Program Europa dla obywateli Zaproszenie do składania wniosków nr EACEA-52/2019: Program Europa dla obywateli - dotacje na działania w 2020 r.2019/C 420/09.

Program "Europa dla obywateli"
Zaproszenie do składania wniosków nr EACEA-52/2019: Program "Europa dla obywateli" - dotacje na działania w 2020 r.

(2019/C 420/09)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2019 r.)

1.
Wprowadzenie i cele

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków są rozporządzenie Rady (UE) nr 390/2014 ustanawiające program "Europa dla obywateli" na lata 2014-2020 oraz roczny program prac na 2020 r. w ramach programu "Europa dla obywateli" 1 . Program "Europa dla obywateli" obejmuje okres od 2014 do 2020 r. Ogólne i szczegółowe cele programu "Europa dla obywateli" wymieniono w art. 1 i 2 rozporządzenia.

2.
Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy następujących komponentów i działań realizowanych w ramach programu "Europa dla obywateli":

Komponent 1: Pamięć o przeszłości Europy

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy

Komponent 2: Zaangażowanie demokratyczne i aktywność obywatelska

-
Partnerstwo miast
-
Sieci miast
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego
3.
Kwalifikowalność

Zgłoszenia muszą spełniać przedstawione poniżej kryteria kwalifikowalności obowiązujące w odniesieniu do wszystkich komponentów Programu, a także szczególne kryteria kwalifikowalności dla każdego działania, wskazane w Przewodniku programowym.

Wnioskodawcy (pojęcie wnioskodawców obejmuje wnioskodawców i partnerów) muszą być organizacjami publicznymi lub organizacjami niekomercyjnymi posiadającymi osobowość prawną.

Co najmniej jedno państwo członkowskie musi być zaangażowane w projekty dotyczące pamięci o przeszłości i projekty związane z partnerstwem miast, a co najmniej dwa państwa członkowskie muszą uczestniczyć w projektach realizowanych w ramach sieci miast i projektach społeczeństwa obywatelskiego.

Wnioskodawcy muszą prowadzić działalność w następujących krajach:

-
państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.
-
Albania, Bośnia i Hercegowina, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia i Kosowo 2 .

W przypadku wnioskodawców z Wielkiej Brytanii: należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie, na który przyznawano dotację. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w okresie, na jaki przyznana została dotacja, nie zawarłszy uprzednio porozumienia z UE gwarantującego kwalifikowalność wnioskodawcom brytyjskim po wyjściu tego państwa z UE, brytyjscy beneficjenci przestaną otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości nadal uczestnicząc w projektach), lub będą zmuszeni do zaprzestania ich realizacji.

Potencjalne kraje uczestniczące

Program jest również otwarty dla krajów należących do niżej wymienionych kategorii, które podpisały porozumienie międzynarodowe z Komisją Europejską dotyczące ich udziału w programie "Europa dla obywateli":

a)
państwa przystępujące i kandydujące do Unii oraz potencjalni kandydaci, zgodnie z ogólnymi zasadami i warunkami ich uczestnictwa w programach unijnych, ustanowionymi na mocy odpowiednich umów ramowych, decyzji rady stowarzyszenia lub podobnych porozumień;
b)
państwa EFTA, które są stroną porozumienia EOG, zgodnie z treścią tego porozumienia.

Informacje na temat międzynarodowych umów uczestnictwa w programie "Europa dla obywateli" znajdą się na poniższej stronie internetowej:

https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en.

4.
Budżet i czas trwania projektów

Realizacja niniejszego zaproszenia do składania wniosków odbywa się zgodnie z następującymi warunkami:

Dostępność środków przewidzianych w projekcie budżetu na 2020 r. po przyjęciu budżetu na 2020 r. przez władzę budżetową lub, jeśli budżet nie został przyjęty, zgodnie z zasadami obowiązującymi w systemie dwunastych części środków tymczasowych.

Całkowity budżet przeznaczony na projekty finansowane w ramach tego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 17,9 mln euro:

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy 4,1 mln euro
-
Partnerstwo miast 4,8 mln euro
-
Sieci miast 5,1 mln euro
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego 3,9 mln euro

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków i jego podział mają charakter orientacyjny i mogą zostać zmodyfikowane celem dostosowania do rocznych programów prac w ramach programu "Europa dla obywateli". Potencjalnych wnioskodawców zachęca się do regularnego zapoznawania się z treścią rocznych programów prac w ramach programu "Europa dla obywateli" i wprowadzanymi do nich zmianami, publikowanymi na stronie: http:// ec.europa.eu/citizenship/europe-for-citizens-programme/official-documents/index_en.htmw odniesieniu do budżetu na realizację poszczególnych działań objętych zaproszeniem.

Wysokość dotacji i trwałość projektów różnią się w zależności od działania. Szczegółowe informacje opublikowano w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli".

5.
Termin składania wniosków

Wszystkie poniższe terminy składania wniosków upływają o godz. 17.00 czasu brukselskiego.

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy 4 lutego 2020 r.
-
Partnerstwo miast 4 lutego 2020 r. i 1 września 2020 r.
-
Sieci miast 3 marca 2020 r. i 1 września 2020 r.
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego 1 września 2020 r.

Okresy kwalifikowalności projektów podano w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli".

Zapraszamy do zapoznania się z treścią Przewodnika programowego "Europa dla obywateli", w którym zawarto szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków.

6.
Powiadomienie i publikacja wyników oceny

Wnioskodawcy powinni zostać powiadomieni o wyniku procedury oceny bezpośrednio pismem podpisanym przez urzędnika zatwierdzającego, przesłanym pismem poleconym do prawnego przedstawiciela za pośrednictwem portalu propozycji finansowania i przetargów (FTOP) 3  najpóźniej sześć miesięcy po upływie terminu składania wniosków. W trakcie tych sześciu miesięcy dokonuje się oceny i wyboru wniosków, po czym podejmuje się decyzję o przyznaniu dotacji. Dopiero po zakończeniu tych procedur listy wybranych projektów zostają opublikowane na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/selection-results_en i w portalu FTOP zgodnie z procesem migracji do systemu eGrants.

Prawny przedstawiciel organizacji wnioskującej otrzyma wiadomość e-mail z informacją o tym, kiedy powiadomienie będzie dostępne w FTOP. Informacje o sposobie dostępu do powiadomienia znajdują się na następującej stronie internetowej https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en.

Wnioskodawca odpowiada za podanie we wniosku prawidłowego adresu e-mail prawnego przedstawiciela.

Jeśli formalne powiadomienie w portalu FTOP nie zostanie otwarte przez okres przekraczający 10 dni (w przypadku projektów), Agencja uzna, że formalne powiadomienie zostało przyjęte.

7.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków, w tym priorytety, można znaleźć w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli" pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en oraz w portalu FTOP.

Przewodnik programowy "Europa dla obywateli" stanowi integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a opisane w nim warunki uczestnictwa i finansowania obowiązują w odniesieniu do niniejszego zaproszenia w całości.

1 C(2019) 7821.
2 Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 (1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024