Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.113855

Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu
SA.113855
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2025/2733)

Data przyjęcia decyzji 30.1.2025
Numer pomocy SA.113855
Państwo członkowskie Litwa
Region Vidurio ir vakartj Lietuvos regionas, Sostines regionas
Nazwa (i/lub nazwa beneficjenta) RRF - Amendment decision electricity storage system investment
Podstawa prawna The Law on Connection of the Lithuanian Power System to the Synchronous Grid of Continental Europe (hereinafter the Law on Synchronisation) (attached as Annex 1). The Law on the Amendment of Articles 2, 7, 9, 56, 67, 69 and Insertion of Section Sevenl to the Law on Electricity of the Republic of Lithuania adopted on 1 April 2021 (relevant extracts attached as Annex 2)The draft of the Law on the Amendment of Preamble, Articles 2, 3 and 6(1) of the Law on Synchronisation (Lithuanian version and unofficial translation are attached as Annex 16)The draft of the Law on the Amendment of Articles 48(1), 48(3), 59 of the Law on Electricity Energy of the Republic of Lithuania (Lithuanian version and unofficial translation are attached as Annex 17)The Law on the Protection of Objects of Importance to Ensuring National Security of the Republic of Lithuania (attached as Annex 19). Lithuania's National Recovery and Resiliency Plan "New Generation Lithuania" approved by the Government of the Republic of Lithuania on 14 May 2021 (extract of the Plan relevant to the notified investment attached as Annex 3)Resolution of the Government of the Republic of Lithuania No. 918 of 4 September 2019 "On the Approval of the Plan of Actions and Measures of the Project of Electricity Energy System's Synchronisation" (Annex 4)Nation...
Rodzaj środka pomocy Pomoc ad hoc Energy cells, UAB (Designated storage system operator)
Cel pomocy Infrastruktura energetyczna, Ochrona środowiska
Forma pomocy Dotacja bezpośrednia
Budzet Całkowity budżet: 100 000 000 EUR

Budżet roczny: 100 000 000 EUR

Intensywność pomocy
Czas trwania Od 22.10.2021
Sektory gospodarki Wytwarzanie energii elektrycznej
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Ministry of Energy of the Republic of Lithuania (hereinafter the

Ministry of Energy)

Gedimino av. 38, LT-01104, Vilnius, Lithuania

Inne informacje
Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, znajduje się na stronie:

https://competition-cases.ec.europa.eu/search?caseInstrument=SA

Zmiany w prawie

Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Przekształcanie umów B2B dołoży pracy sądom

Resort pracy nie podjął nawet próby oszacowania, jak reklasyfikacja umów cywilnoprawnych i B2B na umowy o pracę wpłynie na obciążenie sądów pracy i długość postępowań sądowych. Tymczasem eksperci wyliczyli, że w wariancie skrajnym, zakładającym 150 tys. nowych spraw rocznie, skala powstałych zaległości rośnie do ponad 31 miesięcy dodatkowej pracy lub koniecznego zwiększenia zasobów sądów o 259 proc. Sprawa jest o tyle ważna, że na podobnym etapie prac są dwa projekty ustaw, które – jak twierdzą prawnicy – mogą zwiększyć obciążenie sądów.

Grażyna J. Leśniak 25.11.2025
MZ znosi limit tzw. nadwykonań świadczeń udzielanych osobom do 18. roku życia - projekt przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym - poinformował w środę rzecznik rządu Adam Szłapka. Przygotowana przez resort zdrowia propozycja zakłada, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł w 2025 r. otrzymać dodatkowo około 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego. MZ chce również, by programy inwestycyjne dla projektów strategicznych były zatwierdzane przez ministra zdrowia, a nie jak dotychczas, ustanawiane przez Radę Ministrów. Zamierza też umożliwić dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez gminy w całości ze środków Funduszu Medycznego.

Grażyna J. Leśniak 19.11.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.2733

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.113855
Data aktu: 12/05/2025
Data ogłoszenia: 12/05/2025