Dostarczanie i wykorzystywanie samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 20 września 1955 r.
w sprawie dostarczania i wykorzystywania samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego.

Na podstawie § 3 uchwały nr 594 Prezydium Rządu z dnia 27 lipca 1955 r. w sprawie obowiązku dostarczania samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielcze (Monitor Polski Nr 75, poz. 924) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Samochody osobowe, dostarczane w myśl uchwały nr 594 Prezydium Rządu z dnia 27 lipca 1955 r. w sprawie obowiązku dostarczania samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielcze (Monitor Polski Nr 75, poz. 924) na potrzeby lecznictwa otwartego, są przeznaczone wyłącznie na dojazdy do obłożnie chorych uprawnionych do bezpłatnych świadczeń leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem przypadków wymagających niezwłocznej pomocy.
2.
Samochody powinny być wykorzystywane przez lekarzy, a zwłaszcza lekarzy odcinkowych, a także przez felczerów i pielęgniarki w celu wykonywania zabiegów.
3.
Za racjonalne wykorzystanie samochodów na potrzeby lecznictwa otwartego jest odpowiedzialny kierownik właściwego zakładu społecznego służby zdrowia.
§  2.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie, m. Łodzi) - wydział zdrowia przesyła jednostkom obowiązanym do dostarczenia samochodów osobowych zawiadomienie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Jako miejsce dostarczenia samochodu należy wskazać w zawiadomieniu (ust. 1) właściwą wojewódzką bądź powiatową kolumnę transportu sanitarnego. Godzinę dostarczenia samochodu wyznacza się w ten sposób, aby samochód mógł być wykorzystany przez 8 godzin w czasie między godziną 7 a 20, w zależności od rozkładu wizyt domowych u obłożnie chorych.
§  3.
1.
Jednostka wykonująca obowiązek dostarczenia samochodu osobowego powinna wystawić skierowanie według wzoru wskazanego w załączniku nr 2 do zarządzenia. Skierowanie to powinien wręczyć kierowca samochodu dyspozytorowi kolumny transportu sanitarnego.
2.
Dyspozytor kolumny transportu sanitarnego po odebraniu od kierowcy skierowania (ust. 1) wręcza mu wypełnioną w 2 egzemplarzach kartę dyspozycyjną, której wzór zamieszczony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  4.
1.
Kierowca samochodu powinien niezwłocznie udać się do zakładu społecznego służby zdrowia, wskazanego w karcie dyspozycyjnej, i zameldować się u referenta transportowego tego zakładu.
2.
Referent transportowy zakładu wręcza kierowcy po 2 egzemplarze wykazów wizyt domowych, sporządzonych według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia, oddzielnie dla każdego lekarza (felczera, pielęgniarki), który ma w danym dniu korzystać z samochodu.
3.
W wykazach wizyt domowych (ust. 2) należy przewidzieć wizyty u obłożnie chorych tylko w takiej liczbie, aby zapewniona była realna możliwość ich wykonania w czasie pozostawania samochodu do dyspozycji danego zakładu społecznego służby zdrowia.
4.
Rubryki 6-8 wykazu wizyt domowych wypełnia kierowca pod kontrolą lekarza (felczera, pielęgniarki) korzystającego z samochodu.
5.
Stan licznika wpisany do wykazu wizyt domowych, po powrocie z ostatniej wizyty (rubryka 7) - należy przenieść do karty dyspozycyjnej jako "stan licznika" przy zwolnieniu wozu.
§  5.
1.
Kierowca samochodu w czasie 8 godzin od chwili zgłoszenia się w kolumnie transportu sanitarnego jest obowiązany odwozić lekarzy (felczerów, pielęgniarki) pod adresy wskazane w wykazie wizyt domowych (§ 4 ust. 2), a po wykonaniu wizyt - do zakładu społecznego służby zdrowia.
2.
Okresów przestoju samochodu, spowodowanych koniecznością jego naprawy, nie wlicza się do 8-godzinnego czasu wykorzystania samochodu.
3.
Jeżeli wszystkie zaplanowane na dany dzień wizyty nie mogły być wykonane w ciągu 8 godzin z innych przyczyn niż określone w ust. 2, lekarz (felczer, pielęgniarka) korzystający z samochodu powinien zadecydować, czy samochód ma być zatrzymany aż do wykonania wszystkich wizyt, czy też ma być zwolniony po upływie 8 godzin, a wizyty wykonane przy użyciu innych środków.
§  6.
1.
Lekarz (felczer, pielęgniarka), który ostatni w danym dniu korzystał z samochodu, powinien:
1)
wpisać na obu egzemplarzach karty dyspozycyjnej (§ 3 ust. 2) godzinę zwolnienia samochodu i stan licznika stwierdzając to swoim podpisem i stemplem z numerem rejestracyjnym, a w przypadku określonym w § 5 ust. 3 ponadto opisać szczegółowo przyczyny przetrzymania samochodu,
2)
w obu egzemplarzach wykazu wizyt domowych (§ 4 ust. 2) stwierdzić wykonanie wizyt oraz rzetelność wpisów w rubrykach 6-8,
3)
wręczyć kierowcy samochodu i referentowi transportowemu danego zakładu służby zdrowia po jednym egzemplarzu karty dyspozycyjnej i wykazu wizyt domowych.
2.
W przypadku gdy samochód miał przestój z przyczyn technicznych (§ 5 ust. 2), na karcie dyspozycyjnej wpisuje się czas trwania tego przestoju. Wpis ten potwierdza swoim podpisem kierowca samochodu oraz lekarz (felczer, pielęgniarka) korzystający w danym czasie z samochodu.
§  7.
1.
Zakład społeczny służby zdrowia po upływie każdej dekady obowiązany jest przekazywać karty dyspozycyjne (§ 6 ust. 2) kolumnie transportu sanitarnego.
2.
Kierownicy zakładów społecznych służby zdrowia są odpowiedzialni za terminowe przekazywanie kart dyspozycyjnych kolumnie transportu sanitarnego.
3.
W razie przetrzymania w danej dekadzie samochodu (§ 5 ust. 3) kierownik zakładu powinien poinformować na piśmie kolumnę transportu sanitarnego, czy przetrzymanie to było uzasadnione oraz jakie konsekwencje służbowe zostały w związku z tym wyciągnięte.
§  8.
1.
Należności z tytułu użytkowania samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego pokrywają właściwe miejscowo wojewódzkie kolumny transportu sanitarnego na podstawie rachunków wystawionych przez jednostki, które dostarczyły samochody, z kredytów budżetowych przewidzianych w § 6 rozdziale 176 "Kolumny transportu sanitarnego" poz. "Wydatki transportowe".
2.
Przy dokonywaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy uchwały nr 587 Prezydium Rządu z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty (Monitor Polski Nr 66, poz. 861).
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydziały zdrowia ustalają dla podległych zakładów sposób stwierdzania na rachunkach (ust. 1) wykonania usługi.
§  9.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydziały zdrowia powinny:
1)
zapewnić należyte i zgodne z potrzebami dostarczanie lecznictwu otwartemu samochodów osobowych, a w szczególności zarządzić wyznaczenie w kolumnach transportu sanitarnego specjalnych dyspozytorów, do których zadań należeć będzie koordynowanie składanych przez poszczególne zakłady zapotrzebowań na samochody,
2)
dokonywać okresowych kontroli wykorzystywania samochodów osobowych,
3)
składać Ministerstwu Zdrowia (Zarząd Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego) w terminie do dnia 10 każdego miesiąca miesięczne sprawozdanie, zawierające następujące dane:
a)
liczbę samochodów dostarczonych w poszczególnych dniach miesiąca,
b)
liczbę usług leczniczych wykonanych przy użyciu tych samochodów, z podziałem na wizyty i zabiegi (felczerskie, pielęgniarskie),
c)
ogólną liczbę przebytych kilometrów,
d)
ogólną liczbę godzin pracy dostarczonych samochodów,
e)
uwagi co do sposobu wywiązywania się przez poszczególne jednostki z obowiązku dostarczania samochodów z podaniem środków podjętych w przypadkach nienależytego wywiązywania się z tych obowiązków,
f)
inne uwagi nasuwające się w związku z wykorzystywaniem samochodów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Zdrowia

w ..........

Do

..........

..........

ZAWIADOMIENIE

Zgodnie z § 2 ust. 2 uchwały nr 594 Prezydium Rządu z dnia 27 lipca 1955 r. w sprawie obowiązku dostarczania samochodów osobowych na potrzeby lecznictwa otwartego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielcze (Monitor Polski Nr 75, poz. 924) zawiadamia się .......... o obowiązku dostarczenia do dyspozycji Wydziału Zdrowia samochodu osobowego w dniu .......... o godz. .......... Kierowca wraz z samochodem powinien zgłosić się do .......... w .......... ul. .......... nr .....

Kierownik Wydziału Zdrowia

..........

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(nazwa jednostki delegującej samochód)

Do Prezydium Wojewódzkiej (Powiatowej) Rady Narodowej

Wydział Zdrowia

w ..........

W związku z zawiadomieniem Wydziału Zdrowia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w .......... w dniu .......... nr ..... deleguje się .......... (nazwisko i imię kierowcy) wraz z samochodem osobowym marki ..... nr rej. ..... do dyspozycji Wydziału Zdrowia w .......... na dzień .......... o godz. .....

..........

(kierownik jednostki)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Prezydium Wojewódzkiej (Powiatowej) Rady Narodowej

Wydział Zdrowia

w ..........

KARTA DYSPOZYCYJNA Nr .....

Kierowca ob. .......... Marka wozu .......... nr rej. ..... z ..........

(nazwa jednostki delegującej samochód)

godzina przybycia ..........

stan licznika ..........

skierowany do ..........

(nazwa i adres zakładu społecznego służby zdrowia)

..........

(podpis dyspozytora i stempel)

Godzina zwolnienia ..... stan licznika ..........

Samochód został przetrzymany przez .......... godz. ..... min. ..... ponad osiem godzin, ponieważ ..........

..........

(podpis lekarza, felczera, pielęgniarki i stempel)

W okresie wykorzystywania na potrzeby lecznictwa otwartego samochód był nieczynny z przyczyn technicznych przez ..... godz. ..... minut.

..........

(podpisy kierowcy oraz lekarza, felczera, pielęgniarki)

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

(stempel zakładu społecznego służby zdrowia)

WYKAZ WIZYT DOMOWYCH

Data ..........

Nazwisko (lekarza, felczera, pielęgniarki): ..........

Lp. Nazwisko chorego Ulica Nr domu Nr mieszkania Stan licznika przy wyjeździe Stan licznika po powrocie Ilość km
1 2 3 4 5 6 7 8
1
2
3
itd.

Wizyty powyższe wykonałem

..........

(podpis lekarza, felczera, pielęgniarki)

..........

(podpis referenta transportowego)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024