Składanie kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń, działajace na obszarach b. Monarchji Austro-Węgierskiej, wchodzące w skład Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 4 kwietnia 1922 r.
w przedmiocie składania kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń, działające na obszarach b. Monarchji Austro-Węgierskiej, wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 28 patentu ces. z dnia 26 listopada 1852 r. (austr. Dz. U. P. № 253) i art. 25 dekretu o tymczasowej organizacji władz naczelnych z dnia 3 stycznia 1918 r. (Dz. Pr. K. P. № 1, poz. 1), oraz w myśl § 17 rozp. austr. Ministrów Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, Handlu i Skarbu z dnia 5 marca 1896 r. (austr. Dz. Ust. P. № 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zagraniczne zakłady ubezpieczeń, działające na obszarach b. Monarchji Austrjacko-Węgierskiej, wchodzących w skład Rzeczypospolitej Polskiej, na zabezpieczenie umów, zawartych na tych obszarach mają składać kaucją w myśl niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Kaucja obejmuje:

I. W działa ubezpieczeń życiowych:

a)
rezerwę, składek wraz z przeniesieniem składek, przypadającą na portfel polski (§ 1), obliczoną na koniec ostatniego roku sprawozdawczego, oraz
b)
kwotę, którą każdorazowo dla poszczególnego zakładu ubezpieczeń oznaczy urząd nadzoru nad zakładami ubezpieczeń.

II. W działach ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności prawnej:

a)
conajmniej połową składek zebranych w ostatnim roku sprawozdawczym na obszarach wymienionych w § 1, oraz
b)
kwotę, którą każdorazowo oznaczy urząd, nadzoru nad zakładami ubezpieczeń.

III. W dziale ubezpieczeń przewozowych:

conajmniej jedną czwartą część- składek, zebranych w ostatnim roku sprawozdawczym na obszarach wymienionych' w § 1. IV. W innych działach ubezpieczeń:

conajmniej połowę składek zebranych w ostatnim roku sprawozdawczym na obszarach wymienionych w § 1. Przy ustalaniu wysokości kaucji nie potrąca się udziału reasekuratorów.

Kaucja dla każdego poszczególnego działu ubezpieczeń nie może wynosić mniej, niż 400.000 mk.

Zastrzega się wyznaczenie w poszczególnych wypadkach kaucji, przekraczającej normy zawarte w niniejszym artykule.

§  3.
Wysokość kaucji ustala corocznie urząd nadzoru nad zakładami ubezpieczeń na podstawie danych z końca ubiegłego roku sprawozdawczego, przyczem oszacowuje na nowo walory złożone tytułem kaucji wedle kursu giełdowego, przy końcu ubiegłego roku.

Dane potrzebne do ustalania kaucji oraz plan pokrycia kaucji winny być dostarczane urzędowi nadzoru na zakładami ubezpieczeń wraz ze zwyczajnem sprawozdaniem za ubiegły rok, w każdym razie nie później niż 30 kwietnia. W ubezpieczeniach życiowych winien odnośny rzeczoznawca (aktuarjusz) stwierdzić prawdziwość obliczenia rezerwy składek i przeniesienia składek.

W razie nieprzedłożenia w terminie danych potrzebnych do ustalenia wysokości kaucji urząd nadzoru nad zakładami ubezpieczeń oznaczy wysokość kaucji według swego uznania. W tym wypadku kaucja musi być złożona w gotówce.

§  4.
Pokrycie kaucji (§ 3 ust. 1) winno nastąpić w ciągu dwuch miesięcy po zakomunikowaniu zakładowi ubezpieczeń jej wysokości.

Kaucja może być złożona w gotówce, w walorach, mających pupilarne bezpieczeństwo na obszarach wymienionych w § 1 lub w wierzytelnościach zabezpieczonych hipotekami, posiadającemi bezpieczeństwo pupilarne.

Pożyczki i zaliczki polisowe zalicza się na poczet kaucji.

§  5.
Urząd nadzoru nad zakładami ubezpieczeń rozstrzyga czy zaofiarowane pokrycie jest odpowiednie i w jakiej wartości należy je przyjąć.

Przy wierzytelnościach zabezpieczonych hipotecznie zakład ubezpieczeń jest obowiązany wykazać przy pomocy urzędowych dokumentów i opinji rzeczoznawców, że wierzytelność taka ma pupilarne bezpieczeństwo.

§  6.
Depozyty gotówkowa i papiery pupilarne mają być złożone w Polskiej Krajowej Kasie Pożyczkowej z oznaczeniem ich przeznaczenia.

Wymiana lub zwrot tych depozytów wymaga zezwolenia urzędu nadzoru nad zakładami ubezpieczeń.

Przy pokrywaniu kaucji wierzytelnościami hipotecznie zabezpieczonemi należy w księdze hipotecznej zastrzedz, że odnośna wierzytelność nie może uledz żadnej zmianie, bez zezwolenia urzędu nadzoru nad zakładami ubezpieczeń.

Urzędowy odpis takiego zastrzeżenia należy przedłożyć urzędowi nadzoru nad zakładami ubezpieczeń.

Koszta zdeponowania kaucji i administrowania nią ponosi zakład ubezpieczeń.

Urząd nadzoru nad zakładami ubezpieczeń- może zażądać zastąpienia przyjętego pokryci kaucji innem, jeżeli pewność pokrycia- stanie się wątpliwą.

§  7.
W razie niepokrycia kaucji w ciągu dwuch miesięcy po zakomunikowaniu zakładowi ubezpieczeń jej wysokości nastąpi zakaz działalności akwizycyjnej zakładu na obszarach oznaczonych w § 1.
§  8.
Kaucję w myśl niniejszego rozporządzenia-ma się złożyć po raz pierwszy za rok 1921. Dane potrzebne do ustalenia-kaucji za r. 1921 wraz z planem pokrycia należy przedłożyć do 31 maja 1922 r. W razie niezastosowania się do- niniejszego postanowienia wejdą w życie postanowienia § 3 ust 3.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z chwilą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą, rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 9 lutego 1920 r. (Dz. U. R. P. № 24, poz. 145).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.38.316

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Składanie kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń, działajace na obszarach b. Monarchji Austro-Węgierskiej, wchodzące w skład Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 04/04/1922
Data ogłoszenia: 26/05/1922
Data wejścia w życie: 26/05/1922