Rozliczenia za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 września 1951 r.
w sprawie rozliczeń za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.

Na podstawie uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r. w sprawie rozliczeń za dostawy i usługi między przedsiębiorstwami państwowymi lub pod zarządem państwowym oraz pomiędzy tymi przedsiębiorstwami a jednostkami budżetu Państwa i Związkiem Gospodarczym Spółdzielni RP "Społem" oraz w związku z postanowieniami ust. 2 § 67 przepisów stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r. w sprawie przepisów o wykonaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostka budżetowa, która prowadzi rachunkowość w oparciu o postanowienia przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, w celu zabezpieczenia zobowiązań, wynikających z zawartych umów (zamówień) na dostawy lub usługi, blokuje właściwe kredyty budżetowe w trybie postanowień § 67 powołanych przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, o ile tego zażąda dostawca bądź z własnej decyzji.
§  2.
1.
Umowy (zamówienia) na dostawy lub usługi, obciążające kredyty budżetowe, powinny być zawierane przez jednostki budżetowe z takim wyliczeniem czasu, aby wykonanie zamówień i opłacenie ich mogło nastąpić w tym samym okresie budżetowym, gdyż kredyty budżetowe wygasają bezwzględnie w dniu 31 grudnia.
2.
W umowie (zamówieniu), zawartej z dostawcą, jednostka budżetowa ma obowiązek wskazać między innymi kredyty budżetowe, określone szczegółową klasyfikacją budżetową (część ...... rozdział ....... dział ....... tytuł ....... § ....... i poz. .......), bądź nazwę rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych, w których są sumy przeznaczone na opłacenie zamówień. Nie dotyczy to Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz im podległych jednostek organizacyjnych.
§  3.
1.
Po częściowym lub całkowitym wykonaniu zamówienia w zależności od zawartej umowy dostawca wystawia fakturę wraz z kopią. Oryginał faktury dostawca przesyła listem poleconym zamawiającemu, kopię faktury zaś składa w banku, który go finansuje. Ostatnim dniem do składania faktur do inkasa w banku w każdym roku kalendarzowym jest dzień 23 grudnia.
2.
W przypadku, gdy dostawca nie umieści na kopii faktury szczegółowej klasyfikacji budżetowej bądź nazwy rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych (§ 2 ust. 2), bank dostawcy lub bank odbiorcy zwraca dostawcy taką kopię faktury do uzupełnienia.
3.
Kopię faktury, obejmującą takie towary lub usługi, które według zamawiającego podlegają ochronie tajemnicy państwowej, dostawca składa na inkaso do banku bez wyszczególnienia nazw towarów lub usług ich ilości i cen jednostkowych.
§  4.
1.
Bank odbiorcy zawiadamia odbiorcę w dniu stempla dziennego, który jest datą zaawizowania kopii faktury nadesłanej do inkasa, i wzywa odbiorcę do wykupienia kopii faktury w terminie 5 dni od daty zaawizowania lub do złożenia na piśmie w tym terminie zastrzeżeń podanych w pkt 6 powołanej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r.
2.
W razie niezgłoszenia przez odbiorcę zastrzeżeń i niedokonania przelewu sumy, wykazanej w kopii faktury, w terminie wymienionym w ust. 1 bank płaci należność wykazaną w kopii faktury w ciężar rachunku odbiorcy według właściwej podziałki klasyfikacji wydatków budżetowych bądź rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych, zaświadcza na kopii faktury fakt jej opłacenia, po czym kopię faktury przesyła odbiorcy przy wyciągu dziennym.
§  5.
1.
W razie braku kredytu bank odbiorcy zwraca dostawcy odpis faktury i zawiadamia go o przyczynie niezapłacenia. W przypadku zaś braku sum na właściwym rodzaju pozabudżetowych środków specjalnych bank odbiorcy postępuje według przepisów pkt 7 powołanej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 20 maja 1947 r.
2.
Za brak środków pieniężnych na pokrycie faktury za wykonane dostawy lub usługi na rzecz jednostki budżetowej odpowiadają kierownik tej jednostki i główny (starszy) księgowy.
§  6.
Ustalony w niniejszym zarządzeniu tryb rozliczeń nie dotyczy punktów sprzedaży detalicznej.
§  7.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do uregulowania strony technicznej inkasa faktur przy rozliczeniach za dostawy i usługi z jednostkami budżetowymi.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024