Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2019/C 248/06)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lipca 2019 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Crémant de Bourgogne"

Numer referencyjny: PDO-FR-A0676-AM01

Data przekazania informacji: 11.4.2019

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Aktualizacja wykazu gmin wchodzących w skład obszaru geograficznego.

Opis i uzasadnienie

Od czasu pierwszego zatwierdzenia specyfikacji produktu nazwy niektórych gmin uległy zmianie, a niektóre gminy połączyły się. Zaktualizowano zatem wykaz gmin wchodzących w skład obszaru geograficznego, nie zmieniając przy tym granic tego obszaru. W celu zwiększenia bezpieczeństwa prawnego wykaz ten opiera się na obowiązującej wersji oficjalnego kodu geograficznego "code officiel géographique" redagowanego corocznie przez INSEE.

Zmieniono zatem odpowiednio pkt 6 jednolitego dokumentu.

2.
Wyznaczona działka rolna

Opis i uzasadnienie

Wyznaczenie granic działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego daną zarejestrowaną nazwą pochodzenia.

Działki rolne wyznaczono w pewnej liczbie gmin należących do obszaru geograficznego. Przy okazji tej operacji potwierdzono wyznaczone działki rolne w gminach, które poddano już temu procesowi. W rezultacie właściwy organ krajowy zatwierdził wyznaczone działki rolne na całym obszarze z nową datą zatwierdzenia.

Usunięto nieaktualne terminy zatwierdzenia przez właściwy organ krajowy wyznaczonych działek rolnych w poszczególnych gminach, które określono w załączniku do specyfikacji produktu.

Przedmiotowa zmiana nie dotyczy jednolitego dokumentu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Crémant de Bourgogne

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

5. Gatunkowe wino musujące

4.
Opis wina lub win

Przedmiotowe wina to gatunkowe wina musujące białe lub różowe.

a)
Przed dodaniem expedition liqueur i w przypadku wzbogacenia moszczu całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach nie przekracza 13 %.
b)
Kwasowość ogólna, kwasowość lotna, całkowita zawartość dwutlenku siarki, zawartość cukru oraz nadmiar ciśnienia dwutlenku węgla mierzony w temperaturze 20 °C odpowiadają wartościom określonym w przepisach wspólnotowych.

Wino charakteryzuje się lekką i trwałą pianką z delikatnymi i utrzymującymi się pęcherzykami. W przypadku młodego wina aromat często przywodzi na myśl nuty owocowe, kwiatowe i mineralne w połączeniu z pewnego rodzaju świeżością. Z czasem pojawiają się bardziej złożone aromaty, które ewoluują w kierunku nut drugorzędnych i trzeciorzędnych. Świeżość w ustach wzmaga dodatkowo uwalnianie się dwutlenku węgla.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

a)
Do produkcji win różowych niedopuszczalne jest wykorzystywanie węgla drzewnego do zastosowań enologicz-nych, samego lub w mieszankach stosowanych w preparatach.
b)
Niedopuszczalne jest wykorzystywanie kawałków drewna.
c)
Poza wymienionymi powyżej zakazami w praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie Unii oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.
d)
Zakłady, w których odbywa się tłoczenie, muszą spełniać kryteria dotyczące odbioru zbiorów, urządzeń do tłoczenia oraz pras, załadowywania pras, frakcjonowania soku oraz higieny.

Gęstość obsady

Praktyka uprawy

-
Minimalna gęstość obsady w winnicy wynosi 5 000 roślin na hektar, a odstęp między rzędami winorośli nie przekracza 2,50 metra.
-
Jeżeli gęstość obsady jest większa niż 8 000 roślin na hektar, odległość między roślinami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,50 metra.
-
Jeżeli gęstość obsady nie przekracza 8 000 roślin na hektar, odległość między roślinami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,80 metra.
-
W winnicach o bardzo gęstym nasadzeniu (fr. en foule) minimalna gęstość obsady wynosi 9 000 roślin na hektar, a odległość między roślinami jest większa niż 0,50 metra.

Zasady przycinania

Praktyka uprawy

Przepisy ogólne

Winorośl przycina się zgodnie z następującymi technikami:

-
za pomocą cięcia krótkiego (winorośle prowadzone w formie sznura Guyota), w którego przypadku liczba pozostawionych oczek na metr kwadratowy nie przekracza 12,
-
za pomocą cięcia długiego w formie pojedynczego lub podwójnego sznura Guyota, w którego przypadku liczba pozostawionych oczek na metr kwadratowy nie przekracza 10.

Odmiany winorośli chardonnay B i sacy B (wyłącznie w gminach departamentu Rhône oraz w gminach departamentu Saône-et-Loire wchodzących w zakres wyznaczonej winnicy, w której wytwarza się produkty objęte zarejestrowaną nazwą pochodzenia "Mâcon") formuje się za pomocą cięcia "taille à queue du Mâconnais", w którego przypadku liczba pozostawionych oczek na metr kwadratowy nie przekracza 10.

Odmiany winorośli chardonnay B i sacy B (z wyjątkiem gmin departamentu Rhône oraz gmin departamentu Saône-et-Loire wchodzących w zakres wyznaczonej winnicy, w której wytwarza się produkty objęte zarejestrowaną nazwą pochodzenia "Mâcon") formuje się za pomocą "cięcia Chablis" (fr. taille Chablis), w którego przypadku liczba pozostawionych oczek na metr kwadratowy nie przekracza 10.

Szczególne zasady przycinania Praktyka uprawy Przepisy szczególne

Cięcie metodą pojedynczego Guyota można dostosować:

-
za pomocą drugiego czopa pozwalającego na zmianę położenia strzałki w kolejnych latach,
-
za pomocą skróconej strzałki, na której pozostawia się maksymalnie 3 oczka, oraz czopa, na którym pozostawia się maksymalnie 2 oczka.

Niezależnie od metody cięcia winorośl można przycinać, pozostawiając dodatkowe oczka, pod warunkiem że w stadium rozwoju fenologicznego odpowiadającego 11 lub 12 liściom liczba gałązek owocujących w roku na metr kwadratowy nie będzie przekraczała liczby pozostawionych oczek określonej w zasadach dotyczących danego cięcia.

Nawadnianie i transport zbiorów Praktyka uprawy Nawadnianie

Nawadnianie jest zabronione.

Transport zbiorów

a)
Podczas transportu zbiory chroni się przed deszczem.
b)
Zbiory transportuje się z miejsca zbioru do miejsca, w którym znajdują się urządzenia do tłoczenia, w pojemnikach:
-
o głębokości nieprzekraczającej 0,50 metra - w celu uniknięcia wszelkiej możliwości zgniecenia owoców,
-
przepuszczających wodę i umożliwiających szybki i całkowity odpływ soku podczas transportu i przed tłoczeniem.
c)
Czas między zbiorem winogron a tłoczeniem jest możliwie najkrótszy. W żadnym wypadku nie może przekraczać 24 godzin.
b)
Maksymalne zbiory

Zbiory

90 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny
a)
Zbiór winogron, produkcja wina, wytwarzanie, dojrzewanie i pakowanie win odbywają się na obszarze geograficznym zatwierdzonym przez Krajowy Instytut ds. Pochodzenia i Jakości (Institut national de l'origine et de la qualité) podczas posiedzenia właściwego krajowego komitetu, które odbyło się dnia 7 lipca 2011 r. Obszar ten obejmuje terytorium następujących gmin zgodnie z "Code officiel géographique" z 2018 r.:
-
departament Côte-d'Or:

Aloxe-Corton, Ancey, Arcenant, AuxeyDuresses, Baubigny, Beaune, Belan-sur-Ource, Bévy, Bissey-la-Côte, Bligny-lès-Beaune, Boncourt-le-Bois, Bouix, Bouze-lès-Beaune, Brion-sur-Ource, Brochon, Chambolle-Musigny, Charrey-sur-seine, Chassagne-Montrachet, Chaumont-le-Bois, Chaux, Chenôve, Chevannes, Chorey-lès-Beaune, Collonges-lès-Bévy, Comblanchien, Corcelles-les-Monts, Corgoloin, Cormot-Vauchignon, Corpeau, Couchey, Curtil-Vergy, Daix, Dijon, Échevronne, L'Étang-Vergy, Fixin, Flagey-Echezeaux, Fussey, Gevrey-Chambertin, Gilly-lès-Cîteaux, Gomméville, Griselles, Ladoix-Serrigny, Larrey, Magny-lès-Villers, Mâlain, Marcenay, Marey-lès-Fussey, Marsannay-la-Côte, Massingy, Mavilly-Mandelot, Meloisey, Messanges, Meuilley, Meursault, Molesme, Monthelie, Montliot-et-Courcelles, Morey-Saint-Denis, Mosson, Nantoux, Noiron-sur-Seine, Nolay, Nuits-SaintGeorges, Obtrée, Pernand-Vergelesses, Plombières-lès-Dijon, Poinçon-lèsLarrey, Pommard, Pothières, Premeaux-Prissey, Puligny-Montrachet, Reulle-Vergy, La Rochepot, Saint-Aubin, Saint-Romain, Santenay, Savignylès-Beaune, Segrois, Talant, Thoires, Vannaire, Villars-Fontaine, Villedieu, Villers-la-Faye, Villers-Patras, Vix, Volnay, Vosne-Romanée i Vougeot,

-
departament Rhône:

Alix, Anse, L'Arbresle, Les Ardillats, Arnas, Bagnols, Beaujeu, Belleville, Belmont-d'Azergues, Blacé, Le Breuil, Bully, Cercié, Chambost-Allières, Chamelet, Charentay, Charnay, Châtillon, Chazay-d'Azergues, Chénas, Chessy, Chiroubles, Cogny, Corcelles-en-Beaujolais, Dareizé, Denicé, Emeringes, Fleurie, Frontenas, Gleizé, Jarnioux, Juliénas, Jullié, Lacenas, Lachassagne, Lancié, Lantignié, Légny, Létra, Limas, Lozanne, Lucenay, Marchampt, Marcy, Moiré, MontmelasSaint-Sorlin, Morancé, Odenas, Les Olmes, Le Perréon, Pommiers, Porte des Pierres Dorées, Quincié-en-Beaujolais, Régnié-Durette, Rivolet, Saint-Clément-sur-Valsonne, Saint-Cyr-le-Chatoux, Saint-Didier-sur-Beaujeu, Saint-Étienne-des-Oullières, Saint-Étienne-la-Varenne, Saint-Germain-Nuelles, Saint-Georges-de-Reneins, Saint-Jean-d'Ardières, Saint-Jean-des-Vignes, Saint-Julien, Saint-Just-d'Avray, Saint-Lager, Saint-Loup, SaintRomain-de-Popey, Saint-Vérand, Sainte-Paule, Salles-Arbuissonnas-enBeaujolais, Sarcey, Ternand, Theizé, Vaux-en-Beaujolais, Val d'Oingt, Vauxrenard, Vernay, Ville-sur-Jarnioux i Villié-Morgon,

-
departament Saône-et-Loire:

Aluze, Ameugny, Azé, Barizey, Berzéla-Ville, Berzé-le-Châtel, Bissey-sous-Cruchaud, Bissy-la-Mâconnaise, Bissy-sur-Fley, Bissy-sous-Uxelles, Blanot, Bonnay, Bouzeron, Boyer, Burgy, Burnand, Bussières, Buxy, Bray, Bresse-sur-Grosne, Cersot, Chagny, Chaintré, Chamilly, Champagny-sous-Uxelles, Chânes, Change, Chapaize, La Chapelle-de-Guinchay, La Chapelle-sous-Brancion, Charbonnières, Chardonnay, Charnay-lès-Mâcon, Charrecey, Chasselas, Chassey-le-Camp, Château, Cheilly-lès-Maranges, Chenôves, Chevagny-les-Chevrières, Chissey-lès-Mâcon, Clessé, Cortambert, Cortevaix, Couches, Crêches-surSaône, Créot, Cruzille, Culles-les-Roches, Curtil-sous-Burnand, Davayé, Dennevy, Dezize-lès-Maranges, Dracy-lès-Couches, Dracy-le-Fort, Épertully, Étrigny, Farges-lès-Mâcon, Fleurville, Fley, Fontaines, Fuissé, Genouilly, Germagny, Givry, Grevilly, Hurigny, Igé, Jalogny, Jambles, Jugy, Jully-lès-Buxy, Lacrost, Laives, Laizé, Leynes, Lournand, Lugny, Mâcon, Malay, Mancey, Martailly-lès-Brancion, Mellecey, Mercurey, MillyLamartine, Montagny-lès-Buxy, Montbellet, Montceaux-Ragny, Moroges, Nanton, Ozenay, Paris-l'Hôpital, Péronne, Pierreclos, Plottes, Préty, Prissé, Pruzilly, Remigny, La Roche-Vineuse, Romanèche-Thorins, Rosey, Royer, Rully, Saint-Albain, Saint-Amour-Bellevue, Saint-Boil, Saint-Clément-sur-Guye, Saint-Denis-de-Vaux, Saint-Désert, Saint-Gengoux-de-Scissé, Saint-Gengoux-le-National, Saint-Gilles, Saint-Jean-de-Trézy, Saint-Jean-de-Vaux, Saint-Léger-sur-Dheune, Saint-Mard-de-Vaux, Saint-Martin-Belle-Roche, Saint-Martin-du-Tartre, Saint-Martin-sous-Montaigu, Saint-Maurice des-Champs, Saint-Maurice-de-Satonnay, Saint-Maurice-lès-Couches, Saint-Pierre-de-Varennes, Saint-Sernin-du-Plain, Saint-Symphorien-d'Ancelles, Saint-Vallerin, Saint-Vérand, Saint-Ythaire, La Salle, Salornay-sur-Guye, Sampigny-lès-Maranges, Santilly, Sassangy, Saules, Savigny-sur-Grosne, Sennecey-le-Grand, Senozan, Sercy, Serrières, Sigy-le-Châtel, Sologny, Solutré-Pouilly, Tournus, Uchizy, Vaux-en-Pré, Vergisson, Vers, Verzé, Le Villars, La Vineuse sur Frégande (wyłącznie część odpowiadająca terytorium byłych gmin Donzy-le-National, Massy i La Vineuse), Vinzelles i Viré,

-
departament Yonne:

Asquins, Augy, Auxerre, Beine, Bernouil, Béru, Bleigny-le-Carreau, Chablis, La Chapelle-Vaupelteigne, Charentenay, Chemilly-sur-Serein, Cheney, Chichée, Chitry, Collan, Coulanges-laVineuse, Courgis, Dannemoine, Deux Rivières, Dyé, Épineuil, ÉscolivesSainte-Camille, Fleys, Fontenay-près-Chablis, Irancy, Joigny, Junay, Jussy, Lignorelles, Ligny-le-Châtel, Maligny, Migé, Molosmes, Montholon (wyłącznie część odpowiadająca terytorium byłych gmin Champvallon i Volgré), Mouffy, Poilly-sur-Serein, Préhy, Quenne, Saint-Bris-le-Vineux, Saint-Cyr-les-Colons, Saint-Père, Serrigny, Tharoiseau, Tonnerre, Tronchoy, Val-de-Mercy, Venoy, Vermenton (wyłącznie część odpowiadająca terytorium byłej gminy Vermenton), Vézelay, Vézinnes, Villy, Vincelottes i Viviers.

b)
Produkcja wina, jego dojrzewanie i pakowanie mogą odbywać się również na obszarze następujących gmin:
-
departament Côte-d'Or:

Châtillon-sur-Seine, Grancey-sur-Ource, Montagny-lès-Beaune i Prusly-sur-Ource,

-
departament Yonne:

Cruzy-le-Châtel.

7.
Główne odmiany winorośli Pinot gris G
8.
Opis związku lub związków

Czynniki naturalne istotne z punktu widzenia związku

Obszar geograficzny charakteryzuje się występowaniem wzniesień, na których tradycyjnie uprawiano winorośl, w departamentach Yonne, Côte-d'Or, Saône-et-Loire oraz Rhône. Obszar obejmuje grupę bardziej lub mniej odrębnych winnic, które rozpościerają się na powierzchni około 250 km z północy na południe. Obszar rozciąga się zatem na terytorium ponad 300 gmin.

Winnice departamentu Yonne oraz regionu winiarskiego Châtillonnais - leżącego na północy departamentu Côte d'Or - położone są na kuestach Basenu Paryskiego, na osadach pochodzących z jury późnej, z wyjątkiem regionu winiarskiego Vézelien, który położony jest na formacjach pochodzących z jury wczesnej i środkowej, oraz z wyjątkiem regionu winiarskiego Jovinien, położonego na formacjach pochodzących z kredy późnej. Podłoże jest głównie marglowe (wapienno-gliniaste), miejscami wapienne. Winnica położona jest wyłącznie na wzniesieniach w obrębie kuest o najlepszej ekspozycji - na zboczach głównych dolin rzecznych regionu, doliny rzeki Yonne i jej dopływów oraz doliny Sekwany i jej dopływów. Winnica rozpościera się na wysokości 150-300 metrów.

Od Dijon do okolic Lyonu winnice zajmują niemal nieprzerwany ciąg prostych wzniesień. Jest to zachodnia granica rowu w regionie Bresse, ważna struktura tektoniczna, która zapadła się podczas fałdowania alpejskiego. Podłoże jest głównie osadowe, wapienne lub marglowe, i pochodzi głównie z okresu jury, ale miejscami również z triasu. Lokalnie - głównie w departamencie Saône-et-Loire - na wychodniach metamorficznego i granitowego fundamentu krystalicznego z paleozoiku, na którym wykształciły się kwaśne gleby, położone są winnice. Mimo że wzniesienia w głębi lądu charakteryzują się czasami dużymi wysokościami (650 metrów w departamencie Côte-d'Or, 1 000 metrów w regionie winiarskim Beaujolais), tereny, na których położone są winnice, znajdują się na wysokości 250-400 metrów. Każda z tych winnic posiada charakterystyczne cechy krajobrazowe, geologiczne i profil morfologiczny:

-
rozległe doliny "tonące" w wapiennych płaskowyżach Basenu Paryskiego,
-
wąski, nieprzerwany pas położony na granicy między równiną a płaskowyżem w departamencie Côte-d'Or,
-
ciąg równolegle położonych wzniesień, rozciągających się wzdłuż osi północ-południe, pasm górskich (fr. chaînons) w regionie winiarskim Mâconnais.

W regionie winiarskim Burgundii panuje dość chłodny klimat oceaniczny. Klimat ten charakteryzuje się umiarkowanymi i regularnymi opadami bez intensywnych letnich susz. Zakres temperatur odzwierciedla chłodny charakter klimatu - ich średnia roczna wynosi 11 °C.

Cechy klimatu są intensywne w departamencie Yonne i nieco łagodniejsze na południowym wschodzie obszaru geograficznego ze względu na góry należące do pasma Morvan i położone w regionie Charolais, odgrywające rolę osłony i powodujące powstawanie wiatrów fenowych, za sprawą których wilgotność jest niższa, a temperatura wyższa niż w pozostałej części regionu.

Wschodnia część obszaru geograficznego znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, który charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą zimą, okresami mrozu, które bywają długie i intensywne, ale również niekiedy bardzo suchą i słoneczną jesienią.

W lecie wpływy klimatu południowego, odczuwalne w szczególności w południowej części obszaru geograficznego, mogą okresowo wywoływać wysoką temperaturę oraz napływ ciepłego morskiego powietrza powodującego powstawanie burz.

Działki wyznaczone w celu zbioru winogron odpowiadają wszystkim sektorom tradycyjnie uznawanym za odpowiednie do uprawy winorośli. W najkorzystniejszym scenariuszu działki położone są zatem na dobrze wyeksponowanych wzgórzach na głównych wzniesieniach, a także na przedgórzach, cechujących się umiarkowaną temperaturą płaskowyżach oraz płaskowyżach o łagodnym nachyleniu w kierunku północnym i zachodnim - wszystkie te położenia zapewniają optymalny odpływ wody oraz odpowiednie nagrzewanie gleby.

Czynniki ludzkie istotne z punktu widzenia związku

Istnieją dowody potwierdzające, że na wyznaczonym obszarze winorośl uprawiano już za czasów galloromańskich.

Już w średniowieczu winnice z regionu winiarskiego Burgundii miały duże znaczenie gospodarcze i były znane poza granicami kraju.

Rola, jaką struktury kościelne (opactwa i biskupstwa) oraz szlachta odegrały w kształtowaniu renomy win z regionu winiarskiego Burgundii, jest powszechnie znana. Opactwa w Cluny, Cîteaux, Pontigny, kapituła w Langres oraz książęta Burgundii przyczynili się - każdy na swój sposób - do założenia prestiżowej winnicy oraz do popularności wytwarzanych w niej win.

W XVIII w. znaczny rozwój handlu winem był źródłem nowej siły gospodarczej. Wina z regionu winiarskiego Bur-gundii były sprzedawane na szeroką skalę na północy Francji oraz Europy, a nawet na innych kontynentach.

W XIX w. region winiarski Burgundii nabrał jednak silnych cech indywidualnych. Do wzrostu znaczenia gospodarczego tego regionu przyczyniły się zarówno dawne, jak i obecne jednostki administracyjne (prowincje, a następnie departamenty) - ośrodki miejskie, takie jak Auxerre, Dijon, Beaune, Chalon-sur-Saône lub Mâcon, zapewniały dystrybucję win pochodzących z regionu. W tym samym czasie północna część regionu winiarskiego Beaujolais zaczęła się identyfikować z winami Mâcon. Regiony winiarskie Tonnerrois i Châtillonnais, położone u progu Szampanii, również zbliżyły się do regionu winiarskiego Burgundii.

Na początku XIX w. producenci z regionu Burgundii zainteresowali się wytwarzaniem win musujących zgodnie z technikami opracowanymi w Szampanii - ściślej rzecz ujmując, produkcję taką rozpoczęto w Rully, w departamencie Saône-et-Loire, od 1820 r., w Nuits-Saint-Georges, a następnie w 1840 r. w Chablis. Nowy produkt cieszył się powodzeniem zwłaszcza wśród klientów z Anglii i Stanów Zjednoczonych, a metoda produkcji szybko się rozpowszechniła. Wina musujące wytwarzano w sercu najbardziej malowniczych terenów, takich jak Clos Vougeot, Cham-bertin, Chablis itp.

W 1939 r. producenci win musujących stworzyli związek zawodowy i w 1943 r. doprowadzili do uznania zarejestrowanej nazwy pochodzenia "Bourgogne mousseux".

Zgodnie z dekretem przedmiotowa zarejestrowana nazwa pochodzenia była zarezerwowana dla win białych, czerwonych i różowych wyprodukowanych z zastosowaniem metody drugiej fermentacji w butelce. Począwszy od lat 60. XX wieku producenci z regionu winiarskiego Burgundii, pragnąc sformalizować i objąć ochroną produkowane przez siebie wysokiej jakości wina musujące, wdrożyli rygorystyczne zasady dotyczące zbioru i wytwarzania - dzięki ich staraniom na mocy dekretu z 1975 r. uznano zarejestrowaną nazwę pochodzenia "Crémant de Bourgogne" w odniesieniu do win białych lub różowych.

Wykorzystywane odmiany winorośli obejmują wszystkie odmiany z regionu winiarskiego Burgundii, z wyraźną jednak preferencją dla odmian chardonnay B i pinot noir N. Rozdrobnienie geograficzne winnicy wiąże się z pewnym zróżnicowaniem metod produkcji. Każdy, nawet najmniejszy region wykorzystujący przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, zachował lokalne praktyki prowadzenia winnicy, o czym świadczą cięcie Mâconnais (fr. arcu-res en Mâconnais) lub tzw. cięcie "Chablis" stosowane w departamencie Yonne.

W 2011 r. winnica, w której wytwarza się produkty objęte zarejestrowaną nazwą pochodzenia "Crémant de Bourgogne", obejmowała obszar blisko 2 000 hektarów, a jej roczna produkcja wynosiła blisko 125 000 hektolitrów, czyli niemal 15 milionów butelek.

Wino charakteryzuje się lekką i trwałą pianką z delikatnymi i utrzymującymi się pęcherzykami. W przypadku młodego wina aromat często przywodzi na myśl nuty owocowe, kwiatowe i mineralne w połączeniu z pewnego rodzaju świeżością. Z czasem pojawiają się bardziej złożone aromaty, które ewoluują w kierunku nut drugorzędnych i trzeciorzędnych. Świeżość w ustach wzmaga dodatkowo uwalnianie się dwutlenku węgla.

Związki przyczynowe

Region winiarski Burgundii to północna winnica, w której winorośl narażona jest na trudne warunki klimatyczne. Obsada ogranicza się wobec tego do najkorzystniej położonych miejsc, w których występują cieplejszy i suchszy mezoklimat niż klimat panujący w regionie oraz przepuszczalne gleby umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody i charakteryzujące się przy tym dobrą żyznością oraz szybkim nagrzewaniem się.

W związku z tym winnica skupiona jest na głównych wzniesieniach terenu, najczęściej o charakterze wapiennym, o umiarkowanej wysokości.

Chłodny klimat panujący na obszarze geograficznym wyjątkowo sprzyja produkcji win musujących. Dzięki odpowiednim glebom i ekspozycji terenu winnice, zapewniając odpowiedni stopień dojrzałości winogron, umożliwiają jednak również zachowanie kwasowości niezbędnej do uzyskania wysokiej jakości win objętych zarejestrowaną nazwą pochodzenia "Crémant de Bourgogne".

Wykorzystywane odmiany winorośli - mało zróżnicowane i rodzime oraz szczególnie dostosowane do lokalnych warunków glebowo-klimatycznych - przyczyniają się do powstania gamy win białych i różowych o kwaśnym, owocowym charakterze typowym dla win północnych, nadając im pewną nutę elegancji.

Pragnąc uzyskać najwyższą jakość wina, producenci wprowadzili rygorystyczne zasady, które miały na celu zachowanie w maksymalnym stopniu właściwości surowca, a tym samym - otrzymanie perfekcyjnych win. Zbiory traktowane są z najwyższą ostrożnością w celu uniknięcia utleniania się soku w czasie między zbiorami a tłoczeniem. Wykorzystanie całych winogron, eliminacja soku powstałego w trakcie transportu, ostrożne obchodzenie się z winogronami, tłoczenie przeprowadzone w przystosowanym do tego środowisku, za pomocą odpowiednich urządzeń i zgodnie z zasadami określającymi konkretny stosunek masy wykorzystanych zbiorów do objętości pozyskanych moszczów, gwarantują jakość i przejrzystość uzyskanych soków, a także przeprowadzenie delikatnej ekstrakcji, która umożliwia zachowanie subtelnych aromatów oraz nadaje winom jasną, błyszczącą szatę.

Bogatsi o ponad stuletnie doświadczenie producenci win musujących doskonale opanowali umiejętności komponowania swoich cuvées. Aby zapewnić winom optymalne walory aromatyczne, preferuje się łączenie najsubtelniejszych odmian winorośli (pinot noir N, pinot gris G, chardonnay B). Długi okres dojrzewania oraz wprowadzanie do obrotu z przeznaczeniem dla konsumentów po upływie co najmniej 12 miesięcy od daty butelkowania pozwalają winu rozwinąć właściwości aromatyczne oraz osiągnąć złożony i wykwintny charakter.

Wina "Crémant de Bourgogne" stanowią jedno z kluczowych win produkowanych w regionie winiarskim Burgundii. W 2011 r. 30 % produkcji wprowadzono do obrotu na wszystkich kontynentach.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi) Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

a)
Wszystkie czynności związane z produkcją - od zbioru winogron aż po degorżowanie - odbywają się na wyznaczonym obszarze geograficznym.
b)
Ze względu na wytwarzanie przy zastosowaniu metody drugiej fermentacji w butelce pakowanie win odbywa się na obszarze geograficznym.
c)
Rozlanie do szklanych butelek, w których odbywa się druga fermentacja, ma miejsce począwszy od dnia 1 grudnia w roku, w którym odbyły się zbiory.
d)
Wina wprowadza się do obrotu z przeznaczeniem dla konsumentów po upływie minimalnego okresu dojrzewania wynoszącego 12 miesięcy, licząc od daty rozlania.

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Wszystkie określenia fakultatywne, których stosowanie - zgodnie z przepisami wspólnotowymi - mogą regulować państwa członkowskie, umieszcza się na etykietach czcionką o wymiarach (wysokość i szerokość) nieprzekraczających dwukrotności wymiarów czcionki, którą zapisano zarejestrowaną nazwę pochodzenia.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-883c2bee-8878-47f3-868b-dbbb71ff41f3

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.248.19

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 24/07/2019
Data ogłoszenia: 24/07/2019