Unijny wykaz jurysdykcji niechetnych wspólpracy do celów podatkowych - Sprawozdanie Grupy ds. Kodeksu Postepowania (opodatkowanie dzialalnosci gospodarczej) sugerujace zmiany do zalaczników do konkluzji Rady z dnia 12 marca 2019 r., w tym skreslenie dwóch jurysdykcji z wykazu, oraz zatwierdzenie wytycznych.

Unijny wykaz jurysdykcji niechetnych wspólpracy do celów podatkowych - Sprawozdanie Grupy ds. Kodeksu Postepowania (opodatkowanie dzialalnosci gospodarczej) sugerujace zmiany do zalaczników do konkluzji Rady z dnia 12 marca 2019 r., w tym skreslenie dwóch jurysdykcji z wykazu, oraz zatwierdzenie wytycznych

(2019/C 351/06)

(Dz.U.UE C z dnia 17 października 2019 r.)

Ze skutkiem od dnia publikacji w Dzienniku Urzedowym Unii Europejskiej zalaczniki I i II do konkluzji Rady z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie zmienionego unijnego wykazu jurysdykcji niechetnych wspólpracy do celów podatkowych 1 , ze zmianami z dnia 22 maja 2019 r. 2  i 21 czerwca 2019 r. 3 , zastepuje sie nastepujacymi nowymi zalacznikami I i II:

"ZALACZNIK I

Unijny wykaz jurysdykcji niechetnych wspólpracy do celów podatkowych

1. Samoa Amerykanskie

Samoa Amerykanskie nie stosuje zadnej automatycznej wymiany informacji finansowych, nie podpisalo ani nie ratyfikowalo, nawet poprzez jurysdykcje, której jest terytorium zaleznym, wielostronnej konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, ze zmianami, nie zobowiazalo sie do stosowania minimalnych standardów dotyczacych BEPS ani nie zobowiazalo sie, ze zajmie sie tymi kwestiami.

2. Belize

Belize nie zmienilo jeszcze ani nie znioslo jednego szkodliwego preferencyjnego systemu podatkowego.

Podjete przez to panstwo zobowiazanie do zmiany lub zniesienia stosowanego przez nie nowo wskazanego szkodliwego systemu podatkowego do konca 2019 r. bedzie monitorowane.

3. Fidzi

Fidzi nie zmienilo jeszcze ani nie znioslo swoich szkodliwych preferencyjnych systemów podatkowych.

Podjete przez to panstwo zobowiazanie dotyczace spelnienia kryteriów 1.2, 1.3 i 3.1 do konca 2019 r. bedzie nadal monitorowane.

4. Guam

Guam nie stosuje zadnej automatycznej wymiany informacji finansowych, nie podpisal ani nie ratyfikowal, nawet poprzez jurysdykcje, której jest terytorium zaleznym, wielostronnej konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, ze zmianami, nie zobowiazal sie do stosowania minimalnych standardów dotyczacych BEPS ani do tego, ze zajmie sie tymi kwestiami.

5. Oman

Oman nie stosuje zadnej automatycznej wymiany informacji finansowych, nie podpisal ani nie ratyfikowal wielostronnej konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, ze zmianami, ani nie rozwiazal jeszcze tych kwestii.

6. Samoa

Samoa stosuje szkodliwy preferencyjny system podatkowy i nie zobowiazalo sie, ze zajmie sie ta kwestia.

Ponadto Samoa zobowiazalo sie do spelnienia kryterium 3.1 do konca 2018 r., jednak nie rozwiazalo jeszcze tej kwestii.

7. Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago otrzymal od Swiatowego Forum Przejrzystosci i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych ocene "nie spelnia" (ang. non compliant) w odniesieniu do wymiany informacji na wniosek.

Zobowiazanie Trynidadu i Tobago dotyczace spelnienia kryteriów 1.1, 1.2, 1.3 i 2.1 do konca 2019 r. bedzie monitorowane.

8. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych nie stosuja zadnej automatycznej wymiany informacji finansowych, nie podpisaly ani nie ratyfikowaly, nawet poprzez jurysdykcje, której sa terytorium zaleznym, wielostronnej konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, ze zmianami, stosuja szkodliwe preferencyjne systemy podatkowe, nie zobowiazaly sie do stosowania minimalnych standardów dotyczacych BEPS ani do tego, ze zajma sie tymi kwestiami.

9. Vanuatu

Vanuatu wspiera struktury typu offshore i uzgodnienia majace przyciagac zyski, które nie odzwierciedlaja rzeczywistej istoty ekonomicznej transakcji, i nie rozwiazalo jeszcze tej kwestii.

ZALACZNIK II

Aktualny stan wspólpracy z UE w odniesieniu do zobowiazan podjetych w celu wdrozenia zasad dobrego zarzadzania w kwestiach podatkowych

1. Przejrzystosc

1.1. Zobowiazanie do wdrozenia automatycznej wymiany informacji albo poprzez podpisanie wielostronnej umowy miedzy wlasciwymi organami, albo poprzez umowy dwustronne

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie wdrozyc automatyczna wymiane informacji do konca 2019 r.:

Palau i Turcja

1.2. Czlonkostwo w Swiatowym Forum Przejrzystosci i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych i satysfakcjonujaca ocena odnosnie do wymiany informacji na wniosek

Nastepujace jurysdykcje, które zobowiazaly sie uzyskac wystarczajaca ocene do konca 2019 r., oczekuja na dodatkowa weryfikacje ze strony Swiatowego Forum Przejrzystosci i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych:

Anguilla, Wyspy Marshalla i Curaçao

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie przystapic do Swiatowego Forum Przejrzystosci i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych lub uzyskac wystarczajaca ocene do konca 2019 r.:

Jordania, Palau, Turcja i Wietnam

1.3. Podpisanie i ratyfikacja wielostronnej konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych lub sieci umów obejmujacej wszystkie panstwa czlonkowskie UE

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie podpisac i ratyfikowac wielostronna konwencje OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych lub ustanowic siec umów obejmujaca wszystkie panstwa czlonkowskie UE do konca 2019 r.:

Armenia, Bosnia i Hercegowina, Botswana, Czarnogóra, Eswatini, Jordania, Republika Macedonii Pólnocnej, Malediwy, Mongolia, Namibia, Palau, Republika Zielonego Przyladka, Tajlandia i Wietnam.

2. Sprawiedliwe opodatkowanie

2.1. Istnienie szkodliwych systemów podatkowych

Nastepujacej jurysdykcji, która zobowiazala sie do zmiany lub zniesienia swoich szkodliwych systemów podatkowych obejmujacych dzialalnosc wytwórcza i podobne dzialania charakteryzujace sie niska mobilnoscia do konca 2018 r. i wykazala konkretne postepy w zainicjowaniu tych reform w 2018 r., przyznano czas do konca 2019 r. na dostosowanie swoich przepisów:

Maroko

Nastepujacym jurysdykcjom, które zobowiazaly sie do zmiany lub zniesienia swoich szkodliwych systemów podatkowych do konca 2108 r., lecz którym dzialanie to uniemozliwily faktyczne problemy natury instytucjonalnej lub konstytucyjnej mimo konkretnych postepów w 2018 r., przyznano czas do konca 2019 r. na dostosowanie ich przepisów:

Wyspy Cooka i Malediwy

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie zmienic lub zniesc szkodliwe systemy podatkowe do konca 2019 r.:

Antigua i Barbuda, Australia, Curaçao, Maroko, Namibia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia oraz Seszele

Nastepujaca jurysdykcja zobowiazala sie zmienic lub zniesc szkodliwe systemy podatkowe do konca 2020 r.:

Jordania.

2.2. Istnienie systemów podatkowych wspierajacych struktury typu offshore majace przyciagac zyski, które nie odzwierciedlaja rzeczywistej dzialalnosci gospodarczej

Nastepujacym jurysdykcjom, które zobowiazaly sie do zajecia sie kwestiami dotyczacymi istoty ekonomicznej transakcji w dziedzinie funduszy zbiorowego inwestowania, nawiazaly konstruktywny dialog z grupa i nadal wspólpracuja, przyznano czas do konca 2019 r. na dostosowanie ich przepisów:

Bahamy, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze oraz Kajmany

Nastepujaca jurysdykcja zobowiazala sie zaradzic problemom zwiazanym z istota ekonomiczna transakcji do konca 2019 r.:

Barbados.

3. Srodki przeciwdzialajace BEPS

3.1. Czlonkostwo w otwartych ramach w zakresie BEPS lub zobowiazanie sie do wdrozenia minimalnych standardów OECD dotyczacych przeciwdzialania BEPS

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie przystapic do otwartych ram w zakresie BEPS lub wdrozyc minimalne standardy OECD dotyczace przeciwdzialania BEPS do konca 2019 r.:

Jordania i Czarnogóra

Nastepujace jurysdykcje zobowiazaly sie przystapic do otwartych ram w zakresie BEPS lub wdrozyc minimalne standardy OECD dotyczace przeciwdzialania BEPS, o ile takie zobowiazanie stanie sie relewantne:

Nauru, Niue i Palau."

1 Dz.U. C 114 z 26.3.2019, s. 2.
2 Dz.U. C 176 z 22.5.2019, s. 2.
3 Dz.U. C 210 z 21.6.2019, s. 8.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.351.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Unijny wykaz jurysdykcji niechetnych wspólpracy do celów podatkowych - Sprawozdanie Grupy ds. Kodeksu Postepowania (opodatkowanie dzialalnosci gospodarczej) sugerujace zmiany do zalaczników do konkluzji Rady z dnia 12 marca 2019 r., w tym skreslenie dwóch jurysdykcji z wykazu, oraz zatwierdzenie wytycznych.
Data aktu: 12/03/2019
Data ogłoszenia: 17/10/2019
Data wejścia w życie: 17/10/2019