Wykonanie ustawy z dnia 23 marca 1929 r. o uregulowaniu stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: REFORM ROLNYCH I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 sierpnia 1929 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu, w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 marca 1929 r. o uregulowaniu stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 23 marca 1929 r. o uregulowaniu stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 276) zarządza się co następuje:
do art.1 cz. 2.
§  1. 1
(uchylony).

do art. 2 cz. 1.

§  2.
Przed złożeniem wniosku w myśl cz. 1 art. 2 ustawy, okręgowy urząd ziemski winien w razie potrzeby zarządzić dochodzenie przez komisarzy ziemskich lub przez delegowanego przez siebie urzędnika. W szczególności należy w toku dochodzenia sporządzić wykazy nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, którzy nie uzyskali tytułu własności. W wykazach tych, które winny być sporządzone wedle posiadłości szczepowych, należy wymienić imiona i nazwiska nabywców i pozbywającego, obszar nieruchomości, przy szczegółowem wymienieniu parcel budowlanych i gruntowych, wchodzących w skład nieruchomości, tytuł prawny zbycia, przyczynę nieuregulowania stanu tabularnego (np. nieuiszczenie ceny kupna). Ponadto należy stwierdzić, czy pomiary (w wypadku podziału parcel) zostały uskutecznione.

do art. 2 cz. 2.

§  3. 2
(uchylony).

do art. 5.

§  4.
Co do wymogów wniosku należy stosować przepisy § 83 do 92 ustawy z dnia 25 lipca 1871 r. (Nr. 95 austr. d. u. p.) o zaprowadzeniu powszechnej ustawy o księgach gruntowych.
§  5.
Plany podziału winny odpowiadać wymogom określonym w rozporządzeniu ministerjalnem z dnia 2 grudnia 1914 r. (Nr. 314 austr. d. u. p.) o sporządzaniu planów dla podziału parcel w księdze gruntowej.

Plany podziału winny zawierać w szczególności użytą podziałkę; o ile podziałka jest odmienna od podziałki mapy katastralnej, należy uwidocznić na planach podziału stosunek użytej podziałki do podziałki mapy katastralnej.

§  6.
Jeżeli zachodzą warunki zastosowania ustawy z dnia 11 marca 1894 r. o odłączeniu gruntów hipotecznych do budowy gościńców lub dróg publicznych tudzież do wykonania w interesie publicznym budowli, mających na celu skierowanie lub odpływ wody (austr. d. u. p. Nr. 126), okręgowy urząd ziemski może łącznie z wnioskiem, przewidzianym w cz. 1 art. 2 ustawy, postawić wniosek o wszczęcie postępowania według ustawy z dnia 11 marca 1894 r.
§  7.
Okręgowy urząd ziemski winien podać we wniosku, przewidzianym w art. 5 ustawy, to miejsce zamieszkania właścicieli hipotecznych oraz osób uprawnionych rzeczowo, które jest uwidocznione w aktach hipotecznych; o ileby urząd ziemski posiadał wiadomości co do zmiany miejsca zamieszkania tych osób, winien to we wniosku zaznaczyć.
§  8.
Strona (właściciel hipoteczny posiadłości szczepowej lub nabywca parcelacyjny), która zwraca się do okręgowego urzędu ziemskiego z żądaniem złożenia wniosku w myśl cz. 1 art. 2, obowiązana jest udzielić na żądanie tegoż urzędu wszelkich wyjaśnień oraz dostarczyć wszelkich, będących w jej posiadaniu dokumentów i danych, które wniosek winien zawierać stosownie do art. 5.
§  9.
Okręgowy urząd ziemski uskutecznia w razie potrzeby pomiary na gruncie, a to niezależnie od zgody posiadacza nieruchomości (art. 29 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich - Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706).

do art. 7.

§  10.
Wnioski, złożone przez okręgowy urząd ziemski w sądzie hipotecznym w myśl cz. 1 art. 2 ustawy, należy wciągnąć do dziennika urzędu hipotecznego w myśl § 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 12 stycznia 1872 r. (Nr. 5 austr. d. u. p.), zawierającego instrukcję co do wykonania powszechnej ustawy o księgach gruntowych, i zaopatrzyć je uwagą hipoteczną w myśl § 77 tegoż rozporządzenia.

Zarazem należy napisać ołówkiem liczbę dziennika urzędu hipotecznego na tem miejscu księgi gruntowej, na którem ma nastąpić wpis (plumbatura).

Wniosek złożony przez okręgowy urząd ziemski należy ponadto wciągnąć do rejestru Nc.

§  11.
Z chwilą zarządzenia adnotacji w księdze gruntowej, że złożono wniosek o wydzielenie nieruchomości, należy skreślić plumbaturę, zgodnie z § 5 wyżej powołanej instrukcji hipotecznej z dnia 12 stycznia 1872 r.

Adnotacja, uskuteczniona w myśl art. 7 ustawy w księdze gruntowej, winna wyraźnie wymieniać, jakie nieruchomości mają być w myśl wniosku wydzielone z posiadłości szczepowej.

do art. 8.

§  12.
O ile okręgowy urząd ziemski nie uzupełni wniosku w wyznaczonym mu terminie, adnotacja, uskuteczniona w myśl art. 7 ustawy, ulega skreśleniu.

W razie potrzeby okręgowy urząd ziemski winien wystąpić do sędziego hipotecznego z wnioskiem o przedłużenie terminu do uzupełnienia wniosku, a to przed upływem tego terminu w myśl § 128 austr. proc. cyw.

do art. 10.

§  13.
Wyznaczenie terminu rozprawy winno, o ile możności, nastąpić w ten sposób, aby termin wyznaczony w myśl art. 9 ustawy do złożenia oświadczenia przez osoby, mające na posiadłości szczepowej prawa rzeczowe, wpisane w księdze gruntowej, upłynął przed rozprawą.

do art. 12 cz. 2.

§  14.
Postępowanie celem uregulowania stanu hipotecznego nieruchomości oddanych w posiadanie w toku parcelacji nie dopuszcza zaoczności ani spoczywania.

do art. 31 cz. 2.

§  15.
Przez zawieszenie będących w toku sporów w przedmiotach, wymienionych w cz. 1 art. 31 ustawy, należy rozumieć przerwę postępowania w myśl § 167 austr. proc. cyw.

Po uprawomocnieniu się uchwały, pozostawiającej bez uwzględnienia wniosek okręgowego urzędu ziemskiego, złożony w myśl cz. 1 art. 2, jak również po uprawomocnieniu się uchwały, przychylającej się do tegoż wniosku, może nastąpić podjęcie przerwanego postępowania w myśl § 164 austr. proc. cyw.

W razie podjęcia postępowania należy skargę, wniesioną w tem postępowaniu, odrzucić, jednakże należy orzec o kosztach sporu w myśl przepisów ustawy o postępowaniu cywilnem.

1 § 1 uchylony przez § 1 rozporządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Sprawiedliwości z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.913) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
2 § 3 uchylony przez § 1 rozporządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Sprawiedliwości z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.913) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.67.516

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 23 marca 1929 r. o uregulowaniu stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.
Data aktu: 16/08/1929
Data ogłoszenia: 28/09/1929
Data wejścia w życie: 13/10/1929