Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego.

Na podstawie art. 23 i 26 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się termin rozpoczęcia działalności Ministra Handlu Wewnętrznego na dzień 19 lutego 1949 r.
§  2.
Do zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego należą wszystkie sprawy handlu wewnętrznego (usług handlowych) zarówno uspołecznionego (państwowego, samorządowego, spółdzielczego i organizacji społecznych) jak i prywatnego, w szczególności:
1)
planowanie gospodarcze i polityka inwestycji w dziedzinie handlu wewnętrznego;
2) 1
regulowanie handlu wewnętrznego, sprawy zaopatrywania ludności i regulowania spożycia oraz opracowywanie i ustalanie kwartalnych planów dostaw towarowych na rynek z przemysłu i importu oraz sprzedaży detalicznej, obejmujących całokształt zadań wszystkich organizacji handlowych zarówno państwowych, jak i spółdzielczych; plany te powinny być rozpatrywane i ustalane na posiedzeniu kolegium Ministerstwa przy udziale wiceprezesa Rady Ministrów, zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz przedstawicieli zainteresowanych resortów, Centralnej Rady Związków Zawodowych i instytucji;
3)
nadzór nad przedsiębiorstwami przetwórstwa spożywczego (młynarstwo, piekarstwo, rzeźnictwo, wędliniarstwo itd.), związanymi z przedsiębiorstwami handlowymi, oraz kierownictwo przedsiębiorstwami przemysłu przetwórczego, wchodzącymi w skład przedsiębiorstw handlowych, bądź w skład przedsiębiorstw przemysłowych podlegających Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
4)
zarządzanie rezerwami towarowymi, zleconymi Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
5)
sprawy cen w handlu wewnętrznym;
6)
organizacja sieci handlu uspołecznionego oraz nadzór nad kształtowaniem sieci handlu prywatnego;
7)
kierowanie działalnością przedsiębiorstw handlowych: państwowych, państwowo -spółdzielczych oraz pozostających pod zarządem państwowym;
8)
nadzór i ustalanie kierunku działalności handlowej central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych, spółdzielni, samorządowych przedsiębiorstw handlowych oraz handlowych przedsiębiorstw organizacji społecznych;
9)
nadzór nad organizacjami i instytucjami zrzeszającymi osoby działające prywatno-prawnie, zawodowo i odpłatnie w zakresie handlu wewnętrznego;
10)
sprawy techniki handlu, standaryzacji i norm w wewnętrznym obrocie handlowym;
11) 2
nadzór nad urządzeniami technicznymi obrotu towarowego, przeznaczonymi głównie dla handlu wewnętrznego, oraz sprawy probiercze;
12)
sprawy wystaw i targów w dziedzinie handlu wewnętrznego w porozumieniu z właściwymi władzami;
13)
arbitraż w sprawach majątkowych między przedsiębiorstwami i instytucjami podlegającymi Ministrowi Handlu Wewnętrznego;
14)
sprawy kadr handlu państwowego oraz współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zatrudnienia w handlu wewnętrznym;
15)
organizowanie badań naukowych, publikacja wydawnictw i nadzór nad instytutami naukowo-badawczymi w dziedzinach zastrzeżonych kompetencji Ministra Handlu Wewnętrznego;
16)
inne sprawy przekazane właściwości Ministra Handlu Wewnętrznego na mocy przepisów szczególnych.
§  3.
Z dniem określonym w § 1 przechodzą do zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego sprawy dotyczące handlu wewnętrznego, a zastrzeżone w przepisach prawa przemysłowego i w innych przepisach właściwości Ministra Przemysłu i Handlu.
§  4.
Zakres działania Ministra Handlu Wewnętrznego, określony w § 2, wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
§  5.
W ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powołane zostaną w trybie przewidzianym w obowiązujących przepisach wydziały handlu w urzędach wojewódzkich (zarządach miejskich m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz referaty handlu w powiatowych władzach administracji ogólnej.
§  6.
Spisy przedsiębiorstw handlowych: państwowych, państwowo-spółdzielczych i samorządowych, przedsiębiorstw handlowych pozostających pod zarządem państwowym lub pod zarządem związków samorządu terytorialnego oraz central spółdzielczo-państwowych i central spółdzielni podlegających Ministrowi Handlu Wewnętrznego – będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 19 lutego 1949 r.
1 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 8 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie zmiany zakresu działania niektórych naczelnych organów administracji (Dz.U.69.20.148) z dniem 11 lipca 1969 r.
2 § 2 pkt 11 zmieniony przez § 2 ust. 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1949 r. w sprawie właściwości naczelnych władz gospodarki narodowej w zakresie miar i narzędzi mierniczych (Dz.U.49.61.478) z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024