Reforma gospodarcza.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 11 maja 1988 r.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza zdecydowaną wolę kontynuowania polityki socjalistycznej odnowy i głębokich reform życia społecznego oraz gospodarczego kraju.

Pomni historycznych doświadczeń, świadomi przyczyn naszych słabości, ale i przekonani o sile żywotnej i niewyczerpalnych możliwościach naszego społeczeństwa, dokonujemy historycznych przeobrażeń.

Proces reformowania gospodarki oraz demokratyzacji kraju wkroczył w decydującą fazę. Na nasze życie coraz większy wpływ mają działania zmierzające do wzrostu efektywności gospodarki, rozwoju przedsiębiorczości i inicjatywy. Jakościowego charakteru nabierają demokratyczne przemiany zmierzające do rozszerzania samorządności zawodowej i terytorialnej oraz umacniania praworządności. Kształtuje się socjalistyczny pluralizm, stwarzający coraz szersze płaszczyzny dialogu i współdziałania na gruncie akceptacji zasad ustrojowych zawartych w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Konsekwentnie utrwalamy swobody obywatelskie. Stwarzamy warunki, aby obywatele naszego kraju czuli się współgospodarzami swojego państwa, miasta, wsi czy zakładu pracy.

Sejm opowiada się za pogłębieniem i przyspieszeniem reform gospodarczych i społeczno-politycznych, poszerzaniem płaszczyzn porozumienia i współpracy w imię dobra wspólnego.

Zachodzące w ostatnich latach przemiany sprzyjają umacnianiu międzynarodowej pozycji naszego państwa. Polska znajduje się w nurcie zachodzących w Związku Radzieckim i innych krajach socjalistycznych przemian, służących umacnianiu siły i zawartości państw naszej wspólnoty. Dążymy do pełnej normalizacji stosunków ze wszystkimi państwami, w tym w zakresie współpracy gospodarczej, odprężenia i rozbrojenia. Szczególne znaczenie posiada normalizacja stosunków z państwami-wierzycielami. Sejm wyraża przekonanie, że dokonywane reformy, odzyskiwanie zdolności rozwojowych przez gospodarkę, będą sprzyjać realistycznemu podejściu do naszych postulatów przez państwa wierzycielskie.

Sejm stwierdza, że proces wszechstronnej przebudowy życia społecznego i gospodarczego, mający tak istotne znaczenie dla rozwoju wewnętrznego kraju, jak i jego pozycji na arenie międzynarodowej, stworzył trwały fundament dla realizacji szerokiego porozumienia narodowego na gruncie zdrowego rozsądku i wspólnych interesów całego społeczeństwa. Za takim porozumieniem opowiadają się wszystkie siły polityczne i społeczne skupione w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego, ogół obywateli naszego państwa.

Sejm, uznając reformę gospodarczą za sprawę nadrzędną, przyjął szeroko konsultowany i uzupełniony po referendum harmonogram wdrażania drugiego etapu reformy gospodarczej, jako szansę wprowadzania naszej gospodarki na tory trwałego, efektywnego rozwoju, zapewniającego wzrost poziomu życia obywateli naszego kraju. Wiążą się z tym przejściowe, dotkliwe skutki dla znacznej części społeczeństwa.

Sejm stwierdza, że w dotychczasowym procesie wdrażania zasad reformy gospodarczej występowały liczne niekonsekwencje i niezdecydowanie. Powodowało to w niektórych kręgach gospodarczych przekonanie o możliwości nieliczenia się z regułami gry ekonomicznej i realiami gospodarczymi kraju. Mając powyższe na względzie, Sejm podjął decyzję wyposażenie rządu w nadzwyczajne uprawnienia i upoważnienia. Sejm wyraża poparcie dla Wojciecha Jaruzelskiego, który wystąpił na X Kongresie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego z propozycją uchwalenia dodatkowych rozwiązań i pełnomocnictw, w celu przezwyciężenia biurokratycznych barier i starych nawyków oraz umocnienia i poszerzenia działań reformatorskich. Sejm udzielając nadzwyczajnych pełnomocnictw oczekuje od rządu bardziej konsekwentnego działania i szybszego reagowania na występujące trudności i zagrożenia oraz skuteczniejszej ochrony społeczeństwa przed przejściowymi dolegliwościami związanymi z reformowaniem gospodarki.

Reforma gospodarcza realizowana jest dla ludzi i przez ludzi, dlatego od naszej świadomości, sprawności i skuteczności działania zależy jej powodzenie.

Sejm uważa za niezbędne umocnienie kontroli procesu reformowania gospodarki, wspomagając rozwiązania, które służą wyzwalaniu samodzielności, odpowiedzialności i gospodarności, eliminując i zapobiegając temu, co hamuje rozwój i utrudnia postęp w reformowaniu i demokratyzacji. Kontroli Sejmu w tym zakresie służyć będzie w szczególności działalność Komisji Nadzwyczajnej do Kontroli Wdrażania Reformy Gospodarczej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca uwagę, że powstrzymywanie przemian przeprowadzanych w naszym kraju, bez względu na intencje czy powody, jest obiektywnie spychaniem narodu i państwa z drogi wiodącej do postępu cywilizacyjnego i dostatku materialnego. Skutki ostatnich niepokojów strajkowych już dziś poważnie obarczają start do przyspieszonej fazy realizacji reform. Sejm podkreśla, że wszelkie występujące napięcia i kwestie sporne powinny być rozwiązywane z poszanowaniem obowiązującego prawa, a nie w drodze niezgodnych z prawem strajków i wystąpień, które godzą w proces reform oraz osłabiają pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Nigdy w naszej historii nie osiągaliśmy swych celów, gdy emocje górowały nad rozsądkiem, a interesy partykularne nad ogólnospołecznymi.

Dlatego Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z całym zdecydowaniem opowiada się za umacnianiem i wzbogacaniem obranej drogi reform.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024