Określenie właściwości, toku instancji i trybu postępowania władz administracyjnych na obszarze objętym stanem wojennym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 lutego 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wojskowych i Poczt i Telegrafów w sprawie określenia właściwości, toku instancyj i trybu postępowania władz administracyjnych na obszarze objętym stanem wojennym.

Na podstawie art. 23 ust. 1 i 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 stycznia 1928 r. o stanie wojennym (Dz. U. R. P. Nr. 8, poz. 54) zarządza się co następuje:
§  1.
Do zakresu działania powiatowych władz administracji ogólnej należy:
A.
prawo wydawania i przeprowadzania zarządzeń przewidzianych w art. 5 pkt. 1 lit. a) i punkt l lit. d) - w art. 6, - w art. 7 punkt b) - w art. 8- w art. 9 punkt b) o ile zarządzenie to dotyczy obszaru jednego powiatu lub jego części - i w art. 9 punkty d), f);
B.
prawo wydawania i przeprowadzania nakazów i zakazów oraz wydawania zezwoleń przewidzianych w art. 7 punkt f) i w art. 9 punkty e), g), h),
§  2.
Do zakresu działania wojewódzkich władz administracji ogólnej należy:
A.
prawo wydawania i przeprowadzenia zarządzeń przewidzianych w art. 7 pkt. a), w art. 9 punkt b), jeżeli to zarządzenie dotyczy obszaru większego niż jeden powiat i w art. 9 punkt c);
B.
prawo wydawania i przeprowadzenia nakazów i zakazów oraz wydawanie zezwoleń przewidzianych w art. 7 punkty c), d), e) i w art. 9 punkt a).
§  3.
Zarządzenie zamiany konfinowania na internowanie, w warunkach przewidzianych w ustępie trzecim pkt. 1 art. 5, należy do zakresu działania tej władzy administracji ogólnej, która wydała zarządzenie o konfinowaniu.
§  4.
Powiatowe władze administracji ogólnej wydając zarządzenie zamiany wydalenia na konfinowanie lub internowanie, względnie zamiany konfinowania na internowanie, powinny postąpić w myśl ustępu czwartego punkt 1 art. 5.
§  5.
Odstawienie osoby internowanej do miejsca internowania następuje przymusowo - osoby zaś konfinowanej lub wydalonej do miejsca konfinowania lub do granicy obszaru, z którego następuje wydalenie, tylko wówczas, jeżeli władza uzna to za potrzebne.

Władza może określić w zarządzeniu konfinowania lub wydalenia drogę przejazdu osoby wydalonej lub konfinowanej, oraz dzień i godzinę opuszczenia obszaru, z którego wydalenie następuje, względnie zgłoszenia się w miejscu konfinowania.

§  6.
Zakaz zakładania nowych stowarzyszeń, związków lub ich oddziałów bez zezwolenia władz administracji ogólnej wynikający z art. 9 pkt. a) dotyczy zarówno tych stowarzyszeń i związków, których rejestracja należy do władz administracji ogólnej, jak i innych władz administracyjnych lub sądowych oraz tych, które nie podlegają obowiązkowi rejestracji.
§  7.
Zarządzenia przewidziane w art. 7 lit. a), d), f) i w art. 9 lit. e) winny być wydane w drodze rozporządzeń i mają być ogłaszane w dzienniku wojewódzkim - oraz podawane do wiadomości publicznej w sposób przyjęty w miejscu zastosowania.
§  8.
Władze administracji ogólnej wydają decyzje w wykonaniu art. 5 - 9 w drodze swobodnego uznania, w zakresie w tem rozporządzeniu przewidzianym.

Jeżeli Naczelny Wódz, lub też wyznaczeni przez niego dowódcy armji lub komendanci okręgów etapowych zażądają od władz administracji ogólnej wydania zarządzeń w zakresie spraw objętych art. 5 - 9 - to żądania te są wiążące dla władz administracji ogólnej w granicach ich kompetencji.

§  9.
Decyzje władz administracji ogólnej wydane w wykonaniu uprawnień, wynikających z art. 5, 6, 7 i 9 należy doręczać na piśmie.

Decyzje władz administracji ogólnej w wykonaniu uprawnień wynikających z art. 8 należy komunikować właściwym urzędom pocztowym na piśmie, telegraficznie lub telefonicznie. Decyzje telefoniczne należy potwierdzać na piśmie w ciągu 24 godzin. O decyzjach tych władze administracji ogólnej zawiadamiają równocześnie właściwe terytorialnie Dyrekcje Poczt i Telegrafów.

Decyzje z ustępu pierwszego i drugiego są natychmiast wykonalne, o ile w decyzji nie wskazano terminu późniejszego.

§  10.
Decyzje wydawane przez powiatowe władze administracji ogólnej w sprawach aresztowania pewnej osoby, przeprowadzenia rewizji osobistej lub rewizji domowej (art. 5 pkt. a) - art. 6) mają być zasadniczo doręczone przed wykonaniem tych czynności.

Decyzja w sprawie aresztowania mieści w sobie zarazem nakaz przeprowadzenia rewizji osobistej, zaś decyzja w sprawie przeprowadzenia rewizji domowej, nakaz zajęcia ujawnionych w czasie rewizji papierów lub przedmiotów pozostających w związku z prowadzonem dochodzeniem.

Decyzja w sprawie aresztowania może być połączona w jednym nakazie z decyzją o przeprowadzeniu rewizji domowej.

§  11.
Jeżeli zwłoka grozi niebezpieczeństwem, decyzje z §§ 9 i 10 ogłasza się interesowanym ustnie. Ogłoszenie decyzji zastępuje jej doręczenie.

Osobie, której decyzję ogłoszono, przysługuje prawo żądania doręczenia decyzji na piśmie. Doręczenie powinno nastąpić w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia żądania.

§  12.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji - o ile władza, która decyzję wydała, lub instancja odwoławcza na wniosek lub z urzędu nie postanowi inaczej.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024