Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. "Prawo o ustroju sądów powszechnych".

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
w sprawie zmiany niektórych postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r., zawierającego "Prawo o ustroju sądów powszechnych".

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r., zawierające Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93), zmienione ustawą z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43), ulega następującym zmianom:

1)
Art. 47 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 1. Zgromadzenie ogólne składa się ze wszystkich sędziów danego sądu. Sędziowie są obowiązani brać udział w zgromadzeniu ogólnem, z wyjątkiem sędziów pełniących czynności poza siedzibą sądu. Przewodniczy prezes sądu."

2)
Zdanie pierwsze art. 49 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"Posiedzenia zgromadzenia ogólnego winny być tak zwoływane, aby umożliwić obecność sędziom, obowiązanym do udziału w posiedzeniach".

3)
W art. 63 wyrazy: "prokuratora oraz adwokata, jako rzecznika strony w danej sprawie" zastępuje się wyrazami: "i do prokuratora, a grzywny i kary pozbawienia wolności - do adwokata, jako rzecznika strony w danej sprawie".
4)
Art. 87 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Osoby, wymienione w § 1, można mianować na stanowiska prezesów i wiceprezesów, jeżeli na stanowiskach sędziego lub prokuratora sądów powszechnych przesłużyły co najmniej trzy lata".

5)
Art. 90 § 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. Mianowanie sędziów apelacyjnych śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia nastąpi w sposób, wskazany w § 1, sędziów zaś okręgowych śledczych w sposób, wskazany w § 2 niniejszego artykułu".

6)
Art. 97 § 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 1. Przepisy art. 91 - 96 nie mają zastosowania do nominacji prezesów i wiceprezesów".

W art. 97 § 2 w wierszu czwartym po wyrazie "Sądu Najwyższego" umieszcza się kropkę zamiast przecinka oraz skreśla się następujące po tem wyrazy: "przedkładając jednocześnie podania wszystkich zgłaszających się kandydatów".

7)
W art. 243 dodaje się nowy § 3 w następującem brzmieniu:

"§ 3. Minister Sprawiedliwości może zarządzić przeniesienie z urzędu w stan spoczynku prokuratora, który ukończył sześćdziesiąt lat życia i uzyskał prawo do pełnego uposażenia emerytalnego".

8)
Art. 274 otrzymuje następujące brzmienie:

"Do czasu wejścia w życie ustawy szczególnej, przewidzianej w art. 3 § 1 przepisów wprowadzających kodeks postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 314), sprawy, należące do właściwości izb karnych, rozstrzygających w gronie dwóch sędziów zawodowych i pięciu niezawodowych, rozpoznawane będą przez sądy okręgowe w składzie, przewidzianym w art. 23, a w sądzie dla nieletnich - w składzie przewidzianym w art. 22 § 1. Rozprawę odroczoną sąd przeprowadzi w nowym składzie".

9)
Art. 285 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 285. Przepisy art. 85, 86, 87 będą stosowane po upływie lat pięciu od dnia wejścia w życie niniejszego prawa; Minister Sprawiedliwości władny jest w drodze rozporządzenia zarządzić wcześniejsze ich stosowanie".

10)
W art. 297 § 1 punkt 28 skreśla się powołane tam w wierszu piątym i szóstym liczby paragrafów: "40", "51", "56" i "69".
Art.  2.

Wprowadzone art. 74 ustawy z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43) w "Prawie o ustroju sądów powszechnych" z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) nazwy: "sąd powiatowy" i "sędzia powiatowy" zastępuje się wszędzie nazwami: "sąd grodzki" i "sędzia grodzki" we właściwej liczbie i właściwym przypadku.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości, przyczem upoważnia się go do wydania jednolitego tekstu "Prawa o ustroju sądów powszechnych", uwzględniającego zmiany, wprowadzone niniejszem rozporządzeniem.

Art.  4.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1931 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024