Decyzja wykonawcza 2016/771 tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/771
z dnia 13 maja 2016 r.
tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion

(notyfikowana jako dokumenr nr C(2016) 2784)

(Jedynie tekst w języku hiszpańskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 18 maja 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 1999/105/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym 1 , w szczególności jej art. 18 ust. 1,

uwzględniając wniosek Hiszpanii,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W Hiszpanii produkcja nasion i materiału sadzeniowego wyprodukowanego z nasion gatunku Pinus radiata, które spełniają wymagania dotyczące materiału rozmnożeniowego określone w dyrektywie 1999/105/WE, jest obecnie niewystarczająca, by sprostać zapotrzebowaniu odbiorców końcowych. Inne państwa członkowskie nie mogą dostarczyć niezbędnego materiału sadzeniowego, ponieważ państwa członkowskie, które byłyby w stanie dostarczyć takie nasiona, nie posiadają ilości materiału niezbędnych do pokrycia potrzeb Hiszpanii.

(2) Nowa Zelandia jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość materiału tego gatunku, który następnie przeznacza się do produkcji materiału sadzeniowego. Nasiona te nie spełniają jednak wymagań dyrektywy 1999/105/WE dotyczących identyfikacji i etykietowania. Dokładniej rzecz ujmując, materiał ten nie jest sklasyfikowany według żadnej z określonych w dyrektywie 1999/105/WE kategorii ustalonych do celów wprowadzania do obrotu.

(3) W tej sytuacji Hiszpania zwróciła się do Komisji z wnioskiem o zezwolenie na zatwierdzanie, w wyznaczonym okresie, wprowadzania do obrotu nasion Pinus radiata pochodzących z Nowej Zelandii oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion.

(4) Hiszpania jest w trakcie zakładania plantacji nasiennych, aby samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy. Z powodu dłuższych okresów produkcji nasion leśnych szacuje się jednak, że obecny niedobór utrzyma się przez najbliższych pięć lat. Szacowane maksymalne roczne zapotrzebowanie na nasiona Pinus radiata wynosi 400 kg.

(5) Nic nie wskazuje na to, by nasiona i materiał sadzeniowy Pinus radiata pochodzące z Nowej Zelandii stwarzały problemy lub zagrożenia pod względem zdrowia, jakości lub wigoru.

(6) Z uwagi na fakt, że Hiszpania jest jedynym państwem członkowskim doświadczającym tymczasowych trudności w dostawach do odbiorcy końcowego nasion lub materiału sadzeniowego gatunku Pinus radiata, zatwierdzanie wprowadzania do obrotu należy ograniczyć do terytorium Hiszpanii.

(7) W rezultacie - w celu pokrycia tego niedoboru - należy zezwolić Hiszpanii na zatwierdzanie, w wyznaczonym okresie, wprowadzania do obrotu nasion i materiału sadzeniowego wyprodukowanego z nasion gatunku Pinus radiata, które spełniają mniej rygorystyczne wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania niż wymagania przewidziane w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE. Zezwolenie to należy ograniczyć do maksymalnej ilości 400 kg nasion rocznie i powinno mieć ono zastosowanie do dnia 31 marca 2021 r.

(8) Takie nasiona i materiał sadzeniowy powinny być wprowadzane do obrotu wraz z dokumentem zawierającym szczegóły dotyczące ich identyfikacji. W związku z tym w niniejszej decyzji należy przewidzieć wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ

Artykuł  1
1.
Do dnia 31 marca 2021 r. zezwala się Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania rocznie do obrotu na jej terytorium - zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku - maksymalnej ilości 400 kg nasion Pinus radiata D. Don pochodzących z Nowej Zelandii, które przeznaczone są do produkcji materiału sadzeniowego i nie spełniają wymagań dotyczących identyfikacji i etykietowania przewidzianych w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.
2.
Do dnia 31 marca 2021 r. zezwala się Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu na jej terytorium - zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku - materiału sadzeniowego, który został wyprodukowany z nasion zatwierdzonych do wprowadzania do obrotu zgodnie z ust. 1 i nie spełnia wymagań dotyczących identyfikacji i etykietowania przewidzianych w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.
Artykuł  2

Hiszpania niezwłocznie powiadamia Komisję i inne państwa członkowskie o wszelkich decyzjach podjętych na podstawie niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Hiszpanii.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 maja 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Wymagania dotyczące identyfikacji i etykietowania nasion i materiału sadzeniowego, o których mowa w art. 1

1. Wszystkie następujące informacje są wymagane na potrzeby identyfikacji materiału rozmnożeniowego:

a) kod identyfikacyjny materiału podstawowego, jeżeli jest dostępny;

b) nazwa botaniczna;

c) kategoria;

d) cel;

e) rodzaj materiału podstawowego;

f) czy jest on genetycznie zmodyfikowany;

g) region pochodzenia lub kod identyfikacji;

h) pochodzenie - jeśli ma zastosowanie: czy pochodzenie materiału jest autochtoniczne lub rodzime, nieautochtoniczne lub nierodzime, czy nieznane;

i) miejsce pochodzenia lub położenie geograficzne, określone za pomocą rozpiętości południkowej i równoleżnikowej;

j) wysokość lub rozpiętość wysokości;

k) rok dojrzewania.

2. Etykieta lub dokument dostawcy zawierają wszystkie następujące informacje:

a) informacje określone w pkt 1 niniejszego załącznika;

b) nazwa dostawcy;

c) dostarczana ilość;

d) stwierdzenie, że nasiona i materiał sadzeniowy z nich wyprodukowany spełniają mniej rygorystyczne wymagania niż wymagania przewidziane w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE.

1 Dz.U. L 11 z 15.1.2000, s. 17.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.127.52

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/771 tymczasowo zezwalająca Hiszpanii na zatwierdzanie wprowadzania do obrotu nasion gatunku Pinus radiata D. Don przywożonych z Nowej Zelandii niespełniających wymagań dyrektywy Rady 1999/105/WE w odniesieniu do identyfikacji i etykietowania oraz materiału sadzeniowego wyprodukowanego z tych nasion
Data aktu: 13/05/2016
Data ogłoszenia: 18/05/2016