Organizacja i zakres działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 27 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych.

Na podstawie art. 21, 22, 27 i 31 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494).
§  2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych utworzone i działające na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) służą do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego w zakresie czynności wymienionych w art. 21.
§  3.
1. 1
Do bezpośredniego prowadzenia gospodarstwa leśnego powołane będą przedsiębiorstwa rejonowe pod nazwą okręgów lasów państwowych z bliższym określeniem według siedziby lub terenu działalności przedsiębiorstwa. Do kierownictwa, koordynacji, nadzoru i kontroli wyżej wymienionych przedsiębiorstw powołane zostanie przedsiębiorstwo pod nazwą Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
2.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych prowadzone będą w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego na podstawie planów finansowo - gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem naturalnych właściwości gospodarki leśnej.
3.
Przedsiębiorstwa podlegają wpisowi do rejestru handlowego. Wpis do rejestru winien obejmować: nazwę, siedzibę, przedmiot przedsiębiorstwa, imiona i nazwiska osób uprawnionych do podpisywania zobowiązań z wymienieniem zakresu kompetencji oraz wzmiankę o pełnomocnikach handlowych z podaniem zakresu ich uprawnień. Wpis następuje na podstawie zarządzeń wydanych w trybie art. 23. Przedsiębiorstwa są wolne od opłat w postępowaniu przed sądem rejestrowym.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Leśnictwa.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwom, każdemu w zakresie jego działania, zostanie oddany w zarząd i użytkowanie majątek nieruchomy oraz na własność majątek ruchomy państwowego gospodarstwa leśnego. Przekazanie majątku w zarząd i użytkowanie lub też na własność nastąpi protokolarnie; sposób sporządzenia protokołów ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
2.
Przedsiębiorstwa mogą w ramach planu gospodarczego i finansowego nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując ten majątek w swoim użytkowaniu, oraz majątek ruchomy na własność przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa gospodarują na podstawie rocznych planów gospodarczych i finansowych zatwierdzonych przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
2. 2
Bilans oraz rachunek strat i zysków przedsiębiorstw zatwierdza Minister Leśnictwa, który może przelać swoje uprawnienia w stosunku do okręgów lasów państwowych na Centralny Zarząd Lasów Państwowych.
3.
Zasady sporządzania bilansów oraz tryb ich zatwierdzania jak również zasady tworzenia specjalnych funduszów i sposób ich zużycia ustali zarządzenie Ministra Leśnictwa wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu.
§  7.
Likwidacja przedsiębiorstw następuje na podstawie zarządzeń Ministra Leśnictwa, wydanych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Skarbu; w zarządzeniach tych zostaną określone zasady likwidacji.

Rozdział  II.

Okręgi lasów państwowych. 3

§  8. 4
Okręgi lasów państwowych prowadzą bezpośrednio gospodarstwo leśne w zakresie:
1) 5
urządzenia hodowli i ochrony lasów,
2)
ścinki i wyrobu podstawowych sortymentów surowca drzewnego,
3)
wywozu drewna z lasu do składów przy kolejach, drogach wodnych i kołowych jak również do położonych przy lesie zakładów obróbki drewna,
4)
pozyskiwania nasion leśnych, żywicowania drzew, pozyskiwania kory garbarskiej,
5)
prowadzenia gospodarki łowieckiej i rolnej,
6)
pozyskiwania innych użytków gospodarki niedrzewnej z wyjątkiem przekazanych do zakresu działania przedsiębiorstw utworzonych w trybie art. 6 pkt 2 lit. b),
7)
melioracji gruntów leśnych i nieleśnych, budowy dróg leśnych, zabudowy potoków górskich, budowy i utrzymania budynków i budowli związanych z gospodarstwem leśnym.
§  9. 6
1.
Zarząd okręgu lasów państwowych sprawuje dyrektor, który jest odpowiedzialny za działalność przedsiębiorstwa.
2.
Dyrektora okręgu lasów państwowych powołuje i zwalnia Minister Leśnictwa.
§  10. 7
1.
W skład okręgu lasów państwowych wchodzą rejony lasów państwowych oraz szczególne jednostki organizacyjne, tworzone ze względu na charakter czynności, wymagających wyodrębnienia z rejonów lasów państwowych.
2.
Rejony lasów państwowych i szczególne jednostki organizacyjne tworzy Minister Leśnictwa w drodze zarządzeń.
3.
Na czele rejonu lasów państwowych stoi dyrektor.
4.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania rejonów lasów państwowych oraz szczególnych jednostek organizacyjnych ustala Minister Leśnictwa w drodze zarządzeń.
§  11. 8
1.
Dyrektorzy rejonów lasów państwowych są właściwymi władzami w rozumieniu art. 23 i 24 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165).
2.
Dyrektorzy rejonów lasów państwowych są właściwi do wykonywania czynności:
1)
przewidzianych w art. 5 i 7 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180),
2)
przewidzianych dla organów administracji leśnej w prawie łowieckim (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 110, poz. 934 i z 1932 r. Nr 67, poz. 622),
3)
przewidzianych w art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o przejściu na własność Państwa niektórych lasów i innych gruntów samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 456).
§  12. 9
1.
Dyrektorzy okręgów lasów państwowych są właściwymi władzami:
1)
w rozumieniu art. 23 i 25 dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 165),
2)
w rozumieniu dekretu z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 82).
2.
Dyrektorzy okręgów lasów państwowych są właściwi do wykonywania czynności:
1)
przewidzianych dla organów administracji leśnej w prawie łowieckim (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 110, poz. 934 i z 1932 r. Nr 67, poz. 622),
2)
przewidzianych w art. 5 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o straży leśnej (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 41, poz. 238 i z 1949 r. Nr 18, poz. 110).

Rozdział  III.

Centralny Zarząd Lasów Państwowych.

§  13. 10
Centralny Zarząd Lasów Państwowych kieruje, koordynuje, nadzoruje i kontroluje działalność okręgów lasów państwowych.
§  14. 11
(uchylony).
§  15.
1. 12
Zarząd Centralnego Zarządu Lasów Państwowych sprawuje dyrektor naczelny, który jest odpowiedzialny za działalność Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
2. 13
Dyrektorowi naczelnemu podlegają dyrektorzy, których liczbę określi zarządzenie Ministra Leśnictwa.
3.
Dyrektora naczelnego oraz dyrektorów powołuje i zwalnia Minister Leśnictwa.

Rozdział  IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
W okresie tworzenia przedsiębiorstw mogą być przejściowo powierzone poszczególnym przedsiębiorstwom czynności, które w myśl §§ 8 i 13 należą do zakresu działania innego przedsiębiorstwa.
§  17.
1.
W sprawach dyscyplinarnych pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych orzekają następujące komisje dyscyplinarne:
1) 14
komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów lasów państwowych,
2)
komisje dyscyplinarne przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
2.
Ponadto sprawy dyscyplinarne pracowników wymienionych w § 20 rozstrzygają komisje dyscyplinarne dla pracowników państwowych Ministerstwa Leśnictwa, a mianowicie:
1)
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa,
2)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa.
§  18. 15
Komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów są pierwszą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych pracowników okręgu i podległych jednostek organizacyjnych z wyłączeniem dyrektorów i pracowników okręgu, podległych bezpośrednio dyrektorom.
§  19. 16
Komisja Dyscyplinarna przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych jest:
1)
pierwszą instancją orzekającą w sprawach pracowników Centralnego Zarządu Lasów Państwowych oraz pracowników, wyłączonych spod orzecznictwa komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów z tym, że nie podlegają orzecznictwu tej komisji - Dyrektor Naczelny Centralnego Zarządu Lasów Państwowych i pracownicy Centralnego Zarządu Lasów Państwowych, podlegli bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu,
2)
drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych, rozstrzyganych w pierwszej instancji przez komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów.
§  20.
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa jest:
1)
pierwszą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych Dyrektora Naczelnego Centralnego Zarządu Lasów Państwowych i pracowników Centralnego Zarządu Lasów Państwowych, podległych bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu,
2)
drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych rozpatrywanych przez Komisję Dyscyplinarną przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych w charakterze komisji pierwszej instancji.
§  21.
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Leśnictwa jest drugą instancją orzekającą w sprawach dyscyplinarnych Dyrektora Naczelnego C. Z. L. P. oraz pracowników C. Z. L. P., podległych bezpośrednio Dyrektorowi Naczelnemu.
§  22. 17
Przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej przy Dyrektorze Naczelnym C. Z. L. P. oraz jego zastępcę i członków powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa, przewodniczących i ich zastępców oraz członków komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów lasów państwowych powołuje i odwołuje Dyrektor Naczelny Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.
§  23.
1. 18
Na okres do 31 grudnia 1951 r. mogą być tworzone komisje dyscyplinarne przy zarządach okręgów lasów państwowych z zakresem działania przewidzianym dla komisji dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów lasów państwowych.
2.
Do czasu utworzenia Komisji Dyscyplinarnej przy Dyrektorze Naczelnym Centralnego Zarządu Lasów Państwowych - będą właściwe w sprawach wymienionych w § 19 komisje dyscyplinarne przy Ministrze Leśnictwa.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1950 r.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
3 Tytuł rozdziału II zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
5 § 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. następuje przejęcie zakresu właściwości spraw określonych w § 11 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie zniesienia terenowych władz nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa (Dz.U.51.15.119) - zob. też § 2 powołanego rozporządzenia.

9 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. następuje przejęcie zakresu właściwości spraw określonych w § 12 nin. rozporządzenia, zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie zniesienia terenowych władz nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa (Dz.U.51.15.119) - zob. też § 2 powołanego rozporządzenia.

10 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
11 § 14 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
12 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
13 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
14 § 17 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
15 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
16 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
17 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
18 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1950 r. (Dz.U.50.58.532) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024