Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2025 r.)
Strony
Wnoszący odwołanie: Rafal Stanecki (przedstawiciele: A. Champetier, avocate, S. Rodrigues, avocat)
Druga strona postępowania: Komisja Europejska
Żądania wnoszącego odwołanie
Wnoszący odwołanie wnosi do Trybunału o:
- uchylenie pkt 2 sentencji zaskarżonego wyroku i stwierdzenie zasadności skargi wniesionej przez wnoszącego odwołanie w sprawie T-108/24, w tym częściowo w zakresie żądań odszkodowawczych, a w związku z tym
- utrzymanie w mocy stwierdzenia nieważności decyzji zaskarżonej w pierwszej instancji lub, gdyby nie było to możliwe,
- skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd oraz
- obciążenie Komisji Europejskiej całością kosztów postępowania zarówno w pierwszej instancji, jak i w ramach niniejszego postępowania odwoławczego.
Zarzuty i główne argumenty
Przeciwko zaskarżonemu wyrokowi podniesiono trzy zarzuty:
1. Oddalenie zarzutu drugiego skargi do Sądu jest obarczone wewnętrzną sprzecznością uzasadnienia i błędem prawnym.
2. Oddalenie zarzutu trzeciego skargi do Sądu jest obarczone błędami prawnymi i przeinaczeniem wniosków dowodowych.
3. Oddalenie zarzutów odszkodowawczych jest obarczone błędami prawnymi związanymi z oddaleniem, w całości lub w części, zarzutów drugiego i trzeciego.
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.6501 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa C-634/25 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba) wydanego w dniu 23 lipca 2025 r. w sprawie T-108/24, Stanecki/Komisja, wniesione w dniu 26 września 2025 r. przez Rafala Staneckiego |
| Data aktu: | 15/12/2025 |
| Data ogłoszenia: | 15/12/2025 |