Wykonanie ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 23 kwietnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie wykonania ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 14 grudnia 1925 r. o Głównej Inspekcji Kolejowej (Dz. U. R. P. № 129, poz. 915) zarządza się co następuje:
§  1.
do art. 1 i 2.

Główna Inspekcja Kolejowa jest organem centralnym, przy pomocy którego Minister Kolei wykonywa zwierzchnią kontrolą nad całokształtem gospodarki kolejowej we wszystkich władzach i instytucjach kolejowych tak centralnych jak dyrekcyjnych, oraz urzędach i organach linjowych, tudzież nad prawidłowem stosowaniem obowiązujących ustaw, rozporządzeń i instrukcyj.

Przez koleje podległe Ministrowi Kolei należy rozumieć koleje państwowe oraz inne pozostające w zarządzie państwowym.

§  2.
Bliższe określenie zadań Głównej inspekcji Kolejowej i sposobu jej działania nastąpi w oddzielnym regulaminie wydanym przez Ministra Kolei.
§  3.
do art. 7.

Przełożonymi urzędników inspekcyjnych Głównej Inspekcji Kolejowej, według których wskazań, mają oni wykonywać służbą są: Minister Kolei oraz główny inspektor.

§  4.
do art. 8.

Główna Inspekcja Kolejowa, względnie urzędnik inspekcyjny, ma prawo zwracać się bezpośrednio do wszelkich urzędów państwowych, a w szczególności do władz administracyjnych, względnie policyjnych I i II instancji (wojewodów, starostów, na obszarze b. zaboru rosyjskiego: komisarzów rządu, b. zaboru austrjackiego: dyrekcji policji i magistratów miast o własnym statucie odnośnie do poruczonego im zakresu działania, b. zaboru pruskiego: prezydentów miast wydzielonych z powiatów, w województwie poznańskiem: do komisarzy obwodowych, w województwie pomorskiem: do wójtów). Poszczególnym urzędnikom inspekcyjnym prawo to służy tylko w wypadkach niecierpiących zwłoki. Pozatem tryb znoszenia się z policją państwową reguluje art. 14 ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. o policji państwowej (Dz. P. P. P. № 61, poz. 363).

§  5.
do art. 10.

Władze administracyjne, względnie policyjne, wymienione w § 4 niniejszego rozporządzenia, są obowiązane w ramach istniejących w poszczególnych dzielnicach Rzeczypospolitej przepisów w postępowaniu administracyjnym, wzywać na umotywowane żądanie Głównej Inspekcji Kolejowej względnie urzędnika inspekcyjnego, osoby, o których mowa w art. 10 ustawy, do stawienia się; bądź przed nimi, bądź przed urzędnikiem inspekcyjnym Głównej Inspekcji Kolejowej.

Przesłuchanie przeprowadzać winien z reguły urzędnik inspekcyjny.

O ile wezwana osoba odmówi zeznań przed urzędnikiem inspekcyjnym, albo dokonania przez niego przesłuchania z jakichkolwiek bądź powodów okaże się niemożliwe, władze administracyjne, względnie policyjne, przeprowadzają przesłuchanie w celu ustalenia okoliczności wskazanych przez Inspekcję.

§  6.
do art. 13.

Bezpośrednia interwencja i załatwianie spraw przez organy inspekcyjne Głównej Inspekcji Kolejowej polegają na stwierdzaniu istotnego stanu rzeczy we wszelkich wypadkach, będących przedmiotem badania, oraz na zwracaniu uwagi właściwym czynnikom na stwierdzone przez siebie usterki i braki.

Przy wykonywaniu swych zadań organa inspekcyjne winny wystrzegać się wszystkiego, co przekracza zakres kontroli i wstrzymać się od wydawania bezpośrednich zarządzeń.

Natomiast organom inspekcyjnym Głównej Inspekcji Kolejowej służy prawo przekonania się, czy odnośne zarządzenia, potrzebne dla usunięcia zauważonych przez nie nieprawidłowości, zostały ze strony powołanych do tego czynników faktycznie poczynione. W razie stwierdzenia niewydania lub niewykonania tych zarządzeń, Główna Inspekcja uwiadamia o tem Ministra Kolei.

§  7.
do art. 16.

Obowiązek Ministerstwa Kolei i innych władz kolejowych bezzwłocznego komunikowania wszelkich swych zarządzeń Głównej Inspekcji Kolejowej polega na stałem podawaniu do wiadomości Głównej Inspekcji Kolejowej odpisów wszelkich zasadniczych zarządzeń charakteru ogólnego, mających wpływ na gospodarkę kolejową jako też wszelkich opracowanych przez te władze instrukcyj i przepisów służbowych.

§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024