(Dz.U.UE C z dnia 25 września 2025 r.)
W sprawie E-25/24, Dartride AS przeciwko państwu norweskiemu, reprezentowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego (Staten v/Justis- og beredskapsdepartementet) - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez sąd apelacyjny Eidsivating (Eidsivating lagmannsrett) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący istnienia i warunków odpowiedzialności państwa za działania sądów krajowych, Trybunał w składzie: Pall Hreinsson, prezes (sędzia sprawozdawca), Bernd Hammermann i Ola Mestad (ad hoc), sędziowie, wydał w dniu 5 czerwca 2025 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści::
1. Zasada, zgodnie z którą państwa EOG są zobowiązane do naprawienia szkody wyrządzonej jednostkom i podmiotom gospodarczym w wyniku naruszeń prawa EOG, za które to naruszenia państwa te są odpowiedzialne, ma zastosowanie również wtedy, gdy zarzucane naruszenie wynika z orzeczenia sądu krajowego orzekającego w ostatniej instancji.
Odpowiedzialność państwa za naruszenie prawa EOG w wyniku orzeczenia sądu krajowego orzekającego w ostatniej instancji może powstać jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy sąd ten w sposób oczywisty naruszył mające zastosowanie prawo EOG.
W okolicznościach takich jak rozpatrywane w postępowaniu głównym, gdy wyczerpano wszystkie krajowe środki zaskarżenia orzeczenia sądowego, które rzekomo narusza prawo EOG, warunek dotyczący wydania orzeczenia przez sąd krajowy orzekający w ostatniej instancji należy uznać za spełniony.
2. Prawo EOG stoi na przeszkodzie uregulowaniom krajowym, które w sposób ogólny wykluczają odpowiedzialność państwa za szkody wyrządzone osobom fizycznym lub podmiotom gospodarczym w wyniku naruszenia prawa EOG, które to naruszenie można przypisać sądowi orzekającemu w ostatniej instancji, przez nałożenie dodatkowych warunków, zgodnie z którymi: (i) orzeczenie musi zostać uchylone lub zmienione, (ii) orzeczenie musiało stracić ważność z takim skutkiem, że pomimo zaskarżenia orzeczenia w terminie nie było możliwości rozpatrzenia zaskarżenia ani orzeczenia w jego sprawie, lub (iii) urzędnik publiczny został skazany za przestępstwo w związku z tym orzeczeniem.
Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025Resort pracy nie podjął nawet próby oszacowania, jak reklasyfikacja umów cywilnoprawnych i B2B na umowy o pracę wpłynie na obciążenie sądów pracy i długość postępowań sądowych. Tymczasem eksperci wyliczyli, że w wariancie skrajnym, zakładającym 150 tys. nowych spraw rocznie, skala powstałych zaległości rośnie do ponad 31 miesięcy dodatkowej pracy lub koniecznego zwiększenia zasobów sądów o 259 proc. Sprawa jest o tyle ważna, że na podobnym etapie prac są dwa projekty ustaw, które – jak twierdzą prawnicy – mogą zwiększyć obciążenie sądów.
25.11.2025Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym - poinformował w środę rzecznik rządu Adam Szłapka. Przygotowana przez resort zdrowia propozycja zakłada, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł w 2025 r. otrzymać dodatkowo około 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego. MZ chce również, by programy inwestycyjne dla projektów strategicznych były zatwierdzane przez ministra zdrowia, a nie jak dotychczas, ustanawiane przez Radę Ministrów. Zamierza też umożliwić dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez gminy w całości ze środków Funduszu Medycznego.
19.11.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.5233 |
| Rodzaj: | Wyrok |
| Tytuł: | WYROK TRYBUNAŁU z dnia 5 czerwca 2025 r. w sprawie E-25/24 - Dartride AS przeciwko państwu norweskiemu, reprezentowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego, |
| Data aktu: | 05/06/2025 |
| Data ogłoszenia: | 25/09/2025 |