Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 lipca 1926 r.
o rejestracji listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko - Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.

Na podstawie § 1 i § 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. Nr. 115 poz. 1031) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i prawnych na terytorjum Państwa Polskiego.
§  2.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, niezależnie od okoliczności, czy gdziekolwiek i kiedykolwiek zgłaszały je już do rejestracji, względnie zgłaszały z ich powodu jakiekolwiek pretensje, winny przedłożyć w najbliższej instytucji rejestrującej (§ 4) posiadane listy zastawne i obligacje, oraz wypełnić w dwóch egzemplarzach odnośne deklaracje (§ 3).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 7 i 8.

§  3.
Deklaracje winny zawierać:

1. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zgłaszającego.

2. Imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela.

3. Nr. Nr. tytułów, seryj, względnie emisyj, oraz nominalną wartość, każdego poszczególnego listu zastawnego i obligacyj.

Deklaracje winny być składane oddzielnie odnośnie do każdej instytucji, przez którą rejestrowane listy zastawne lub obligacje zostały emitowane (p. załącznik Nr. 1).

§  4.
Rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj dokonują:

1. Zarządca Państwowy nad mieniem b. rosyjskich prywatnych banków ziemskich (Wilno, ul. Mickiewicza 8),

2. Bank Gospodarstwa Krajowego i jego oddziały.

3. Prywatne i państwowe banki i ich oddziały (vide § 7).

§  5.
Instytucja rejestrująca jest obowiązana:

1) każdą deklarację i każdy jej egzemplarz sprawdzić i zaopatrzyć kolejnym numerem rejestracyjnym i swoją pieczęcią urzędową, 2) na każdym wpisanym w deklaracji liście zastawnym i obligacji przybić swoją pieczęć urzędową i wpisać obok 1) datę, 2) Nr. rejestracyjny odnośnej deklaracji, oraz 3) imię i nazwisko właściciela listu zastawnego, względnie obligacji.

Listy zastawne i obligacje ostemplowane w ten sposób będą natychmiast zwrócone osobom, które przedłożyły je do rejestracji.

§  6.
W ciągu 3 dni po upływie terminu rejestracji każda instytucja rejestrująca jest obowiązana przesłać do Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Warszawie (Foksal 3) obydwa egzemplarze deklaracyj wraz z wykazem deklaracyj również w dwu egzemplarzach, sporządzanych według kolejnych numerów rejestracyjnych (p. załącznik Nr. 2).
§  7.
Państwowe i prywatne banki i ich oddziały, posiadające na własność lub tytułem depozytu wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje, winny przeprowadzić same ich rejestrację, stosując się do przepisów §§ 3, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Obywatele polscy, posiadający wymienione w § 1 listy zastawne i obligacje zagranicą i pragnący je zarejestrować, winni przesłać te tytuły pocztą, wraz z odnośną deklaracją, do Głównego Urzędu Likwidacyjnego.
§  9.
Z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wzbrania się przywozu wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj z zagranicy do Polski.

Wyjątek stanowią wypadki, przewidziane w § 8.

§  10.
Dla rejestracji i ostemplowania wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się na terytorjum Państwa Polskiego (§ 2), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 1 października 1926 roku.

Dla przesyłania do Głównego Urzędu Likwidacyjnego wymienionych w § 1 listów zastawnych i obligacyj, znajdujących się zagranicą (§ 8), wyznacza się okres czasu od dnia 1 sierpnia do dnia 15 października 1926 roku.

Po upływie powyższych okresów odnośne listy zastawne i obligacje do rejestracji i ostemplowania przyjmowane nie będą.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr. 1

DEKLARACJA

ZAŁĄCZNIK  Nr. 2

Wykaz

deklaracji w sprawie rejestracji i ostemplowania

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.75.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskich banków ziemskich: Petersbursko-Tulskiego, Moskiewskiego, Kijowskiego, Połtawskiego, oraz obligacyj b. Żytomierskiego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego.
Data aktu: 22/07/1926
Data ogłoszenia: 29/07/1926
Data wejścia w życie: 29/07/1926