Wprowadzanie (przywóz) z zagranicy koni do uczestniczenia w wyścigach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 1 lipca 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Komunikacji w sprawie wprowadzania (przywozu) z zagranicy koni do uczestniczenia w wyścigach.

Na podstawie art. 11 i 112 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr 77, poz. 673) zarządza się co następuje:
§  1.
Zezwala się na wprowadzania z zagranicy na terytorjum polskie koni do uczestniczenia w wyścigach na tem terytorjum, pod warunkami określonemi w rozporządzeniu niniejszem.
§  2.
Każdy koń wprowadzany z zagranicy winien być zaopatrzony w jednostkowe świadectwo zdrowia i świadectwo o wpisaniu do księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej.

Świadectwo zdrowia winno być wystawione przez państwowego lub przez państwo upoważnionego lekarza weterynaryjnego państwa, w którem koń przebywał w ciągu ostatnich 10 dni i winno stwierdzać, że koń został przy załadowaniu zbadany i uznany za wolnego od objawów zaraźliwych chorób oraz że pochodzi z zagrody, w której co najmniej od 40 dni nie panowała żadna zaraźliwa choroba, przenosząca się na zwierzęta jednokopytowe. W świadectwie tem winien być podany dokładnie opis konia, jego wiek i nazwa, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela oraz miejscowość, w której koń przebywał w ciągu ostatnich 10 dni.

Świadectwo o wpisaniu do księgi stadnej winno być wystawione przez jedną z wymienionych w załączniku do rozporządzenia niniejszego instytucyj.

Do świadectw zdrowia i świadectw o wpisaniu do księgi stadnej, wystawionych w innym języku niż polski lub francuski, winno być dołączone uwierzytelnione tłumaczenie tych dowodów na język polski lub francuski.

§  3.
Przywóz koni może odbywać się przez graniczne stacje wejściowe, przy których znajdują sie urzędy celne I klasy.
§  4.
O mającem nastąpić wprowadzeniu konia posiadacz jego obowiązany jest zawiadomić powiatową władzę administracji ogólnej, właściwą dla obszaru, na którym znajduje się stacja wejściowa, co najmniej na 12 godzin przed sprowadzeniem konia na stację wejściową.
§  5.
Każdy wprowadzany koń podlega badaniu na granicznej stacji wejściowej przez państwowego lekarza weterynaryjnego, który ma również obowiązek sprawdzić, czy zachodzą warunki przewidziane w § 2 rozporządzenia niniejszego.

W razie stwierdzenia u konia zaraźliwej choroby zwierzęcej lub jej podejrzenia koń zostanie cofnięty zagranicę lub zatrzymany na stacji wejściowej, celem poddania dalszemu postępowaniu, stosownie do obowiązujących przepisów.

Państwowy lekarz weterynaryjny winien o dokonanem badaniu konia zawiadomić powiatową władzę administracji ogólnej właściwą dla miejsca przeznaczenia konia. Ponadto o wyniku badania konia, tudzież o tem, czy koń odpowiada warunkom określonym w § 2 rozporządzenia niniejszego, państwowy lekarz weterynaryjny winien wydać zaświadczenie urzędowi celnemu, dokonywającemu odprawy celnej lub też okoliczności te stwierdzić na dokumencie odprawy celnej.

§  6.
W ciągu 14 dni, licząc od dnia przeprowadzenia konia przez granicę polską, koń winien być trzymany w odosobnieniu od koni krajowych, z wyjątkiem styczności na torze wyścigowym lub treningowym.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WYKAZ

instytucyj, upoważnionych do wydawania świadectw o wpisaniu konia do księgi stadnej koni pełnej krwi angielskiej.

1. A u s t r j a

Jockey-Club (Wien)

2. B e l g j a

Jockey-Club (Bruxelles)

3. C z e c h o s ł o w a c j a

Ceskoslovensky Jockey-Club (Praha)

4. F r a n c j a

Ministére de l'Agriculture - Direction des Haras (Paris)

5. N i e m c y

Oberste Beöhrde für Vollblutzucht und Rennen (General-Sekretariat des Union-Klubs-Berlin)

6. R u m u n j a

Jockey-Club (Bucuresti)

7. W ę g r y

Magyar Lovaregylet (Budapest)

8. W i e l k a B r y t a n i a

Weatherby & Sons (London)

9. W ł o c h y

Ministero dell'Agricoltura, Direzione della Zootecnia (Roma).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024