Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 4 sierpnia 2025 r.)
Strony
Wnoszące odwołanie: UniCredit SpA i UniCredit Bank GmbH (przedstawiciele: I. Vandenborre, advocaat, T. Selwyn Sharpe i I. Stamati, avocats)
Druga strona postępowania: Komisja Europejska
Żądania wnoszących odwołanie
Wnoszące odwołanie wnoszą do Trybunału o:
- uchylenie zaskarżonego wyroku;
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji EuropejskiejC(2021) 489 final w sprawie COMP/AT.40324 1 - Europejskie obligacje skarbowe (zwanej dalej "decyzją") w zakresie, w jakim dotyczy wnoszących odwołanie;
- uchylenie lub obniżenie grzywny nałożonej w decyzji w zakresie, w jakim dotyczy ona wnoszących odwołanie; oraz
- obciążenie Komisji Europejskiej jej własnymi kosztami oraz kosztami poniesionymi przez wnoszące odwołanie w niniejszym postępowaniu i w postępowaniu przed Sądem.
Zarzuty i główne argumenty
Wnoszące odwołanie podnoszą siedem zarzutów.
Zarzut pierwszy. W zaskarżonym wyroku nie przedstawiono spójnej oceny czynników poprzedzających inkryminowane kontakty antykonkurencyjne na internetowym forum dyskusyjnym i ich znaczenia dla odpowiedzialności wnoszących odwołanie.
Zarzut drugi. W zaskarżonym wyroku Sąd naruszył prawo, przypisując wnoszącym odwołanie zachowanie ich pracownika, które miało miejsce przed jego zatrudnieniem przez wnoszące odwołanie, kiedy był on jeszcze zatrudniony przez inny pozwany bank.
Zarzut trzeci. Potwierdzając wnioski Komisji Europejskiej dotyczące tylko niektórych, lecz nie wszystkich kontaktów wnoszących odwołania na internetowym forum dyskusyjnym, w zaskarżonym wyroku nie przedstawiono spójnej podstawy do stwierdzenia uczestnictwa wnoszących odwołanie w naruszeniu.
Zarzut czwarty. Zaskarżony wyrok narusza prawo, ponieważ nie wyciągnięto odpowiednich konsekwencji z dokonanych w nim korekt decyzji w odniesieniu do braku udziału wnoszących odwołanie w naruszeniu.
Zarzut piąty. W zaskarżonym wyroku Sąd naruszył prawo, dokonując oceny ciążącego na Komisji Europejskiej obowiązku zbadania danych przedstawionych przez wnoszące odwołanie w toku postępowania administracyjnego.
Zarzut szósty. W zaskarżonym wyroku naruszono zasadę równego traktowania poprzez dokonanie oceny spoczywającego na Komisji Europejskiej obowiązku zbadania przedstawionych danych w różny sposób w odniesieniu do wnoszących odwołanie i przedsiębiorstwa Nomura, na podstawie obciążenia administracyjnego i niedogodności, oraz poprzez potraktowanie odmiennych sytuacji w ten sam sposób bez obiektywnego uzasadnienia.
Zarzut siódmy. W zaskarżonym wyroku naruszono prawo i zasadę proporcjonalności w ramach wykonywania przysługującego Sądowi nieograniczonego prawa orzekania przy ustalaniu kwoty grzywny.
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.4144 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa C-370/25 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 26 marca 2025 r. w sprawie T-453/21, UniCredit SpA i UniCredit Bank/Komisja, wniesione w dniu 2 czerwca 2025 r. przez UniCredit SpA i UniCredit Bank GmbH |
| Data aktu: | 04/08/2025 |
| Data ogłoszenia: | 04/08/2025 |