przekazanie majątku w zarząd i użytkowanie lub też na własność nastąpi protokolarnie; sposób sporządzenia protokołów ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
2.
Przedsiębiorstwa mogą w ramach planu gospodarczego i finansowego nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując ten majątek w swoim użytkowaniu, oraz majątek ruchomy na własność przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa gospodarują na podstawie rocznych planów gospodarczych i finansowych zatwierdzonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
2. 2
Bilans oraz rachunek strat i zysków przedsiębiorstw zatwierdza Minister Leśnictwa, który może przelać swoje uprawnienia w stosunku do okręgów lasów państwowych na Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
3.
Zasady sporządzania bilansów oraz tryb ich zatwierdzania jak również zasady tworzenia specjalnych funduszów i sposób ich zużycia ustali zarządzenie Ministra Leśnictwa wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
§  7.
Likwidacja przedsiębiorstw następuje na podstawie zarządzeń Ministra Leśnictwa, wydanych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu; w zarządzeniach tych zostaną określone zasady likwidacji.

Rozdział  II.

Okręgi lasów państwowych. 3

§  8. 4
Okręgi lasów państwowych prowadzą bezpośrednio gospodarstwo leśne w zakresie:
1) 5
urządzenia hodowli i ochrony lasów,
2)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
3)
wywozu drewna z lasu do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych jak również do położonych przy lesie zakładów obróbki drewna,
4)
pozyskiwania nasion leśnych, żywicowania drzew, pozyskiwania kory garbarskiej,
5)
prowadzenia gospodarki łowieckiej i rolnej,
6)
pozyskiwania innych użytków gospodarki niedrzewnej z wyjątkiem przekazanych do zakresu działania przedsiębiorstw utworzonych w trybie art. 6 pkt 2 lit. b),
7)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
§  9. 6
1.
Zarząd okręgu lasów państwowych sprawuje dyrektor, który jest odpowiedzialny za działalność przedsiębiorstwa.
2.
Dyrektora okręgu lasów państwowych powołuje i zwalnia Minister Leśnictwa.
§  10. 7
1.
W skład okręgu lasów państwowych wchodzą rejony lasów państwowych oraz szczególne jednostki organizacyjne, tworzone ze względu na charakter czynności, wymagających wyodrębnienia z rejonów lasów państwowych.
2.
Rejony lasów państwowych i szczególne jednostki organizacyjne tworzy Minister Leśnictwa w drodze zarządzeń.
3.
Na czele rejonu lasów państwowych stoi dyrektor.
4.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania rejonów lasów państwowych oraz szczególnych jednostek organizacyjnych ustala Minister Leśnictwa w drodze zarządzeń.
§  11. 8
1.
Dyrektorzy rejonów lasów państwowych są właściwymi władzami w rozumieniu art. 23 i 24 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165).
2.
Dyrektorzy rejonów lasów państwowych są właściwi do wykonywania czynności:
1)
przewidzianych w art. 5 i 7 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180),
2)
przewidzianych dla organów administracji leśnej w prawie łowieckim (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 110, poz. 934 i z 1932 r. Nr 67, poz. 622),
3)
przewidzianych w art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 456).
§  12. 9
1.
Dyrektorzy okręgów lasów państwowych są właściwymi władzami:
1)
w rozumieniu art. 23 i 25 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165),
2)
w rozumieniu dekretu z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82).
2.
Dyrektorzy okręgów lasów państwowych są właściwi do wykonywania czynności:
1)
przewidzianych dla organów administracji leśnej w prawie łowieckim (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 110, poz. 934 i z 1932 r. Nr 67, poz. 622),
2)
przewidzianych w art. 5 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o straży leśnej (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 41, poz. 238 i z 1949 r. Nr 18, poz. 110).

Rozdział  III.

Centralny Zarząd Lasów Państwowych.

§  13. 10
Centralny Zarząd Lasów Państwowych kieruje, koordynuje, nadzoruje i kontroluje działalność okręgów lasów państwowych.
§  14. 11
(uchylony).
§  15.
1. 12
Zarząd Centralnego Zarządu Lasów Państwowych sprawuje dyrektor naczelny, który jest odpowiedzialny za działalność Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
2. 13
Dyrektorowi naczelnemu podlegają dyrektorzy, których liczbę określi zarządzenie Ministra Leśnictwa.
3.
Dyrektora naczelnego oraz dyrektorów powołuje i zwalnia Minister Leśnictwa.

Rozdział  IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
W okresie tworzenia przedsiębiorstw mogą być przejściowo powierzone poszczególnym przedsiębiorstwom czynności, które w myśl §§ 8 i 13 należą do zakresu działania innego przedsiębiorstwa.
§  17.
1.
W sprawach dyscyplinarnych pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych orzekają następujące komisje dyscyplinarne:
1) 14
komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów lasów państwowych,
2)
komisje dyscyplinarne przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
2.
Ponadto sprawy dyscyplinarne pracowników wymienionych w § 20 rozstrzygają komisje dyscyplinarne dla pracowników państwowych Ministerstwa Leśnictwa, a mianowicie:
1)
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa,
2)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa.
§  18. 15
Komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów są pierwszą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych pracowników okręgu i podległych jednostek organizacyjnych z wyłączeniem dyrektorów i pracowników okręgu, podległych bezpośrednio dyrektorom.
§  19. 16
Komisja Dyscyplinarna przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych jest:
1)
pierwszą instancją orzekającą w sprawach pracowników Centralnego Zarządu Lasów Państwowych oraz pracowników, wyłączonych spod orzecznictwa komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów z tym, że nie podlegają orzecznictwu tej komisji - Dyrektor Naczelny Centralnego Zarządu Lasów Państwowych i pracownicy Centralnego Zarządu Lasów Państwowych, podlegli bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu,
2)
drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych, rozstrzyganych w pierwszej instancji przez komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów.
§  20.
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa jest:
1)
pierwszą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych Dyrektora Naczelnego Centralnego Zarządu Lasów Państwowych i pracowników Centralnego Zarządu Lasów Państwowych, podległych bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu,
2)
drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych rozpatrywanych przez Komisję Dyscyplinarną przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych w charakterze komisji pierwszej instancji.
§  21.
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa jest drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych Dyrektora Naczelnego C. Z. L. P. oraz pracowników C. Z. L. P., podległych bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu.
§  22. 17
Przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej przy Dyrektorze Naczelnym C. Z. L. P. oraz jego zastępcę i członków powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa, przewodniczących i ich zastępców oraz członków komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów lasów państwowych powołuje i odwołuje Dyrektor Naczelny Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
§  23.
1. 18
Na okres do 31 grudnia 1951 r. mogą być tworzone komisje dyscyplinarne przy zarządach okręgów lasów państwowych z zakresem działania przewidzianym dla komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów lasów państwowych.
2.
Do czasu utworzenia Komisji Dyscyplinarnej przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych - będą właściwe w sprawach wymienionych w § 19 komisje dyscyplinarne przy Ministrze Leśnictwa.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1950 r.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
3 Tytuł rozdziału II zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
5 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. następuje przejęcie zakresu właściwości spraw określonych w § 11 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie zniesienia terenowych władz nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa (Dz.U.51.15.119) - zob. też § 2 powołanego rozporządzenia.

9 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. następuje przejęcie zakresu właściwości spraw określonych w § 12 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie zniesienia terenowych władz nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa (Dz.U.51.15.119) - zob. też § 2 powołanego rozporządzenia.

10 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
11 § 14 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
12 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
13 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
14 § 17 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
15 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
16 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
17 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
18 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024