Rozporządzenie wykonawcze 2016/911 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/911
z dnia 9 czerwca 2016 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 82/891/EWG oraz dyrektywy 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/UE oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1 (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 648/2012, w szczególności jej art. 26 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozdziale III tytuł II dyrektywy 2014/59/UE ustanowiono przepisy regulujące umowy dotyczące wsparcia finansowego w ramach grupy do celów udzielania wsparcia finansowego między unijną instytucją dominującą lub podmiotem, o którym mowa w art. 1 ust. 1 lit. b), c) lub d) dyrektywy 2014/59/UE, i jego jednostkami zależnymi w innych państwach członkowskich lub państwach trzecich będącymi instytucjami lub instytucjami finansowymi objętymi nadzorem skonsolidowanym jednostki dominującej, pod warunkiem że podmiot otrzymujący wsparcie spełnia warunki wczesnej interwencji. Dzięki temu możliwy jest transfer środków w sytuacji, gdy podmiot powiązany doświadcza trudności finansowych. Aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne, wierzyciele i inwestorzy potrzebują przejrzystości w zakresie ryzyka i potencjalnych zobowiązań wynikających z tych umów, a także szans na poprawę sytuacji grupy w wyniku umowy dotyczącej wsparcia. W związku z tym umowa ta powinna być sporządzana w formie łatwo dostępnej dla ogółu społeczeństwa, podobnie jak w przypadku sprawozdań finansowych.

(2) Ogólne warunki umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy podlegające ujawnieniu powinny obejmować istotne informacje, takie jak maksymalna kwota wsparcia, zasady obliczania wynagrodzenia z tytułu udzielenia wsparcia, ogólny opis profilu zapadalności oraz maksymalny okres spłaty pożyczek udzielonych tytułem wsparcia. Ujawnienie tych informacji powinno jednak uwzględniać potrzebę zachowania w poufności bardziej szczegółowych informacji.

(3) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(4) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zwrócił się do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 o wydanie opinii 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Forma ujawnienia informacji

Każda instytucja będąca stroną umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy zawartej zgodnie z art. 19 dyrektywy 2014/59/UE ujawnia informacje zgodnie z art. 2 niniejszego rozporządzenia na swojej stronie internetowej w formie zapewniającej powszechną dostępność tych informacji.

Jeżeli instytucja ujawnia sprawozdania finansowe grupy, ujawnienie następuje w takiej samej formie, jaka została ustanowiona w odniesieniu do informacji nieilościowych zawartych w sprawozdaniach finansowych.

Artykuł  2

Warunki podlegające ujawnieniu

1.
Instytucje ujawniają co najmniej następujące informacje:
a)
nazwy grup powiązanych będących stroną umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy;
b)
dopuszczalne formy wsparcia;
c)
w przypadku pożyczki - cele, na które może być wykorzystany kapitał uruchomiony w ramach pożyczki;
d)
w przypadku gwarancji - transakcje i podmioty trzecie, które mogą być objęte pomocą;
e)
stopień wzajemności zobowiązań do udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy oraz uprawnień do otrzymywania wsparcia finansowego w ramach grupy każdej ze stron umowy dotyczącej wsparcia finansowego w ramach grupy; jeżeli w umowie nie przewidziano pełnej wzajemności, należy podać informacje wskazujące zróżnicowaną sytuację stron stosownie do warunków umowy;
f)
ograniczenia wsparcia finansowego w ramach grupy dla każdej formy wsparcia objętej umową dotyczącą wsparcia finansowego;
g)
zasady obliczania wynagrodzenia z tytułu udzielenia wsparcia finansowego w ramach grupy oraz ich związek z warunkami rynkowymi w momencie udzielenia wsparcia;
h)
ogólny opis uprzywilejowania, profil zapadalności i maksymalny okres spłaty pożyczek udzielonych tytułem wsparcia;
i)
ogólny opis wszelkich dalszych zobowiązań do spłaty;
j)
ogólny opis okoliczności lub wskaźników dotyczących podmiotu otrzymującego wsparcie oraz podmiotu udzielającego wsparcia, których wystąpienie powoduje uruchomienie wsparcia;
k)
ogólny opis wymogów dotyczących zabezpieczenia i depozytu zabezpieczającego.

W ujawnianych informacjach uwzględnia się informacje dotyczące danego podmiotu powiązanego, w tym informacje o warunkach umowy dotyczących innych podmiotów powiązanych, jeżeli takie ujawnienie mogłoby mieć wpływ na dany podmiot powiązany.

Informacje, które nie mają zastosowania, oznacza się wzmianką "nie dotyczy".

2.
Do ujawnianych informacji dołącza się oświadczenie, że udzielenie wsparcia finansowego podlega warunkom określonym w art. 23 dyrektywy 2014/59/UE oraz że właściwemu organowi przysługuje prawo do zakazania lub ograniczenia udzielenia tego wsparcia zgodnie z art. 25 dyrektywy 2014/59/UE.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 190.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.153.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/911 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formy i treści opisu umów dotyczących wsparcia finansowego w ramach grupy zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE ustanawiającą ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych
Data aktu: 09/06/2016
Data ogłoszenia: 10/06/2016
Data wejścia w życie: 30/06/2016