Rejonizacja hodowli koni poszczególnych ras i typów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 2 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie rejonizacji hodowli koni poszczególnych ras i typów.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 23, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obszar Państwa dzieli się na następujące okręgi hodowli koni:
1)
okręg południowo-wschodni - lekkiego konia szlachetnego, obejmujący województwa: krakowskie, lubelskie, rzeszowskie oraz powiaty: bielski, cieszyński i pszczyński województwa śląskiego, iłżecki, jędrzejowski, kielecki, opatowski, pińczowski, sandomierski, buski i włoszczowski województwa kieleckiego;
2)
okręg centralny - szlachetnego konia poznańskiego, obejmujący województwo poznańskie oraz powiaty: bytowski, człuchowski, miastecki, słupski, szczecinecki, wałecki i złotowski województwa szczecińskiego; gdyński, kartuski, kościerski, lęborski i morski województwa gdańskiego; brodnicki, bydgoski, chojnicki, lipnowski, nowomiejski, aleksandrowski, rypiński, sępoleński, szubiński, świecki, tucholski, włocławski i wyrzyski województwa pomorskiego; ciechanowski, działdowski, gostyniński, grójecki, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, radzymiński, sierpecki i węgrowski województwa warszawskiego; łomżyński i wysoko mazowiecki województwa białostockiego; konecki, kutnowski, łaski, łęczycki, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, sieradzki i wieluński województwa łódzkiego; częstochowski i radomski województwa kieleckiego; głogowski, górowski, kożuchowski, lubiński, milicki, namysłowski, oleśnicki, szprotawski, sycowski, trzebnicki, wołowski, żagański i żarski województwa wrocławskiego;
3)
okręg dwukierunkowy konia szlachetnego i zimnokrwistego, obejmujący województwo śląskie z wyjątkiem powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego; województwo wrocławskie z wyjątkiem powiatów: głogowskiego, górowskiego, kożuchowskiego, lubińskiego, milickiego, namysłowskiego, oleśnickiego, szprotawskiego, sycowskiego, trzebnickiego, wołowskiego, żagańskiego i żarskiego; województwo szczecińskie z wyjątkiem powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, miasteckiego, słupskiego, szczecineckiego, wałeckiego i złotowskiego; województwo gdańskie z wyjątkiem powiatów: gdyńskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego i morskiego; powiaty: chełmiński, grudziądzki, inowrocławski, toruński i wąbrzeski województwa pomorskiego; całe województwo olsztyńskie; województwo białostockie z wyjątkiem powiatów: łomżyńskiego i wysoko mazowieckiego; powiaty: grodzisko-mazowiecki, garwoliński, miński, siedlecki, sochaczewski, sokołowski i warszawski województwa warszawskiego; powiaty brzeziński, łowicki, łódzki i skierniewicki województwa łódzkiego; powiat kozienicki województwa kieleckiego.
§  2.
Dla poszczególnych, wymienionych w § 1, okręgów hodowli koni uznaje się konie niżej określonych ras i typów za odpowiednie do hodowli:
1)
dla okręgu południowo-wschodniego - lekkiego konia szlachetnego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej, czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras węgierskich półkrwi i ich pochodne (z wyjątkiem noniusów), konie rasy lippizańskiej, gorącokrwiste konie pospolite krajowe, koniki, mierzyny i hucuły, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą: konie półkrwi arabskiej i anglo-arabskiej, szlachetne konie ras węgierskich i ich pochodne, a w szczególności Shagya i Furioso;
2)
dla okręgu centralnego - szlachetnego konia poznańskiego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej oraz czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras: trakeńskiej, wschodnio-pruskiej i beberbeckiej oraz konie poznańskie i gorącokrwiste typów pospolitych, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą konie: poznańskie, trakeńskie i wschodnio-pruskie;
3)
dla okręgów dwukierunkowego konia szlachetnego i zimnokrwistego - konie ras i typów:
a)
dla kierunku konia szlachetnego: konie wymienione w pkt 2, przy czym dla województwa olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie trakeńskie i wschodnio-pruskie, a dla województwa śląskiego i wrocławskiego konie oldenburskie;
b)
dla kierunku konia zimnokrwistego: konie ras ciężkich pociągowych; francuskich, niemieckich, brabansońskiej pinzgauerskiej (noryckiej) - wszystkie wagi do 750 kg, döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej) oraz ich pochodne, przy czym dla województw białostockiego i olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie rasy döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej).
§  3.
Rasy i typy, nie wymienione w § 2 jako odpowiednie dla poszczególnych okręgów hodowlanych, uznaje się dla tych okręgów za nieodpowiednie pod względem hodowlanym.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 lipca 1936 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o uznaniu pewnych ras i typów koni za nieodpowiednie pod względem hodowlanym dla niektórych obszarów Państwa (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 449).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024