Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 kwietnia 1936 r. o Funduszu Obrony Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 9 lipca 1936 r.
w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu i Handlu oraz Komunikacji w sprawie wykonania dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 kwietnia 1936 r. o Funduszu Obrony Narodowej.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 kwietnia 1936 r. o Funduszu Obrony Narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 225) zarządza się co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszem artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 kwietnia 1936 r. o Funduszu Obrony Narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 225).

Do art. 1.

§  2.
Fundusz Obrony Narodowej stanowi część składową ogólnego majątku Skarbu Państwa, pozostającą w zarządzie Ministra Spraw Wojskowych.

Do art. 2.

§  3.
Na rzecz Funduszu Obrony Narodowej będą zaliczane wszystkie wpływy, określone w art. 2, oraz wszystkie dochody, uzyskane z administrowania tym Funduszem.
§  4.
(1)
O zbędności nieruchomości dla potrzeb wojska i potrzebie przeznaczenia ich na sprzedaż, rozstrzyga Minister Spraw Wojskowych na podstawie dyrektyw, wydanych przez Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
(2)
Na zasilenie Funduszu Obrony Narodowej będą użyte wpływy ze sprzedaży zbędnych ruchomości, należących do gospodarki niezryczałtowanej.
§  5.
(1)
Wartość szacunkową nieruchomości ustalają Komisje Szacunkowe.
(2)
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, Komisje Szacunkowe składać się będą z przedstawicieli interesowanych ministerstw i Banku Gospodarstwa Krajowego. Komisje te będą pełniły swe czynności wedle zasad, obowiązujących w wojsku przy nabywaniu i zbywaniu nieruchomości, stanowiących własność Państwa, a pozostających w zarządzie władz wojskowych. O zwołaniu tych Komisyj powiadamia się Najwyższą Izbę Kontroli, która uprawniona jest do obecności przez swych delegatów przy czynnościach Komisyj.
(3)
Sposób ustalania cen i warunków sprzedaży ruchomości określają obowiązujące przepisy, wydane przez Ministra Spraw Wojskowych.
§  6.
(1)
Jeżeli w poszczególnym przypadku Minister Spraw Wojskowych nie zarządzi inaczej, sprzedaż nieruchomości przeprowadza Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie każdorazowego upoważnienia Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Sprzedaż ruchomości przeprowadzają organa wojskowe na podstawie obowiązujących przepisów, wydanych przez Ministra Spraw Wojskowych.
§  7.
(1)
Sprzedaż nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu lub z wolnej ręki, stosownie do decyzji, wydanej przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Sprzedaż nie może nastąpić poniżej ceny szacunkowej.
(3)
Jeżeli podczas przetargu lub w drodze sprzedaży z wolnej ręki nie można uzyskać ceny szacunkowej, dokonane będzie ustalenie nowej ceny szacunkowej przez Komisję Szacunkową przy odpowiedniem zastosowaniu zasad § 5 rozporządzenia niniejszego.

Do art. 3.

§  8.
Plan użycia Funduszu Obrony Narodowej ustala Minister Spraw Wojskowych na podstawie dyrektyw, wydanych przez Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
§  9.
(1)
Z Funduszu Obrony Narodowej można dokonywać wydatków wyłącznie na zwiększenie zasobów i inwestycje w zakresie obrony Państwa zgodnie z ustalonym planem użycia tego Funduszu.
(2)
Fundusz Obrony Narodowej nie może być użyty na pokrycie wydatków, objętych budżetem wojska.
(3)
Przedmioty, zakupione z Funduszu Obrony Narodowej, wejdą do ogólnego inwentarza majątku państwowego, pozostającego w zarządzie władz wojskowych.

Do art. 4.

§  10.
Funduszem Obrony Narodowej administruje Minister Spraw Wojskowych przy pomocy wyznaczonych przez siebie organów wojskowych.
§  11.
Okresem administracyjnym Funduszu Obrony Narodowej jest okres, przyjęty dla budżetu państwowego.
§  12.
(1)
Wpływy pieniężne na rzecz Funduszu Obrony Narodowej będą przyjmowane przez Bank Polski, państwowe instytucje finansowe i kasy państwowe na rachunki, otwierane na zlecenie Ministra Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(2)
Minister Spraw Wojskowych określa organa i osoby, uprawnione do zarządzania wypłat z rachunków Funduszu Obrony Narodowej.
§  13.
Rachunkowość, sprawozdawczość i kontrola Funduszu Obrony Narodowej prowadzone będą według przepisów o gospodarce i rachunkowości pieniężnej w wojsku.
§  14.
Sumy dochodów ze sprzedaży ruchomości, ustalone w budżecie państwowym na okres 1936/1937, nie będą użyte na zasilenie Funduszu Obrony Narodowej.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024