Usprawnienie systemu rachunkowości uspołecznionych przedsiębiorstw umożliwiającego pogłębienie rozrachunku gospodarczego i planowania kosztów własnych.

UCHWAŁA Nr 226
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie usprawnienia systemu rachunkowości uspołecznionych przedsiębiorstw umożliwiającego pogłębienie rozrachunku gospodarczego i planowania kosztów własnych.

Plan 6-letni - plan rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu stawia przed gospodarką narodową na czołowym miejscu zadanie obniżenia kosztów własnych.
Zadanie to wiąże się z pogłębieniem rozrachunku gospodarczego, stanowiącego najistotniejszy warunek pomyślnego rozwoju przedsiębiorstw socjalistycznych.

Wymaga ono stworzenia warunków do upowszechnienia i umocnienia postępowej formy socjalistycznego zarządzania - wydziałowego rozrachunku gospodarczego.

Obecny stan rachunkowości i sprawozdawczości finansowej uspołecznionych przedsiębiorstw nie daje dostatecznych podstaw do prawidłowego planowania kosztów własnych produkcji i obrotu towarowego oraz kontroli wykonania zadań w zakresie ich obniżenia.

W szczególności sposób ujęcia zagadnień związanych z wydziałowym rozrachunkiem gospodarczym nie sprzyja dalszemu rozwojowi tego rozrachunku.

Jedną z najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy są luki w dokumentacji procesów wytwórczych. Nie ustalono i nie wprowadzono dotychczas w szeregu dziedzin gospodarki narodowej ujednoliconych i dostosowanych do potrzeb pogłębionego rozrachunku gospodarczego wzorów pierwotnej dokumentacji procesów gospodarczych oraz prawidłowych zasad obiegu tej dokumentacji w przedsiębiorstwach.

W celu zlikwidowania tych niedociągnięć, a tym samym umożliwienia dalszej mobilizacji wewnętrznych rezerw gospodarczych i zwiększenia socjalistycznej akumulacji, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:

1.
Zobowiązuje się ministrów tych resortów, którym podlegają uspołecznione przedsiębiorstwa produkcyjne, do wydania odpowiednich zarządzeń zapewniających wykonanie zadań omówionych na wstępie. W szczególności ministrowie odpowiednich resortów spowodują:
a)
opracowanie lub zrewidowanie wzorów dokumentacji procesów gospodarczych, a w szczególności dokumentacji: przebiegu procesów technologicznych, robocizny, zużycia surowców, materiałów pomocniczych, paliwa i energii, pracy maszyn, urządzeń i środków transportowych, kształtowania się robót w toku półfabrykatów i wyrobów gotowych;
b)
opracowanie lub zrewidowanie zasad obiegu tej dokumentacji wewnątrz przedsiębiorstwa;
c)
opracowanie lub zrewidowanie instrukcji branżowych w sprawie zasad rozliczania kosztów własnych oraz ustalania kalkulacji jednostkowych planowych i wynikowych;
d)
ustalenie w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zakresu i trybu przedkładania wskaźników technicznych i wskaźników, obrazujących zużycie środków wytwarzania, mających największy wpływ na kształtowanie się obniżki kosztów własnych;
e)
opracowanie form, trybu i zakresu przedstawiania jednostkom nadrzędnym wynikowych kalkulacji jednostkowych.

Ministrowie przedłożą sprawozdania z wykonania prac, o których mowa wyżej, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 maja 1951 r.

2.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do przeprowadzenia niezbędnej reformy planu kont dla uspołecznionych przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie rachunkowości kosztów własnych, i w tym celu do opracowania i zatwierdzenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 kwietnia 1951 r. typowych planów kont dla handlu, dla przemysłu zaś, budownictwa i rolnictwa - do dnia 31 maja 1951 r.
3.
Zobowiązuje się ministrów tych resortów, którym podlegają uspołecznione przedsiębiorstwa:
a) 1
do opracowania i zatwierdzenia branżowych planów kont, opartych o wymienione w ust. 2 typowe plany kont dla wszystkich działów gospodarki narodowej, w terminie do dnia 31 lipca 1951 r. oraz branżowych wzorów i instrukcji sprawozdawczości finansowej;
b)
do wprowadzenia w ciągu 1951 r. w zakładach doświadczalnych obok rachunkowości prowadzonej według dotychczasowych zasad równolegle prowadzonej rachunkowości według nowego planu kont:
c)
do przeprowadzenia przed wprowadzeniem nowych planów kont szerokiej akcji szkoleniowej.
4. 2
Ustala się jako termin wprowadzenia w życie nowych planów kont:
a)
dla państwowego handlu wewnętrznego - 1 stycznia 1952 r.,
b)
dla pozostałych działów gospodarki narodowej - 1 stycznia 1953 r.

Upoważnia się Ministra Finansów do ustalenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego innych terminów wprowadzenia w życie nowych planów kont, jeżeli warunki organizacyjne i inne względy ekonomiczne poszczególnych działów względnie grup branżowych przedsiębiorstw i zakładów będą tego wymagały.

1 Pkt 3 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 uchwały nr 879 z dnia 12 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-103.1502) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 grudnia 1951 r.
2 Pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 879 z dnia 12 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-103.1502) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 grudnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024