Regulamin Rady Prawniczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1926 r.
Regulamin Rady Prawniczej.

Na zasadzie art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 sierpnia 1926 r. o utworzeniu Rady Prawniczej (Dz. U. R. P. № 83 poz. 466) zarządza się co następuje:
§  1.
Rada Prawnicza opinjuje w komisjach stałych lub nadzwyczajnych.

Komisje stałe Rady Prawniczej są: komisja redakcyjna, komisja administracji ogólnej, komisja administracji gospodarczej, komisja administracji samorządowej, komisja prawa cywilnego, komisja prawa karnego i komisja prawa skarbowego.

Komisje nadzwyczajne będą tworzone przez Prezesa Rady Prawniczej w miarę potrzeby w zależności od przedmiotu obrad.

§  2. 1
Komisje składają się z pięciu osób, a mianowicie czterech radców i referenta. Dla ważności posiedzenia wystarcza obecność trzech osób; w posiedzeniu komisji może uczestniczyć właściwy Minister lub jego delegat.

Powiększenie składu komisji może nastąpić na zarządzenie Prezesa Rady w wypadkach, jeżeli komisji przekazano bardziej skomplikowany projekt.

Jeżeli istota projektu tego wymaga, Prezes Rady może zarządzić wspólne obrady dwóch lub więcej komisyj.

§  3. 2
Ogólne posiedzenia Rady odbywają się na zaproszenie Prezesa Rady i pod jego przewodnictwem w celu koordynacji prac poszczególnych komisyj. W posiedzeniach ogólnych biorą udział radcowie zwyczajni i wyznaczeni przez Prezesa Rady Prawniczej referenci Rady.

Dla rozważania spraw organizacyjnych i administracyjnych oraz kwestyj dotyczących ogólnych zasad redagowania aktów ustawodawczych, tudzież systematyzacji i kodyfikacji ustawodawstwa odbywają się pod przewodnictwem Prezesa posiedzenia przewodniczących Komisyj z udziałem referentów wyznaczonych przez Prezesa.

§  4. 3
Prezes Rady Prawniczej kieruje tokiem prac Rady, rozdziela projekty pomiędzy poszczególne komisje, oraz przestrzega terminowego ich opracowania.

Wiceprezes Rady pomaga Prezesowi Rady w powyższych czynnościach oraz zastępuje go w miarę potrzeby w kierownictwie pracami Rady.

Przewodniczący obrad kierują pracami komisyj, którym przewodniczą. W razie wspólnych obrad połączonych komisyj (§ 2 ust. 3) przewodniczy obradom przewodniczący tej komisji, do której projekt najpierw skierowano. W razie nieobecności przewodniczącego kierownictwo pracami Komisji należy do zastępcy Przewodniczącego, wyznaczonego przez Prezesa Rady.

Referent danej komisji pomaga przewodniczącemu w kierownictwie prac komisji.

§  5. 4
Projekt ustawy lub rozporządzenia, przekazany Radzie Prawniczej, będzie niezwłocznie przedstawiony Prezesowi Rady, który wyznaczy referenta, termin do zreferowania projektu oraz Komisję, do której projekt ma być skierowany.
§  6.
Posiedzenie komisji zwołane będzie na termin najbliższy z uwzględnieniem czasu, niezbędnego do przygotowania referatu i przesłania go członkom komisji.

Posiedzenia komisji obradują bez odroczeń do czasu zaopinjowania projektu w całości.

Jeżeli projekt ma cechy nagłości lub jeśli właściwy Minister tego zażąda, Prezes Rady wyznaczy termin, w którym komisja powinna opinję przygotować.

§  7. 5
Opinje Rady Prawniczej w Komisjach, i uchwały na posiedzeniach przewodniczących Komisyj i na ogólnych posiedzeniach Rady zapadają większością głosów obecnych, uprawnionych do głosowania.

Przewodniczący głosuje narówni z innymi; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

§  8.
Biuro Rady przestrzega, aby wchodzące do Rady projekty były z zachowaniem przepisów niniejszego regulaminu opinjowane i w ostatecznej formie skierowane według właściwości.

Biuro Rady prowadzi kontrolę oddanych do zreferowania projektów oraz systematyzuje projekty w związku z obowiązującem ustawodawstwem, a to celem doprowadzenia do kodyfikacji poszczególnych działów ustawodawstwa.

§  9. 6
(skreślony).
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.
6 § 9 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 marca 1927 r. (Dz.U.27.29.235) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024