Decyzja EBC/2016/27 (2016/1717) zmieniająca decyzję EBC/2004/2 przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego EBC/2016/27

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2016/1717
z dnia 21 września 2016 r.
zmieniająca decyzję EBC/2004/2 przyjmującą Regulamin Europejskiego Banku Centralnego

(EBC/2016/27)

(Dz.U.UE L z dnia 24 września 2016 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 12 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Instrumenty prawne adresowane do krajowych banków centralnych (KBC) oraz do właściwych organów krajowych, takie jak wytyczne i instrukcje Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wymagają odpowiedniego podania ich do wiadomości adresatów. W chwili obecnej powszechnie akceptowaną praktyką podawania do wiadomości pomiędzy EBC oraz KBC i właściwymi organami krajowymi jest stosowanie elektronicznych środków komunikacji, w tym poczty elektronicznej. Rozwój technologiczny doprowadził natomiast do zbędności teleksu jako środka komunikacji.

(2) Przez ostatnie dwa lata EBC przyjął wiele decyzji adresowanych do podmiotów nadzorowanych albo podmiotów, które złożyły wniosek o udzielenie zezwolenia na podjęcie działalności instytucji kredytowej. EBC przyjął również decyzje nakładające sankcje na podmioty trzecie. Chociaż wymóg taki nie wynika z prawa pierwotnego, regulamin EBC wymaga obecnie, aby powyższego rodzaju decyzje EBC mające adresatów były podpisywane przez Prezesa EBC.

(3) W przyszłości decyzje EBC adresowane do podmiotów nadzorowanych albo podmiotów, które złożyły wnioski o udzielenie zezwolenia na podjęcie działalności instytucji kredytowej, oraz decyzje nakładające sankcje na podmioty trzecie powinny być podpisywane przez sekretarza Rady Prezesów w celu poświadczenia ich zgodności z decyzją Rady Prezesów.

(4) W związku ze znaczącym wzrostem ilości decyzji nadzorczych niniejsza zmiana powinna zostać przyjęta jak najszybciej i powinna wejść w życie w dniu jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(5) Decyzja EBC/2004/2 1 powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiana Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego

W decyzji EBC/2004/2 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 17.2 otrzymuje brzmienie:

"17.2. Wytyczne EBC przyjmowane są przez Radę Prezesów, a następnie podawane do wiadomości, w jednym z urzędowych języków Unii, po podpisaniu w imieniu Rady Prezesów przez Prezesa. Określają one podstawy uzasadniające ich wydanie. Zawiadomienie krajowych banków centralnych może zostać dokonane w formie elektronicznej, przy pomocy telefaksu, bądź też w formie listownej. Każde z wytycznych EBC, które mają podlegać urzędowej publikacji, są tłumaczone na urzędowe języki Unii.";

2)
pkt 17.4 otrzymuje brzmienie:

"17.4. Decyzje i zalecenia EBC przyjmowane są przez Radę Prezesów lub Zarząd w zakresie ich odpowiednich kompetencji oraz podpisywane są przez Prezesa. Decyzje EBC nakładające sankcje na podmioty trzecie są podpisywane przez sekretarza Rady Prezesów w celu poświadczenia ich zgodności. Decyzje i zalecenia EBC określają podstawy uzasadniające ich wydanie. Zalecenia dotyczące wtórnego prawodawstwa unijnego, wydawanego na podstawie artykułu 41 Statutu, przyjmowane są przez Radę Prezesów.";

3)
pkt 17.6 otrzymuje brzmienie:

"17.6. Instrukcje EBC przyjmowane są przez Zarząd, a następnie podawane do wiadomości, w jednym z urzędowych języków Unii, po podpisaniu w imieniu Zarządu przez Prezesa lub dwóch członków Zarządu. Zawiadomienie krajowych banków centralnych może zostać dokonane w formie elektronicznej, przy pomocy telefaksu, bądź też w formie listownej. Każda z instrukcji EBC, która ma podlegać urzędowej publikacji, jest tłumaczona na urzędowe języki Unii.";

4)
pkt 17a.2 otrzymuje brzmienie:

"17a.2. Wytyczne EBC dotyczące zadań nadzorczych, wydawane na podstawie art. 4 ust. 3 oraz art. 6 ust. 5 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1024/2013, są przyjmowane przez Radę Prezesów, po czym Prezes dokonuje zawiadomienia o ich przyjęciu oraz podpisuje je w imieniu Rady Prezesów. Zawiadomienie właściwych organów krajowych może zostać dokonane w formie elektronicznej, przy pomocy telefaksu, bądź też w formie listownej.";

5)
pkt 17a.3 otrzymuje brzmienie:

"17a.3. Instrukcje EBC dotyczące zadań nadzorczych, wydawane na podstawie art. 6 ust. 3, art. 6 ust. 5 lit. a), art. 7 ust. 1, art. 7 ust. 4, art. 9 ust. 1 oraz art. 30 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 1024/2013, są przyjmowane przez Radę Prezesów, po czym Prezes dokonuje zawiadomienia o ich przyjęciu oraz podpisuje je w imieniu Rady Prezesów. Akty te powinny określać podstawy, na jakich zostały wydane. Zawiadomienie krajowych organów uprawnionych do sprawowania nadzoru nad instytucjami kredytowymi może zostać dokonane w formie elektronicznej, przy pomocy telefaksu, bądź też w formie listownej.";

6)
pkt 17a.4 otrzymuje brzmienie:

"17a.4. Decyzje EBC odnoszące się do podmiotów nadzorowanych oraz podmiotów, które złożyły wnioski o udzielenie zezwolenia na podjęcie działalności instytucji kredytowej, są przyjmowane przez Radę Prezesów i podpisywane przez sekretarza Rady Prezesów w celu poświadczenia ich zgodności. O ich przyjęciu zawiadamia się następnie osoby, do których są one adresowane.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 21 września 2016 r.

Mario DRAGHI

Prezes EBC

1 Decyzja EBC/2004/2 z dnia 19 lutego 2004 r. przyjmująca Regulamin Europejskiego Banku Centralnego (Dz.U. L 80 z 18.3.2004, s. 33).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024