(2023/C 223/41)
(Dz.U.UE C z dnia 26 czerwca 2023 r.)
Strony
Strona skarżąca: XH (przedstawiciel: adwokat K. Górny)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji nr R/404/22 utrzymującej w mocy pismo z dnia 31 maja 2022 r. w sprawie wykonania wyroku T-511/18 1 dotyczącego nieumieszczenia nazwiska strony skarżącej w wykazie urzędników awansowanych w 2017 r. określonym w piśmie z dnia 13 listopada 2017 r. (IA nr 25-2017);
- naprawienie szkody majątkowej i niemajątkowej wyrządzonej stronie skarżącej (w wysokości 25 000 EUR za szkodę niemajątkową i 50 000 EUR za szkodę majątkową);
- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania na podstawie art. 268 TFUE.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.
1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia prawa i nieprawidłowości spornego postępowania w sprawie awansu w 2021 r.: naruszenie decyzji C(2013) 8968 określającej ogólne przepisy wykonawcze do art. 45 regulaminu pracowniczego urzędników; naruszenie art. 45 ust. 1 regulaminu pracowniczego urzędników w świetle art. 7, 41 i 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej; oraz brak rzeczywistego porównania osiągnięć;
2. Zarzut drugi, dotyczący oczywistego błędu w ocenie przy stosowaniu kryteriów awansu określonych w art. 45 regulaminu pracowniczego urzędników w świetle art. 7, 41 i 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
3. W zarzucie trzecim, podnosząc powyższe uzasadnienie, strona skarżąca wnosi o naprawienie szkody majątkowej i niemajątkowej, jaką miała ponieść w następstwie przyjęcia wyżej wymienionych decyzji, które skutkowały: opóźnieniem sprostowania akt osobowych strony skarżącej uwzględnionych w ramach postępowania w sprawie awansu; istnieniem nieprawidłowości w aktach postępowania w sprawie awansu strony skarżącej i oczywistymi błędami w ocenie w ramach postępowań w sprawie awansu, prowadzącymi do braku uwzględnienia porównywalnych osiągnięć strony skarżącej i niewykonania wyroku Sądu ze względu na brak powtórzenia całego postępowania w sprawie awansu dotyczącego 2017 r., w ramach prawidłowego postępowania, co wywarło niekorzystny wpływ na postępowanie w sprawie awansu w 2021 r.
Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od spadków i darowizn niż w latach poprzednich. Wynika to ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie 2023 roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem. Co ważne, na początku 2026 r. wchodzą w życie zmiany, które pozwolą przywrócić sześciomiesięczny termin zgłoszenia w niezawinionych przez podatnika przypadkach.
02.01.2026Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomniało w piątek, że od 2 stycznia 2026 roku obowiązuje zakaz polowań na pięć gatunków ptaków. Chodzi tu o: głowienkę, czernicę, łyskę, jarząbka oraz słonkę. W piątek weszła w życie zaktualizowana lista gatunków zwierząt łownych, nie ma na niej tych gatunków ptaków.
02.01.2026Od 2 stycznia 2026 r. obowiązuje nowelizacja kodeksu karnego, zwiększająca ochronę funkcjonariuszy publicznych – policjantów, strażaków czy ratowników medycznych – a także osób, które narażają swoje życie i zdrowie, pomagając innym: lekarze, pielęgniarki, ratownicy górscy i wodni oraz zwykli obywatele, którzy reagują na przemoc lub ratują ofiary wypadków. Kary za naruszenie nietykalności tych osób wzrosły z trzech do pięciu lat.
02.01.2026Od 1 stycznia 2026 r. obowiązują przepisy umożliwiające świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. przez adwokatów i radców w sposób zdalny. Równocześnie prawnik będzie mógł uzależnić udzielenie takiej porady od jej stacjonarnej formy, jeśli w jego ocenie sprawa nie może być rozwiązana zdalnie z uwagi np. na konieczność analizy dokumentów. Zmiany od początku krytycznie oceniały samorządy prawnicze.
02.01.2026Kasowy PIT to rozwiązanie, które zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Chociaż założenia były słuszne, jednak rzeczywistość pokazała, że przedsiębiorcy niezbyt chętnie z niego korzystają. W niektórych przypadkach jednak, mimo że podatnicy chcieli skorzystać z nowego rozwiązania, przeszkodziło niespełnienie warunków uprawniających do korzystania z tej metody. Wychodząc temu naprzeciw, od 1 stycznia 2026 roku ustawodawca postanowił wprowadzić zmiany w kasowym PIT, dzięki którym większa ilość przedsiębiorców będzie mogła z niego skorzystać.
02.01.2026Od 1 stycznia 2026 r. gminy mogą tworzyć młodzieżowe rady jednostek pomocniczych, np. w sołectwach, a wójt powołać konwent sołtysów. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim wprowadza też obowiązkowe diety oraz ubezpieczenia OC i NNW dla sołtysów, a także upraszcza procedurę składania wniosków o fundusz sołecki oraz zmiany w ich ocenie.
02.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.223.29/2 |
| Rodzaj: | Ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa T-11/23: Skarga wniesiona w dniu 24 kwietnia 2023 r. - XH/Komisja |
| Data aktu: | 26/06/2023 |
| Data ogłoszenia: | 26/06/2023 |