Ordynacja wyborcza do Sejmu Śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1922 r.
w przedmiocie ordynacji wyborczej do Sejmu Śląskiego.

Na zasadzie art. 13 Ustawy Konstytucyjnej Z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497) zarządza się co następuje:
§  1.
Wybory do pierwszego Sejmu Śląskiego przeprowadzone będą według przepisów:
1)
dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (Dz. P. P. P. № 18, poz. 46);
2)
dekretu z dnia 9 grudnia 1918 r. o prze dłużeniu niektórych terminów prekluzyjnych przy wyborach do Sejmu (Dz. P. P. P. № 20, poz. 63) oraz
3)
dekretu z dnia 26 grudnia 1918 r. o zmianach w ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (Dz. P. P. P. № 21, poz. 74) - ze zmianami wyszczególnionemi w § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Art. 1 dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. (Dz. P. P. P. № 18, poz. 46) ma brzmieć:

"Wyborcą do Sejmu Śląskiego jest każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i zamieszkała na Śląsku w dniu objęcia kraju przez władze polskie, t. j. 3 lipca 1922 r. bez różnicy płci, która w dniu ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ma ukończonych 21 lat wieku".

Art. 2 ma brzmieć:

"Każdy wyborca ma prawo wybierania tylko w tym okręgu wyborczym, w którym zamieszkuje przynajmniej od przedednia ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy wyborca ma prawo oddania jednego głosu w jednym tylko obwodzie głosowania, w którym zostaje wpisany do spisu wyborców".

Art. 3 skreśla się.

Art. 5 ma brzmieć:

"Prawo wybierania nie przysługuje:

1)
Pozbawionym całkowicie lub częściowo własnowolności tudzież upadłym dłużnikom w czasie trwania tego stanu.
2)
Pozbawionym z mocy orzeczenia sądowego władzy ojcowskiej, względnie rodzicielskiej w czasie trwania tego stanu.
3)
Prawomocnie skazanym wyrokiem sądowym, jeśli zarazem orzeczono oddanie, względnie do puszczalność oddania pod dozór policyjny lub do domu pracy - na czas trwania dozoru lub pobytu w domu pracy - w każdym razie przez lat 3 po prawomocności wyroku, o ile w myśl innych przepisów pozbawienie praw wyborczych nie rozciąga się na czas dłuższy.
4)
Nadto w górnośląskiej części Województwa Śląskiego:
a)
pozbawionym prawomocnym wyrokiem sądowym obywatelskich praw honorowych, a to na czas trwania tego stanu;
b)
prawomocnie skazanym za kradzież i sprzeniewierzenie (cz. 2 rozdział XIX kodeksu karnego, obowiązującego w b. dzielnicy pruskiej), oszustwo i nieuczciwość (cz. 2 rozdz. XXII kodeksu), lichwiarski wyzysk, kuplerstwo tudzież za zbrodnie i występki odnoszące się do wykonywania praw obywatelskich (cz. 2 rozdz. V kodeksu), a to w braku innych przepisów prawnych - na przeciąg lat trzech po odcierpieniu kary.
5)
Na Śląsku Cieszyńskim prawomocnie skazanym:
a)
za zbrodnie przewidziane w austrjackiej ustawie karnej tudzież za przekroczenia kradzieży, sprzeniewierzenia i uczestnictwa w tychże, oszustwa i kuplerstwa (§§ 460, 461, 463, 464 i 512 ustawy karnej);
b)
za przestępstwa przewidziane w § 1 ustawy z dnia 28 maja 1881 r. o środkach zaradczych przeciw nierzetelnemu postępowaniu w czynnościach kredytowych (austrj. dz. u. p. № 47), względnie w §§ 2, 3 i 4 ces. rozporządzenia z dnia 12 października 1914 r. (austrj. dz. u. p. № 275);
c)
za przestępstwa przewidziane w § 1 ustawy z dnia 25 maja 1883 r. o przepisach karnych przeciwko udaremnieniu egzekucji (austrj. dz. u. p. № 78);
d)
za występki przewidziane w ustawie z dnia 26 stycznia 1907 r. w przedmiocie postanowień karnych, mających na celu ochronę wyborów (austr. dz. u. p. N° 18), a to na czas określony w § 14 tejże ustawy;
e)
za przestępstwa przewidziane w ustawie z dnia 2 lipca 1920 r. o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. U. R. P. № 67, poi. 449), względnie poprzednio obowiązujących w tym przedmiocie przepisach, jeśli ze skazaniem łączą się te same skutki, co ze skazaniem za przekroczenie oszustwa. Pozbawienie prawa wybierania, o ile skutków karno-sądowych skazania nie uchylono wcześniej, ustaje przy zbrodniach wymienionych w § 6 ust. 1-10 ustawy z dnia 15 listopada 1867 r. (dz. p.p. № 131) z chwilą odbycia kary, przy zbrodniach, za które orzeczono karę conajmniej pięcioletniego pozbawienia wolności - po dziesięciu latach po odcierpieniu kary, przy innych zbrodniach po latach pięciu po odcierpieniu kary, zaś przy występkach i przekroczeniach po upływie lat trzech po odcierpieniu kary.
6)
W b. dzielnicy rosyjskiej prawomocnie skazanym za zbrodnie tudzież na kar/, z któremi łączy się pozbawienie lub ograniczenia praw (art. 25-30 k.k.) tudzież pozbawionym praw w myśl kodeksu kar głównych i poprawczych.
7)
Prawomocnie skazanym przez sądy wojsko we za przestępstwa pospolite, wyszczególnione po wyżej w ustępach 4, 5 i 6 oraz za przestępstwa wojskowe w armji polskiej, jeśli orzeczono utratę obywatelskich praw honorowych lub postąpiono w myśl art. 23, 24, 42 i 43 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie wojskowego kodeksu karnego (Dz. U. R. P. № 59, poz. 369).

W art. 7 dodać na końcu: "o ile do dnia ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ukończyli 25 lat".

W tymże artykule dodaje się nowy ustęp: "O zakwestjowanem prawie wybieralności rozstrzyga wyłącznie sąd apelacyjny w Katowicach".

Art. 8 ma brzmieć:

"Państwowi urzędnicy administracyjni wszelkich dykasterji oraz sędziowie i urzędnicy sądowi nie mogą być wybierani w tych okręgach wyborczych, w których pełnią swą służbę.

Przepis ten nie dotyczy urzędników państwowych i wojewódzkich oraz wojskowych tych władz, których kompetencja rozciąga się na całe województwo".

Art. 9 ma brzmieć:

"Pracownicy państwowi i samorządowi, z wyjątkiem ministrów, podsekretarzy stanu i profesorów wyższych uczelni, z chwilą wyboru na posła otrzymują na czas trwania kadencji Sejmu bezpłatny urlop.

Wojskowi w razie wyboru na posła zostają na czas trwania mandatu poselskiego przeniesieni w stan nieczynny ze zwolnieniem od wszelkiej zależności służbowej bez prawa noszenia munduru.

Lata spędzone na wykonywaniu mandatu poselskiego liczą się do lat służby".

Art. 11 ma brzmieć:

"Dla przeprowadzenia wyborów obszar województwa śląskiego dzieli się na trzy okręgi wyborcze, jak następuje:

Okrąg № 1 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Cieszynie obejmuje powiaty: Cieszyn Bielsk miasto i powiat, Pszczyna i Rybnik. Okrąg ten wybiera 18 posłów.

Okrąg № 2 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Katowicach obejmuje powiaty. Katowice miasto i powiat oraz powiat Ruda. Okrąg ten wybiera 15 posłów.

Okrąg № 3 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Królewskiej Hucie obejmuje powiaty: Królewska Huta, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Lubliniec. Okrąg ten wybiera 15 posłów".

Art. 12 skreśla się.

Art. 15 ma brzmieć:

"W zarządzeniu wyborów oznaczony będzie dzień głosowania, na który wybrać należy niedzielę lub święto. Głosowanie odbywa się w jednym dniu w całem województwie. Głosowanie powinno być wyznaczone najwcześniej na 50 dzień, a najpóźniej na 60 dzień po dniu zarządzenia wyborów.

Zarządzenie wyborów winno być ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Ustaw Śląskich.

Dzień ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za dzień zarządzenia wyborów".

W art. 18 zdanie drugie i trzecie otrzymuje brzmienie:

"Wojewoda kontroluje normalne powstanie Komisji. Nadzór nad czynnościami komisji będzie pełnił w każdym okręgu komisarz wyborczy, mianowany przez wojewodę i pozostający pod bezpośrednią kontrolą Generalnego Komisarza Wyborczego, mianowanego przez wojewodą w porozumieniu z Tymczasową Radą Wojewódzką".

Art. 21 ma brzmieć:

"Pozostałych trzech członków Głównej Komisji Wyborczej i tyluż ich zastępców wybiera zgromadzenie naczelników gmin wiejskich i miejskich".

W art. 22 zamiast: "wójci i członkowie Rady Miejskiej" ma być "naczelnicy gmin wiejskich i miejskich".

W art. 23 zamiast: "Każdy z członków Rady Miejskiej lub każdy wójt" ma być: "Każdy naczelnik gminy wiejskiej i miejskiej".

W art. 24 zamiast: "Sąd Najwyższy" ma być "sąd apelacyjny w Katowicach" i zamiast: "wójci, ewentualnie Rada Miejska" ma być "naczelnicy gmin wiejskich i miejskich".

W art. 29 zamiast: "karze grzywny od jednej do stu marek lub od dwuch do dwustu koron" ma być: "karze grzywny od 100 do 1000 marek niemieckich, względnie na Śląsku Cieszyńskim od 1000 do 10.000 marek polskich".

W art. 30 zamiast: "10 marek (dwadzieścia koron) " ma być: "150 marek niemieckich, względnie 1500 marek polskich" i zamiast: "15 marek (30 koron) " ma być: "250 marek niemieckich, względnie 2500 marek polskich".

W art. 31 pierwsze zdanie ma brzmieć: "Naczelnicy gmin, względnie naczelnicy byłych obszarów dworskich sporządzą w porządku alfabetycznym spis wyborców (według wzoru - dodatek № 1) zamieszkałych w przeddzień zarządzenia wyborów w poszczególnych miejscowościach".

W drugiem zdaniu po wyrazach "naczelnik gminy" należy dodać "względnie naczelnik b. obszaru dworskiego".

W art. 35 zamiast końcowego słowa "pięć" ma być "ośm".

W art. 36 po słowie "obywatel" dodać "stale zamieszkały na obszarze Województwa Śląskiego".

W art. 41 zamiast: "trzydziestym drugim" ma być "czterdziestym piątym".

W art. 42 zamiast: "Sądu Najwyższego" ma być "sądu apelacyjnego w Katowicach".

W art. 55 zamiast: "dziesiątej wieczorem" ma być "ósmej wieczorem".

W art. 61 zamiast: "do stu marek (dwieście koron) " ma być "do 1000 marek niemieckich, względnie 10.000 marek polskich".

W art. 64 skreślić słowa: "ani też na ulicy i na placu przed wejściem do budynku w promieniu stu metrów".

W art. 70 drugie zdanie ma brzmieć: "Po sprawdzeniu przez członka prowadzącego protokuł, czy nazwisko wyborcy znajduje się na liście wyborców, wyborca otrzymuje ostemplowaną kopertę do głosowania, udaje się następnie do celi izolowanej, gdzie wkłada w kopertę kartę do głosowania i wręcza potem kopertę przewodniczącemu Komisji".

W art. 73 zamiast "dziesiątej" w pierwszem i drugiem zdaniu ma być "ósmej".

W art. 77 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "Sąd wyznaczony przez Sejm Śląski".

W art. 86 zamiast "do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego" ma być "do prezesa sądu apelacyjnego w Katowicach" i zamiast końcowych słów "naczelnikowi kancelarji Izby Poselskiej" ma być "do Kancelarji Sejmu Śląskiego".

W art. 87 ust. 1 zamiast "państwo" ma być "Skarb Śląski".

W art. 88 po słowach "każdy obywatel" dodaje się "uprawniony do głosowania".

W art. 89 zamiast "w dzienniku urzędowym państwa i w dzienniku miejscowym" ma być "w gazecie urzędowej Województwa i w dziennikach miejscowych", a słowa "do Sądu Najwyższego drugi zaś egzemplarz Komisja Główna przesyła" - skreśla się.

W art. 90 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "sąd, wyznaczony przez Sejm Śląski stosownie do art. 16 Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73; poz. 497) ".

Art. 91 i art. 92 skreśla się.

W art. 93 zamiast "Kasy Państwowej" ma być "Kasy Wojewódzkiej".

Ostatnie zdanie ma brzmieć: "Do orzekania w tych sprawach powołany jest miejscowy sąd powiatowy".

W art. 94 zamiast "Sądu Najwyższego" ma być "sądu, stanowiącego o ważności wyborów".

Art. 95 skreśla się.

W art. 96 zamiast "Sądowi Najwyższemu" ma być "sądowi przezeń wyznaczonemu".

Art. 97 ma brzmieć:

"Mandat posła wygasa w razie:

1)
śmierci posła,
2)
zrzeczenia się mandatu,
3)
utraty prawa wybieralności,
4)
objęcia przez posła płatnej służby państwowej, z wyjątkiem stanowiska Ministra, Pod sekretarza Sianu i profesora wyższej uczelni,
5)
przyjęcia lub zatrzymania, przez posła stanowiska odpowiedzialnego redaktora,
6)
zajścia wypadków, przewidzianych w art. 22 Ustawy Konstytucyjnej z 17 marca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 44, poz. 267).

Korzystanie z reformy rolnej przez nabycie działki gruntu nie podpada pod przepisy art. 22 "Ustawy Konstytucyjnej".

Dodaje się nowy artykuł 97-a treści następującej:

"W razie zajścia okoliczności, powodujących wygaśnięcie mandatu poselskiego stosownie do art. 97, władze stwierdzające te okoliczności obowiązane są o tem zawiadomić Marszałka Sejmu Śląskiego.

Wygaśnięcie mandatu poselskiego stwierdza Sejm Śląski".

W art. 93 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "wyznaczony przez Sejm Śląski sąd".

W art. 99 zamiast "Nowowybranej Izby" ma być "nowo wybranego Sejmu Śląskiego" a zamiast "Marszałka Izby" ma być "Marszałka Sejmu Śląskiego".

W art. 100 w pierwszem zdaniu zamiast wyrazów "O ile Sąd Najwyższy orzecze" ma być "o ile sąd wyznaczony przez Sejm Śląski orzecze".

W temże zdaniu wyrazy "Minister Spraw Wewnętrznych" zastąpić wyrazem "Wojewoda".

We wzorze protokułu głosowania (dodatek № 4) wstawia się przed rubryką "Ilość głosujących wyborców" nową rubryką "Liczba uprawnionych do głosowania".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc prawną z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Sprawiedliwości; jednocześnie upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej tekstu dekretu o ordynacji wyborczej w brzmieniu obowiązującem dla wyborów do Sejmu Śląskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024