Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.11874 - FRASERS / XXL) - Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej
Zgłoszenie zamiaru koncentracji(Sprawa M.11874 - FRASERS / XXL)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2025/3226)
(Dz.U.UE C z dnia 12 czerwca 2025 r.)
1. W dniu 2 czerwca 2025 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 1 , Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji.
Zgłoszenie to dotyczy następujących przedsiębiorstw:
- Frasers Group plc ("Frasers", Zjednoczone Królestwo), kontrolowane przez Mike'a Ashley'a,
- XXL A.S.A. ("XXL", Norwegia), będące przedmiotem obrotu publicznego na giełdzie papierów wartościowych w Oslo i nie kontrolowane obecnie przez żadnego indywidualnego akcjonariusza.
Przedsiębiorstwo Frasers przejmie, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, kontrolę nad całym przedsiębiorstwem XXL.
Koncentracja dokonywana jest w drodze oferty publicznej ogłoszonej dnia 14 kwietnia 2025 r.
2. Przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorstw biorących udział w koncentracji:
- Frasers jest grupą przedsiębiorstw prowadzącą działalność na całym świecie, głównie w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej w następujących segmentach: (i) ogólny sprzęt sportowy i akcesoria fitness (w tym obuwie, odzież i sprzęt do takich zajęć, jak: piłka nożna, bieganie, boks i trening), (ii) produkty wysokiej klasy związane ze stylem życia (w tym obuwie, odzież, produkty kosmetyczne i artykuły gospodarstwa domowego) oraz (iii) produkty luksusowe (w tym marki high fashion takich kategorii produktów, jak: obuwie, odzież, kosmetyki i artykuły gospodarstwa domowego). W segmencie artykułów sportowych grupa prowadzi działalność głównie za pośrednictwem sklepów i stron internetowych SportsDirect;
- XXL zajmuje się sprzedażą detaliczną sprzętu sportowego i prowadzi działalność w krajach nordyckich za pośrednictwem sklepów fizycznych i internetowych w Norwegii, Szwecji i Finlandii; specjalizuje się w obuwiu sportowym do użytkowania w terenie oraz w odzieży i sprzęcie do uprawiania takich sportów, jak: jazda na rowerze, łowiectwo i narciarstwo.
3. Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii.
Należy zauważyć, że zgodnie z zawiadomieniem Komisji w sprawie uproszczonej procedury rozpatrywania niektórych koncentracji na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 2 w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw sprawa ta może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury określonej w tym zawiadomieniu.
4. Komisja zwraca się do zainteresowanych osób trzecich o zgłaszanie ewentualnych uwag na temat planowanej koncentracji.
Komisja musi otrzymać takie uwagi w nieprzekraczalnym terminie 10 dni od daty niniejszej publikacji. Należy zawsze podawać następujący numer referencyjny:
M.11874 - FRASERS / XXL
Uwagi można przesyłać do Komisji pocztą lub pocztą elektroniczną. Należy stosować następujące dane kontaktowe:
E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu
Adres pocztowy:
European Commission
Directorate-General for Competition
Merger Registry
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.3226 |
| Rodzaj: | ogłoszenie |
| Tytuł: | Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.11874 - FRASERS / XXL) - Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej |
| Data aktu: | 2025-06-12 |
| Data ogłoszenia: | 2025-06-12 |
