Tymczasowe powierzenie przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego terenowej koordynacji przewozów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 sierpnia 1951 r.
w sprawie tymczasowego powierzenia przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego terenowej koordynacji przewozów.

Dla zapewnienia pełnej koordynacji przewozów, właściwego podziału przewożonej masy towarowej pomiędzy poszczególne środki transportu oraz najbardziej ekonomicznego zaspokojenia potrzeb przewozowych terenu, na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 26) oraz § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do czasu powołania komisji koordynujących terenowo działalność transportu powierza się przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego (WKPG) terenową koordynację przewozów towarowych i osobowych w zakresie określonym w § 2 niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Do terenowej koordynacji przewozów należy zapewnienie pełnej i racjonalnej współpracy pomiędzy kolejami normalnotorowymi i dojazdowymi, komunikacją samochodową oraz żeglugą w zakresie przewozu osób i towarów.
2.
W szczególności zadaniem przewodniczącego WKPG w zakresie koordynacji przewozów jest:
1)
opiniowanie projektowania tras i obszarów komunikacji samochodowej i kolei dojazdowych;
2)
opiniowanie projektowania linii samochodowych uzupełniających kolej oraz określenie miejscowości, w których należałoby utworzyć nowe punkty obsługi przewozowej transportu samochodowego, kolejowego i wodnego;
3)
badanie możliwości zastępowania na pewnych odcinkach ruchu samochodowego w całości lub częściowo przez ruch kolejowy i na odwrót oraz opracowywanie odpowiednich wniosków;
4)
opracowywanie wniosków koordynacyjnych w zakresie rozkładów jazdy;
5)
stawianie wniosków w sprawach taryf przewozowych pod kątem koordynacji zadań różnych środków przewozowych;
6)
opracowywanie wniosków w sprawie podziału nadawanej w danym województwie masy towarowej pomiędzy poszczególne środki przewozowe ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania wodnych szlaków komunikacyjnych;
7)
rozpatrywanie i zatwierdzanie miesięcznych, operatywnych planów przewozów towarowych Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) i nadzór nad ich wykonywaniem.
§  3.
Przewodniczący WKPG jest uprawniony do żądania od poszczególnych instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych wszelkich danych i informacji potrzebnych do wykonania zadań określonych w § 2.
§  4.
1.
Dla wykonania zadań określonych w § 2 przewodniczący WKPG obowiązany jest zwoływać konferencje z udziałem:
1)
kierownika wydziału komunikacyjnego prezydium WRN;
2)
dyrektora okręgu kolei lub jego zastępcy;
3)
dyrektora okręgu PKS lub jego zastępcy;
4)
naczelnika zarządu kolei dojazdowych Polskich Kolei Państwowych (o ile taka kolej występuje na terenie województwa), a na terenie województwa katowickiego - i dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego;
5)
przedstawiciela Państwowej Żeglugi Śródlądowej (PŻS) (o ile występuje ona na terenie województwa);
6)
przedstawiciela Państwowej Żeglugi Przybrzeżnej (ŻP) (o ile występuje ona na terenie województwa);
7)
przedstawicieli miejskiej komisji planowania gospodarczego i wydziału komunikacyjnego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi w odniesieniu do województw warszawskiego i łódzkiego.
2.
Przewodniczący WKPG może zapraszać na posiedzenie w razie potrzeby przedstawicieli innych jednostek transportowych i gospodarczych.
§  5.
1.
Konferencje zwołuje przewodniczący WKPG w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
2.
Na konferencjach mogą być podejmowane uchwały, wynikające z uzgodnienia sprawy; sprawy, co do których nie można było osiągnąć porozumienia, przewodniczący WKPG przedstawia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG), a przedstawiciele innych jednostek - swoim ministerstwom.
3.
W sprawach, w których zainteresowane są dwa lub więcej województw, przewodniczący WKPG, który zainicjował daną sprawę, może odbyć jedno lub więcej posiedzeń wspólnych z przedstawicielami zainteresowanych województw.
4.
Uchwały, powzięte na konferencjach, których realizacja należy do właściwości organów reprezentowanych na konferencji, są wiążące dla tych organów. Prezydium WRN może określić sprawy, w których uchwały powzięte na konferencji mogą być wykonane dopiero po ich zatwierdzeniu uchwałą prezydium WRN; uchwały konferencji w sprawach nie należących do właściwości organów reprezentowanych na konferencji przedstawia przewodniczący WKPG zarówno prezydium WRN jak i PKPG.
§  6.
Przewodniczący WKPG może powierzać opracowanie niektórych zagadnień dotyczących terenowej koordynacji przewozów rzeczoznawcom na zasadzie umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  7.
1.
W zakresie terenowej koordynacji przewozów przewodniczący WKPG działa stosownie do uchwał prezydium WRN oraz stosownie do instrukcji fachowych PKPG (Departament Komunikacji i Łączności), której przewodniczący WKPG składa kwartalne sprawozdanie (w 2 egzemplarzach).
2.
Przewodniczący WKPG przesyła odpisy protokołów z konferencji, o których mowa w § 4, w dwóch egzemplarzach do PKPG oraz po 1 egzemplarzu do Ministerstw: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w przypadku, jeżeli sprawy poruszone na konferencji dotyczą zakresu działania tych ministerstw.
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 sierpnia 1951 r.
2.
Jednocześnie tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 6 maja 1948 r. o utworzeniu w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych komisji koordynacji przewozów (Dz. U. M. K. Nr 10, poz. 184),
2)
zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 29 września 1948 r. o zmianie regulaminu komisji koordynacji przewozów w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 15, poz. 303),
3)
okólnik Ministra Komunikacji z dnia 4 października 1948 r. w sprawie wytycznych działalności komisji koordynacji w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 16, poz. 320),
4)
okólnik Ministra Komunikacji z dnia 15 października 1948 r. w sprawie nadzoru nad działalnością komisji koordynacji przewozów w DOKP (Dz. U. M. K. Nr 18, poz. 338).
§  9.
Minister Kolei wyda podległym sobie dyrektorom okręgów kolei polecenie przekazania przewodniczącym odpowiednich wojewódzkich komisji planowania gospodarczego całości dokumentacji związanej z pracą dotychczasowych komisji koordynacji przewozów przy DOKP w terminie 15 dni od wydania niniejszego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024