Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 19 maja 2025 r.)
Strony
Strona skarżąca: Exeltis Healthcare, SL (Azuqueca de Henares, Hiszpania), Medical Valley Invest AB (Höllviken, Szwecja) (przedstawiciele: T. Voland, U. Reese, M. Petite, P. Leven, L.-I. Dietz, M. Steininger i K. Schroeder-Finckh, avocats)
Strona pozwana: Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej
Żądania:
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności art. 1, art. 2 pkt 19, 20 i 26, art. 9, art. 10, art. 30 ust. 1, art. 30 ust. 2 lit. c) i g) oraz załącznika III do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/3019 z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (zwanej dalej "dyrektywą w sprawie ścieków komunalnych") 1 ;
- tytułem żądania ewentualnego - stwierdzenie nieważności tych przepisów w zakresie, w jakim dotyczą one skarżących;
- tytułem żądania ewentualnego, stwierdzenie nieważności całej dyrektywy w sprawie ścieków komunalnych; oraz,
- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi te same zarzuty co w sprawie T-156/25, Accord Healthcare France/Parlament i Rada.
Nowa grupa osób z niepełnosprawnością uprawnionych do świadczenia wspierającego, wyższe świadczenie pielęgnacyjne i zmiany organizacyjne w orzecznictwie o niezdolności do pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to tylko niektóre zmiany w prawie, które będą dotyczyły osób z niepełnosprawnościami w 2026 roku.
27.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. będą refundowane 24 nowe terapie, w tym 9 onkologicznych, 15 nieonkologicznych i 8 terapii w chorobach rzadkich. Dla 585 terapii refundacja będzie kontynuowana. Nowe opcje leczenia zyskały osoby chore na chłoniaka grudkowego, chłoniaka Hodgkina, raka piersi, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka przełyku i gruczolakoraka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego.
27.12.2025W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.
23.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.
22.12.2025W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.2679 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa T-163/25: Skarga wniesiona w dniu 7 marca 2025 r. - Exeltis Healthcare i in./Parlament i Rada |
| Data aktu: | 19/05/2025 |
| Data ogłoszenia: | 19/05/2025 |