Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 18 listopada 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach l uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580), oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567), zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 8 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. № 43, poz. 300) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Kolei: z dn. 24 października 1925 r. (Dz. U. R- P. № 109 poz. 785) oraz z dn. 8 marca 1926 r. (Dz. U. R. P. № 25 poz. 154) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

We "Wstępie":

W dziale I, w ust. C (Dz. U. R. R. z 192.6 r. № 25, poz. 154) poniżej poz. 4 dodaje się z ważnością od 1 stycznia 1927 r. następującą nową pozycję: "5. Janów koło Pińska Wąsk.-Kamień Koszyrski Wcisk."

W dziale II "Wstępu", dotyczącym komunikacji pośredniej (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785), w ust. 2 "W obrębie Dyrekcji kolejowej lwowskiej" skreśla się słowa: "Kolei prywatnej: Przeworsk-Dynów".

W tymże dziale II "Wstępu", w ust. 5 "W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej" dodaje się z ważnością od 1 stycznia 1927 r. nową pozycję następującą: "e) stacje Lubiąż i Pniewno kolei Janów koło Pińska Wąsk. - Kamień Koszyrski Wąsk."

B.

W części I "Przepisy przewozowe":

W odchyleniach od przepisów przewozowych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych:

Odchylenie- dotyczące art. 9 "Waluta" - skreśla się.

Odchylenie dotyczące art. 50 "Przewóz" - skreśla się.

W odchyleniu dotyczącem art. 53 "Przewóz bezpośredni", w postanowieniu wykonawczem II do ust. 2 (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785) po słowach: Dyrekcji kolejowej radomskiej" dodaje się: "i wileńskiej".

W odchyleniu c) dotyczącem art. 56 "Treść listu przewozowego" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

Odchylenie dotyczące art. 58 "Sprawdzanie zawartości, ustalanie i t. d." otrzymuje brzmienie:

"W art. 58 "Sprawdzanie zawartości przesyłki. Ustalanie ilości sztuk i wagi przesyłki", w ust. 3 zdanie drugie: "Jeżeli jednak nadawca nie podał wagi przesyłki, kolej obowiązana jest ustalić ją, chociaż żądania tego w liście przewozowym nie zamieszczono" - nie ma zastosowania na kolejach wąskotorowych".

Odchylenie a) dotyczące ust. 5 art. 63 "Przyjmowanie przesyłek" otrzymuje brzmienie:

"a) W ust. 5 w postanowieniu wykonawczem i dwa ostatnie zdania od słów: "Jeżeli nadawca żąda wagonu i t. d." aż do słów: "na zamówienie pisemne" i w postanowieniu wykonawczem 11 zdanie drugie: "W razie niemożności dostarczenia wagonu żądanego rodzaju lub ładowności powyżej 15.000 kg, kolej powiadamia o tem nadawcą" - nie mają zastosowania na kolejach wąskotorowych".

W odchyleniu dotyczącem art. 72 "Zaliczenia i zaliczki w gotowiźnie" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniu a) dotyczącem ust. 1 art. 73 "Dodatkowe zlecenia" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 8 tegoż art. 73 skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniach dotyczących art. 75 "Termin dostawy", w końcu dodaje się nowe odchylenie c) do ust. 1 o brzmieniu następującem:

"c) W ust. 1 postanowienie wykonawcze od słów: "Dla przesyłek pośpiesznych i t. d." aż do słów: "rozpoczęte 250 km. - 1/2 doby" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 39 poz. 245) - nie ma zastosowania na kolejach wąskotorowych".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 5 art. 76 "Wydanie przesyłki" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

Odchylenie d) dotyczące zdania drugiego ust. 2 art. 7 załącznika A "Postanowienia o przewozie zwierząt żywych" - skreśla się.

C.

W części II "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W punk. 29, w wierszu czwartym słowa: "nie przenoszącej 5% ogólnej wagi" zmienia się na: "nie przenoszącej: dla przyborów ładunkowych - 25%, a środków ochronnych - 10% ogólnej wagi", oraz w wierszu piątym słowa: "przenoszące 5%" zmienia się na: "przenoszące 25% względnie 10%".

W punk. 31, w ustępie ostatnim po słowach: "w trwałe cechy i" dodaje się słowa: "firmę lub".

W punk. 32 zdanie drugie otrzymuje nowe brzmienie:

"Próżne naczynia, służące do przewozu piwa, ryb, owoców i innych towarów, jak: beczki, butelki, skrzynie, kadzie, kosze i t. p. przewozi się w specjalnych wagonach prywatnych właścicieli bezpłatnie, ale z jednoczesnem pobraniem za przewóz samych wagonów opłat, przewidzianych w punk. 90 Postan. taryf."

W punk. 40, w ust. (2) opłatę "po 15 gr." zmienia się na: "po 18 gr." i opłatę "150 gr." zmienia się na: "225 gr.". W ust. (3) opłatę "po 50 gr." zmienia się na: "po 60 gr." i opłatę "500 gr." zmienia się na: "800 gr.". W ust (4), w wierszu pierwszym po słowach: "drobiu żywego" dodaje się: "oraz ptactwa domowego żywego". W ust. (5) najwyższą normę "4 konie" zmienia się na: "8 koni".

W punk. 42 opłatę "po 60 gr." zmienia siana: "po 72 gr." i opłatę "533 gr." zmienia się na; "800 gr.".

W punk. 66, w wykazie towarów po słowie: "wata" dodaje się: "i watelina", pozatem wprowadza się nową pozycją: "Wełna drzewna".

Punkt 97 otrzymuje brzmienie:

"97. Na niżej wymienionych linjach kolei wąskotorowych opłaty przewozowe, podane w części IV niniejszej taryfy, pobiera się z podwyższeniem:

o 10%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej:

na linji Miechów - Działoszyce, z wyjątkiem odcinka Miechów Wąski - Miechów Miasto; na linjach Działoszyce - Kazimierza Wielka i Hajdaszek - Cudzynowice kolei wąskotorowych pińczowskich.

II. W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej (z ważnością od 1 stycznia 1927 r.):

na linji Janów koło Pińska Wąsk. - Kamień Koszyrski Wąsk.

o 20%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej:

na linjach kolei wąskotorowych Bydgoskich.

o 25%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej:

na linji Nałęczów - Opole z odgałęzieniem Karczmiska - Rybaki.

o 50%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej warszawskiej: na linji Sochaczew - Wyszogród - Piaski". Punkt 99, zawierający opłaty za przewóz buraków kolejami wąskotorowemi Bydgoskiem" (Dz. U. R. P. z r. 1925 № 109, poz. 785), skreśla się. W "Wykazie opłat dodatkowych": W punk. 8 "Opłaty za wynajem opon", w ust. d) po słowach: "przepisanego do" dodaje się: "naładowania lub".

W punk. 11 "Opłaty za zawiadomienie i t. d.", w ust. a), w końcu po słowach: "pobiera się" dodaje się: "od przesyłki".

D.

W części III. "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" odsyłacz 1), zamieszczony obok klasy V oraz odsyłacz 1), zamieszczony u dołu strony i rozpoczynający się od słów: "1) Przewoźne za buraki cukrowe i pastewne, przewożone kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi i t. d." (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785) - skreśla się.

W pozycji: "Konopie międlone i t. d." skreśla się słowa: "oraz czesane (włókna konopne)".

W pozycji: "Kwas karbolowy czarny i t. d." po słowie: "zgęszczony" dodaje się: "i skroplony".

W pozycji: "Len międlony i t. d." skreśla się słowa: "oraz czesany (włókna lniane) ".

W pozycji: "Ług celulozowy i mydlany" skreśla się słowa: "i mydlany".

Pod pozycją: "Ług celulozowy" dodaje się. nową pozycję: "Ług mydlany V",

Pod pozycją: "Marchew pastewna" dodaje się nową pozycję: "Margiel VI".

W pozycji: "Odpadki bawełny" po słowie; "Odpadki" dodaje się: "z oczyszczania".

Przy pozycji: "Ospa zbożowa" klasę "IV" (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 25, poz. 154), zmienia się na klasę "III".

Pod pozycją: "Plewy" dodaje się nową pozycję: "Płatki ziemnaczane III"

Pod pozycją: "Posadzki drewniane i t. d." dodaje się nową pozycję: "Poślad zbożowy III".

Pod pozycją: "Siarczan glinu" dodaje się nową pozycję: "Siarczan sodu IV".

W pozycji: "Siarczek węgla" po słowie: "węgla" dodaje się "i siarczek sodu".

W pozycji: "Sól kamienna bydlęca i t. d." skreśla się słowo: "kamienna", a słowa w nawiasach: "(do celów przemysłowych) " zmienia się na: "(techniczna)".

W pozycji "Sól kuchenna, oprócz soli stołowej i t. d." po słowie: "kuchenna" dodaje się: "jadalną", a słowa: "do celów przemysłowych" zmienia się na: "technicznej".

Pod pozycją: "Spirytus drzewny i t. d." dodaje się nową pozycję: "Spirytus skażony (denaturat) III".

Przy pozycji: "Sulfat" klasę "III" zmienia są na "IV".

Pod pozycją: "Szlam do nawożenia" dodaje się pozycję: "Szlam leczniczy V".

Pod pozycją: "Tektura dachowa i t. d." dodaje się nową pozycję: "Tektura surowa IV".

Pod pozycją: "Tektura w arkuszach i t. d." dodaje się pozycję: "Tlenek cynku III".

W pozycji: "Wody mineralne krajowe i t. d. po słowach: "Szczawnicka i Wysowska" dodaje się: "oraz wody mineralne sztuczne z wytwórni krajowych".

Nad pozycją: "Wozy meblowe próżne" dodaje się pozycję: "Wosk górski III".

W pozycji "Wyroby ze szkła i t. d." po słowach: "i butli szklanych) " dodaje się: "bez opakowania", a po słowie: "owinięte" dodaje się: "w papier".

Pozycja "Ziemniaki: 1) suszona i t. d." otrzymuje brzmienie: "Ziemniaki V."

W pozycji: "Złom cynku, ołowiu i t. d." po słowie: "ołowiu" dodaje się: "bronzu (spiżu), niklu, glinu (aluminium), antymonu".

E.

W części IV "Tabela opłat przewozowych"

Cała część IV "Tabela opłat przewozowych" otrzymuje brzmienie według załącznika do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1926 r.

ZAŁĄCZNIK 

Część IV.

Tabela opłat przewozowych.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024